Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Hudba v pohybu je menší

  12:31aktualizováno  12:31
Rožnov pod Radhoštěm - Třetí ročník přehlídky Hudba v pohybu se uskuteční v sobotu v amfiteátru rožnovského skanzenu. Festival, který pořádá brněnské hudební vydavatelství Gnosis, si klade za cíl ukázat vývoj hudby od lidových kapel k world music. Hudba v pohybu podle pořadatelů vyplňuje prostor mezi tradičně orientovanými folkloristickými festivaly a etnicky neukotvenými folkovými přehlídkami.

"Snažíme se propojit tradiční lidovou hudbu se současnými hudebními žánry, jako je folk, jazz, world music. Zaměřujeme se na  středoevropskou a východoevropskou kulturu," říká k filozofii festivalu Hudba v pohybu jeho dramaturg Jiří Plocek z vydavatelství Gnosis.

Oproti loňskému roku je letos festival Hudba v pohybu skromnější. Je hlavním problémem financování akce?
První rok byl festival jednodenní, druhý dvoudenní a nyní je zase jeden den. Takže spíš oscilujeme mezi kratší a hutnější verzí a obsažnějším programem. Problém peněz to jistě je. Vznikl proto, že náš hlavní sponzor ztratil díky změnám ve firmě kompetence pro oblast Moravy a všechny rozhodovací pravomoce přešly do Prahy. Dál už asi nemusím pokračovat... Jsme však nadále do jisté míry podporováni ministerstvem kultury, což nám umožnilo uspořádat tento ročník.

Neznamená toto okleštění ústupek z vaší představy, že se z Hudby v pohybu v  Rožnově jednou stane menší obdoba proslulého world music festivalu v německém Rudolstadtu?
Pro letošek jistě. Ale nevzdávám se. Kromě muziky zas budeme mít nabídku cédéček, a vůbec prostředí je unikátní. Doufám, že se v budoucnu zase pozdvihneme.

Proč jste přesunuli termín z počátku září na červenec?
Poněvadž ten starý termín, ke kterému jsme došli na základě domluvy se sponzorem a s Valašským muzeem v přírodě, byl nešikovný. Turisté už odjížděli a místní lidé se teprve vraceli z prázdnin. Teď jsme uprostřed turistické sezony, kdy je v Rožnově lidí dostatek.

Kdo bude podle vás v letošním programu nejzajímavější?
Z místních určitě Karlovjanky, unikátní ženský sbor z Velkých Karlovic. Ke špičce ve svém oboru patří i písničkářka Pavla Milcová. Stejně jako v instrumentální oblasti muzikanti z Teagrassu. Trošku exoticky pro nás bude znít polská horalská muzika kapely Górole. A rozhodně odvazem budou folk-rockové kapely Jej družina z Banské Bystrice a Benedikta z Karviné.

Jaké máte s festivalem Hudba v pohybu plány do budoucna?
Pokračovat, najít sponzory a připojit se k programům v rámci mezinárodní spolupráce v programu Phare. To by mělo být číslem jedna: spojujeme přece v naší dramaturgii regiony střední a východní Evropy!

Vaše vydavatelství se specializuje na moravský folklor. Máte v nabídce nějaké nové tituly?
Začátkem roku jsme vydali krásný projekt na CD Přes Javorník chodník. Jsou to písničky z Velkých Karlovic na Valašsku, takové zakopané hřivny moravského folkloru. Připravil je a provedl primáš Zdeněk Kašpar se svojí muzikou Jasénka.
Teď chystáme velkou věc: bilanční dvoudiskový sampler o moravské tradiční lidové hudbě  ve dvacátém století. První disk bude obsahovat archivní nahrávky od roku 1911 do sedmdesátých let. Na druhém disku pak bude průřez dobrou regionální muzikou devadesátých let. Bude to vlastně taková bilance moravské lidové hudby ke konci tisíciletí.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz