Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Festival FAMU chceme vrátit ke kořenům"

aktualizováno 
- Letošnímu filmovému festivalu FAMU vévodí výrazná výtvarná podoba. Zrealizovali ji dva studenti - Martin Krejčí, student dokumentaristiky a Vojtěch Mašek, který je posluchačem scénaristiky. Jak je napadlo dát famáckým filmovým dnům podobu televizního přijímače, si přečtete v následujícím rozhovoru s Martinem Krejčím. Tento rozhovor vznikl v krátké pauze, když si v horečných přípravách v divadle Archa Martin Krejčí vyšetřil chvíli času. Festival FAMU totiž startuje již dnes večer.

 

Jak tedy vlastně vznikla myšlenka pojmout festival jako televizní vysílání na dvou programech?

Koncept vychází z toho, že návštěvník, poté co vstoupí do divadla, se octne vlastně uvnitř televizního přijímače. Monitory ho budou navigovat a vše směřuje k hlavnímu sálu, kde bude probíhat vlastní promítání soutěžních snímků. Samotné projekční plátno pak bude symbolizovat předěl mezi světem uvnitř přijímače a tím, co je venku. Prostě nás bavilo hrát si s prostorem. Také jsem natočil úvodní znělku a napadlo mě doplnit jí celkovou a jednotnou atmosférou festivalu. Mimo jiné ještě s Vojtou Maškem fungujeme ve skupině Realizační družstvo Úžas, což je uskupení, které již dělalo pár multimediálních představení.

Takže divadlo a film má podle vás k sobě blízko.

Rozhodně. Mohou se vzájemně dobře doplnit.

A proč jste zvolili zrovna podobu televizního přijímače a slogan Přímý přínos. Myslíte si, že také televize a práce studentů FAMU spolu tak úzce souvisejí?

My jsme tím naopak chtěli dát najevo, že nás trochu štve, když student na FAMU několik let studuje a pak vlastně nemá možnost realizovat se nikde jinde než v televizi. Prostě tady chybí nezávislí producenti, kteří by dobré studentské projekty uvedli třeba do kin.Tím nechci nijak shazovat televizi, ale je to takový výrobní pás. My chceme nabídnout určitou alternativu a k tomu, doufám, přispěje i tento festival.

Čím se podle vás bude letošní ročník lišit od těch předešlých?

Kromě výtvarného pojetí je nejmarkantnější změnou, že jsme  festival trochu odlehčili. Dříve šlo hlavně o samotnou soutěž. Já si ale myslím, že daleko důležitější na takovém festivalu je, aby se tam potkávali lidé, myslím tím filmaře a studenty. Aby si vyměňovali názory a zkušenosti. Chtěli jsem se zkrátka vrátit ke kořenům a smyslu celého projektu.

Proč se na realizaci letošního ročníků podílí tolik lidí, kteří nemají s FAMU co dočinění?

Na FAMU jsou lidé zhýčkaní. Nemají o festival už takový zájem, protože za něj nedostanou dobře zaplaceno. My jsme se toho chytli proto, že si chceme především hrát. Nejsme zatíženi nějakou prestiží, protože jde o studentskou akci.

Je festivalová nabídka orientovaná nějakým směrem?

Jako každý rok je složená z povinných školních cvičení a tato zadání se od sebe již nějakou dobu neliší. Jde o podobná témata. Podstatné je ale zpracování, takže na jedno téma může vzniknout řada naprosto odlišných prací.

Máte vlastního festivalového favorita?

Já jsme viděl skoro všechny soutěžní snímky. Sám mám v soutěži také jeden, a proto bych se nerad zmiňoval, který z filmů se mi jeví jako nejlepší.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz