Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Hudba v pohybu je menší

  12:31aktualizováno  12:31
Rožnov pod Radhoštěm - Třetí ročník přehlídky Hudba v pohybu se uskuteční v sobotu v amfiteátru rožnovského skanzenu. Festival, který pořádá brněnské hudební vydavatelství Gnosis, si klade za cíl ukázat vývoj hudby od lidových kapel k world music. Hudba v pohybu podle pořadatelů vyplňuje prostor mezi tradičně orientovanými folkloristickými festivaly a etnicky neukotvenými folkovými přehlídkami.

"Snažíme se propojit tradiční lidovou hudbu se současnými hudebními žánry, jako je folk, jazz, world music. Zaměřujeme se na  středoevropskou a východoevropskou kulturu," říká k filozofii festivalu Hudba v pohybu jeho dramaturg Jiří Plocek z vydavatelství Gnosis.

Oproti loňskému roku je letos festival Hudba v pohybu skromnější. Je hlavním problémem financování akce?
První rok byl festival jednodenní, druhý dvoudenní a nyní je zase jeden den. Takže spíš oscilujeme mezi kratší a hutnější verzí a obsažnějším programem. Problém peněz to jistě je. Vznikl proto, že náš hlavní sponzor ztratil díky změnám ve firmě kompetence pro oblast Moravy a všechny rozhodovací pravomoce přešly do Prahy. Dál už asi nemusím pokračovat... Jsme však nadále do jisté míry podporováni ministerstvem kultury, což nám umožnilo uspořádat tento ročník.

Neznamená toto okleštění ústupek z vaší představy, že se z Hudby v pohybu v  Rožnově jednou stane menší obdoba proslulého world music festivalu v německém Rudolstadtu?
Pro letošek jistě. Ale nevzdávám se. Kromě muziky zas budeme mít nabídku cédéček, a vůbec prostředí je unikátní. Doufám, že se v budoucnu zase pozdvihneme.

Proč jste přesunuli termín z počátku září na červenec?
Poněvadž ten starý termín, ke kterému jsme došli na základě domluvy se sponzorem a s Valašským muzeem v přírodě, byl nešikovný. Turisté už odjížděli a místní lidé se teprve vraceli z prázdnin. Teď jsme uprostřed turistické sezony, kdy je v Rožnově lidí dostatek.

Kdo bude podle vás v letošním programu nejzajímavější?
Z místních určitě Karlovjanky, unikátní ženský sbor z Velkých Karlovic. Ke špičce ve svém oboru patří i písničkářka Pavla Milcová. Stejně jako v instrumentální oblasti muzikanti z Teagrassu. Trošku exoticky pro nás bude znít polská horalská muzika kapely Górole. A rozhodně odvazem budou folk-rockové kapely Jej družina z Banské Bystrice a Benedikta z Karviné.

Jaké máte s festivalem Hudba v pohybu plány do budoucna?
Pokračovat, najít sponzory a připojit se k programům v rámci mezinárodní spolupráce v programu Phare. To by mělo být číslem jedna: spojujeme přece v naší dramaturgii regiony střední a východní Evropy!

Vaše vydavatelství se specializuje na moravský folklor. Máte v nabídce nějaké nové tituly?
Začátkem roku jsme vydali krásný projekt na CD Přes Javorník chodník. Jsou to písničky z Velkých Karlovic na Valašsku, takové zakopané hřivny moravského folkloru. Připravil je a provedl primáš Zdeněk Kašpar se svojí muzikou Jasénka.
Teď chystáme velkou věc: bilanční dvoudiskový sampler o moravské tradiční lidové hudbě  ve dvacátém století. První disk bude obsahovat archivní nahrávky od roku 1911 do sedmdesátých let. Na druhém disku pak bude průřez dobrou regionální muzikou devadesátých let. Bude to vlastně taková bilance moravské lidové hudby ke konci tisíciletí.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz