Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival integrace Slunce 99

  17:42aktualizováno  17:42
- V sobotu se v Paláci Akropolis rozeběhl pátý ročník Festival integrace Slunce. Na Festivalu se představí přední české divadelní soubory. Festival pak bude pokračovat v dubnu hudební produkcí, v červnu pak produkcí výtvarnou. Podívejte se na program divadelních vystoupení, který jistě stojí za to.

SOBOTA 27.2. 1999

19:15 Zahájení festivalu
19:30 Daniel Keyes: Růže pro Algernon
(Divadelní spolek Kašpar)
hrají Charlie Gordon - Jan Potměšil
Kinianová - Eva Elsnerová
Dr.Strauss - Tomáš Karger, Hynek Čermák, Jakub Špalek
Dr. Nemur - Petr Hruška, Jakub Špalek
režie Jakub Špalek
Daniel Keyes dostal za Růže pro Algernon v roce 1960 Huga" - cenu rezervovanou pro nejlepší sci-fi povídku roku. Růže pro Algernon pokládáme za povídku, jaká se vyskytne jednou za dvacet let. Má napětí, humor, gradaci a především velmi silný humoristický podtext. Představení má za sebou již přes 200 repríz.

NEDĚLE 28.2. 1999

15:00

Studio OÁZA
(kulturní centrum pro mentálně postižené je nevýdělečným občanským sdružením, jehož cílem je zejména rozvíjení kulturních a společenských aktivit mentálně postižených)

klavír L.Beethoven - Měsíční sonáta
Pescetti - Sonáta C-moll, druhá věta
balet Pavučina, Prosba, Improvizace, Oheň, Příběhy z ohně, Něha, Stvoření světa
Vystoupení otevírá hrou na klavír Vladimír Albrecht, který pod vedením Zbyška Janusze zahraje Beethovenovu Měsíční sonátu a druhou větu Pescettiho Sonáty C-moll. Poté následuje program baletního souboru - baletní variace na hudbu světoznámých skladatelů v choreografii Šárky Vrašťákové, Heleny Bartlové i tanečníků samotných. Tančí Alice Troblová, Martin Pokorný, Klára Königová, Pavel Jareš, Denisa Střihavková, Bronislav Zemek, Tereza Malá a Helena Bartlová.
19:30 Eva Slámová: Zkrocení krále Leara aneb Kupte, muži, růži
(Dočasná šejkspírovská společnost)
I. divadelní PREMIÉRA v rámci tohoto festivalu
hrají M.Kubelková, L.Rytířová, M.Košátková, P.Slachová, M.Benoniová, S.Voříšková, J.Peisertová, I.Slámová, M.Frys, M.Sadílek, M.Tománek, M.Šonka, J.Jakl, J.Paleček, D.Karásek, L.Šenkyřík, J.Dlab, J.Karásek
režie Eva Slámová
hudba Jiří Popel, M.Němec, Karel Vepřek
V této nové celovečerní hře Dočasné šejkspírovské společnosti, která se hlásí k tradici velkého anglického dramatika, se scházejí některé postavy a některé motivy hned ze tří Shakespearových her: Krále Leara, Othela a Zkrocení zlé ženy, aby se spolu s přidanými postavami i motivy pokusily o veselé představení na vážné téma: život, láska, smrt.

PONDĚLÍ 2.3. 1999

10:00 Abeceda aneb Co se zdálo Alence
(Vlastní divadlo neslyšících - Brno)
Toto představení hravou formou seznamuje děti s abecedou. Ty pak s herci spoluprožívají vznik písmen, která jsou napsána, řečena i ukázána prstovou abecedou.
15:00 Jan Skácel: Na koni páv a svmrt a moruše
(Zvláštní škola internátní Ořechov u Brna a Občanské sdružení Re)
hrají Lucie Seďová, Zdeněk Dunka, David Oláh, Martina Svobodová, Zdeněk Podraný, Marcela Vavreková, Michal Oláh, Marie Vavreková, Veronika Chmelařová, Petr Drahonský
hudební skupina RE Lukáš Vlček, Patrik Vlček, Titanik Jelínek
Počátkem 80 let podepsala Laterna Magika s Janem Skácelem smlouvu na vytvoření předlohy k představení České pohádky. Skácel napsal námět a poté první verzi literárního scénáře. Do dalšího stádia se práce, bohužel, z nejrůznějších subjektivních i objektivních příčin nedostala. Text scénáře vydalo v roce 1997 jako příležitostný tisk k básníkovým nedožitým sedmdesátým pátým narozeninám nakladatelství Blok v Brně. Z tohoto tisku vycházela i realizace představení. Pochopitelně došlo k mnohým změnám daným specifiky nastudování dětským souborem. Snahou bylo zdůraznit bezprostřednost dětského projevu a poetičnost Skácelových básnických textů, které byly zhudebněny a doplněny některými dalšími písňovými verzemi Skácelových básní. Celé představení tak dostalo ráz jakéhosi pantomimického muzikálu.
19:30 Woody Allen: Sex noci svatojánské
(Činoherní klub)
(Podle filmu Woodyho Allena pro jeviště upravil Jürgen Fischer)
hrají Vladimír Javorský, Lenka Skopalová, Jaromír Dulava, Mahulena Bočanová, Oldřich Vízner, Veronika Žilková nebo Martina Menšíková
režie Ivo Krobot
překlad Jiří Stach
výprava Jana Zbořilová
dramaturgie František Fröhlich
dramaturgická spolupráce Martin Porubjak
hudba Lubor Šonka
pohybová spolupráce Zoja Mikotová
Úspěšná divadelní inscenace Činoherního klubu, která v sobě nese mnoho skrytých příběhů o vztazích mezi mužem a ženou s nadsázkou i se sentimentem, tak jak to přináší život sám.

STŘEDA 3.3. 1999

14:30 Gymnazijní překvapení …
(Gymnázium Sladkovského nám. Praha 3 Jak vznikla "hra" OBRAZY Z MANON)

Tradice divadelní je na našem gymnáziu velmi stará! Máme tu totiž krásnou aulu, a tak máme prostor i obecenstvo / studenty / pro naše hrátky. Dnešní doba žádá od studentů mnoho aktivit a na pravidelné scházení se a studium hry nezbývá čas. Proto jsou např."výtvory" studovány v krátké době a nejsou dovedeny k dokonalosti.

Co je naším cílem? Prostřednictvím vybraného tématu tvoříme i vlastní hry – (minimuzikály, jarmaření) chceme zaměstnat co nejvíce studentů. Umožníme jim tím blíže se poznat, rozvinout jejich tvořivost, poznat konkrétní literární žánr, někdy literární dílo a jeho autora. Ale především se všichni bavíme. A tak i hra " OBRAZY Z MANON" je pouhou hrou na Manon. A protože jsme se nedokázali shodnout na tom, jaká vlastně je ta Nezvalova Manon, vybrali jsme hned tři představitelky Manon. Text jsme krutě zkrátili. Snad se nám ale podařilo zachovat atmosféru tří základních obrazů. Některé melodie jsme si "vypůjčili z rozhlasového nastudování s panem Hrušínským, s panem Preissem a Libuší Šafránkou, některé jsme si vymysleli.

19:30

Daniel Hrbek, Jiří Janků: Tři mušketýři
(Divadelní sdružení CD 94)

režie Daniel Hrbek
dramaturgie Jiří Janků
pohybová spolupráce Jan Klár
šerm Václav Luks
hudba Tomáš Kořének
kostýmy Lucie Poláková
realizace kostýmů Vlaďka Prudičová
scéna Daniel Kříž

"Úspěch a sláva románu a potažmo i d´Artagnanova literární nesmrtelnost ovšem není dána důsledným výkladem historie, ale především vypravěčskými schopnostmi autora, který samozřejmě mnohé věci upravil, domyslel a vystavěl tak, aby byly ve svém důsledku pro čtenáře co nejpřitažlivější. O totéž jsme se při přípravě inscenace Tří muškětýrů snažili i my. Vycházeli jsme nejen z původního románového textu, ale také z úspěšných dramatizací, které nám posloužily jako inspirační zdroje. Proto bychom rádi pánům Dumasovi, Planchonovi a Petrovovi poděkovali a Vás chceme poprosit o jistou shovívavost, pokud se Vám bude zdát, že některé události proběhly v románu poněkud jinak, než jak je dnes uvidíte."

ČTVRTEK 4.3. 1999

19:30 Ladislav Smoček: Podivuhodné odpoledne Dr.Zvonka Burkeho (Činoherní klub)
hrají Nina Divíšková, Jiří Hálek, Boleslav Polívka, Ondřej Vetchý, Michal Pavlata
režie Ladislav Smoček. Scéna a kostýmy Jiří Benda, Ladislav Smoček
dramaturgie Vladimír Procházka
"Smoček v rámci komedie upozorňuje, že lidé jsou přece jenom takoví, jací jsou, a ne jaké bychom si je přáli mít, že negativní vlastnosti, které svým způsobem jejich existenci také zakládají, ji stejnou měrou paradoxně ohrožují. Vysoké ideje, pokud nemají skutečně plný a reálný základ, snadno plodí zmatek a zkázu. Toto svrchované politické téma Burkeho nelze zvláště dnes přehlédnout."

Ladislav Smoček, dramatik, režisér a zakladatel Činoherního klubu. Jeho divadelní inscenace zásadně přispěly k tomu, že Činoherní klub 30 let spoluvytváří obraz českého divadla.

Dočasná šejkspírovská společnost Jedličkova ústavu

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Najdete na iDNES.cz