Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival francouzského filmu letos rozhodně netroškaří

  14:45aktualizováno  14:45
Festival francouzského filmu vstupuje do druhé dekády své existence, a přestože už si vybudoval relativně pevnou pozici, na vavřínech usnout nehodlá. Jedenáctý ročník přinese hned několik novinek - šesti exkluzivními předpremiérami počínaje, večerem krátkých filmů konče.

Z filmu Francie | foto: Festival francouzského filmu

Celkem čeká diváky v Praze, Brně a dalších šesti městech po celé republice ve dnech od 20. do 26. listopadu na 160 projekcí více než čtyřiceti titulů. K  nejvyhledávanějším budou letos zcela jistě patřit předpremiéry francouzských lahůdek zakoupených do distribuce.

Festival francouzského filmu

Do kterých kin od 20. do 26. listopadu zavítá

PRAHA: kino Lucerna, kino Světozor, kino 35 (Francouzský institut v Praze), Palace Cinemas Slovanský dům
BRNO: kino Art, Palace Cinemas Velký Špalíček
ČESKÉ BUDĚJOVICE: kino Kotva, multikino CineStar
HRADEC KRÁLOVÉ: kino Centrál, multikino CineStar
OLOMOUC: multikino CineStar
OSTRAVA: multikino CineStar
PARDUBICE: multikino CineStar
PLZEŇ: multikino CineStar

Z filmu Mezi zdmiNajdeme mezi nimi držitele poslední Zlaté palmy z Cannes, film Mezi zdmi režiséra Laurenta Canteta, který se na jeho české uvedení přijede sám podívat. S několikadenním předstihem uvidíme i další cenné dílo, Podzimní zahrady filmového barda Otara Iossellianiiho, či unikátní dokument o milostných hrátkách zvířat  z dílny zkušeného filmaře a fotografa Laurenta Charbonniera (Zamilovaná zvířata).

Trailer k filmu Zamilovaná zvířata

Gangster jako celebrita

Z filmu Veřejný nepřítel č. 1Největším trhákem nicméně bude bezpochyby dvojice filmů o legendárním francouzském gangsterovi Jacquesi Mesrinovi, Veřejný nepřítel č.1 a Veřejný nepřítel č.1: Epilog. Jednak jde o nejdražší francouzskou produkci všech dob (natáčela se devět měsíců na třech kontinentech a padlo na ni přes 45 miliónů eur), druhak její pražskou předpremiéru navštíví atraktivní představitel hlavní role, Vincent Cassel.

Tak jako ve většině filmů, ze kterých ho známe, i ve Veřejném nepříteli hraje Cassel charizmatického záporňáka. V případě nezkrotného, drzého a nemilosrdného Mesrina, "muže tisíce tváří", který se na každou akci za pomoci masek a plastických operací měnil k nepoznání, nicméně svůj "zlosynovský" rejstřík rozehrává naplno.

Trailer k filmu Veřejný nepřítel č. 1

Mesrin je ve Francii celebritou a démonický Cassel moc dobře ví, proč roli "národního hrdiny" získal právě on. Ostatně jeho pronikavě modrým očím nedokázala svého času odolat ani zkušená diva Monika Belluci: před deseti lety spolu natáčeli film a od té doby je mu věrnou manželkou.

Francouzi nejen o Francii

Byť takový počet předpremiér, jaký se objevuje na programu letos, Festival francouzského filmu ještě nezažil, není to zdaleka to jediné, čím chce publikum zaujmout.

Z filmu Citrónový sadPanorama, nová festivalová sekce filmů vzniklých v mezinárodní koprodukci, zavede diváky do vzdálených končin, ať už je jimi Island (svérázná komedie Back Soon režisérky Solveig Anspach), izraelsko-palestinské pomezí (poetický Citrónový sad Erana Riklise) či třeba Libanon a jeho kosmetické salony (Karamel Nadine Labaki).

Trailer k filmu Karamel

Chybět nebude ani tradiční blok filmů promítaných z DVD a v neposlední řadě desatero filmů soutěžních. V nepřehledné francouzské produkci si je vyhlídlo deset oslovených českých kritiků.

Jeden z nich, historickou fresku Francie se Sylvií Testud v hlavní roli, uvede hned zkraje festivalu režisér Serge Bozon. O tom, který ze snímků nakonec soutěž vyhraje, nicméně nebude hlasovat nikdo jiný než diváci sami.

Trailer k filmu Francie
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz