Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival déšť nespláchl

  21:21aktualizováno  21:21
Třebíč - Pláštěnky, sluníčko, dešťové provazce a duha, ale především davy rozjařených fanoušků rockové a taneční hudby, kteří si nemohli nechat ujít více než třicet hudebních kapel. Takový byl obraz pátého ročníku hudebního open air festivalu Zámostí 2001, který se od pátku do soboty konal pod třebíčským zámkem v Zámostí. Na festival se každoročně sjíždějí vyznavači rockové i taneční hudby z celé republiky.

Výjimkou tak nejsou ani lidé z  Ostravy, Vyškova či Prahy. "Jezdíme každý rok. Líbí se nám totiž, že je festival uprostřed města. Můžeme si zde vychutnat hudbu, ale projít si i starou židovskou čtvrť," shodl se mladý manželský pár Kociánových z Brna.

Stejně jako vloni ani letos neregistrovali policisté problémy. "Naši strážníci byli pořadateli požádáni o pomoc pouze jednou, a to aby zklidnili ty, kteří přišli k pokladnám na poslední chvíli a příliš spěchali dovnitř," řekl velitel třebíčských městských strážníků Dalibor Šrůtek. Ani službu konající operační důstojníci policie a Hasičského záchranného sboru v Třebíči nezaznamenali v souvislosti s festivalem žádné mimořádné výjezdy.

anketa

V loňském roce se snesly na pořadatele festivalu stížnosti hlavně na nedostatek toalet a na nedodržení některých hygienických limitů hlučnosti. V letošním roce měli organizátoři tuto slabost odstranit. "Všechno je tak, jak má fungovat. To, že se stojí na záchod fronta, když je tu tolik lidí, je přece normální," řekl devatenáctiletý Petr Holický z Třeboně.
Gabriela Poděbradská, 22 let, Jihlava:
Jsem tu teprve dvě hodiny a zatím jsem spokojená. Akorát tady provokuje se svým plochým bříškem tanečnice z Čankišou.
František Pospíchal, 45 let, Třebíč:
Jak chcete dělat festival pro několik tisíc lidí, aniž by nebylo nic slyšet. Ty dva dny se to dá snad vydržet. A navíc to je pěkná hudba.
Monika Tomášková, 26 let, Vyškov:
Letos je to organizačně docela dobře zvládnuté. Ani nejsou časové proluky mezi kapelami. Co bych vytkla, je možná až příliš vysoké vstupné.
Jiří Chvátil, 33 let, Praha:
Na můj vkus je tu až příliš mnoho komerční hudby, ale jinak jsem spokojený.
Na páteční menší návštěvnosti se oproti loňskému roku podepsalo zimomřivé počasí a nenadálé dešťové přeháňky. Přesto ani v letošním roce nemají pořadatelé důvod si na nezájem o festival ze stran hudebních fanjšmekrů stěžovat. Nejenom žánrově pestrým a dramaturgicky různobarevným koktejlem hudebních žánrů, směrů a proudů hýřil letošní ročník Zámostí, ale pestrostí a různorodostí hýřili i návštěvníci dvoudenního open air festivalu. Vedle docela malých dětí nebyli výjimkou postarší prošedivělí rockoví bardi, potetovaní motorkáři nebo na dokonale uhlazenou image dbající vyznavači house, techno a jungle rytmů.

Všichni, kteří se chtěli zúčastnit dvoudenního hudebního dovádění, museli zprvu projít obřadem téměř rituálním. U vstupu je čekalo orazítkování neviditelnou barvou, dalším krokem bylo připevnění modrého plastového náramku na ruku, který sloužil jako vstupenka a pak už jenom projít skrze nesmlouvavě profesionální ochranku. "Letos se o ostrahu a pořádek stará vedle našich vlastních pořadatelů i profesionální ochranka, která zajišťuje mimo jiné u nás největší festival v Trutnově," vysvětlil Milan Šťastný, hlavní koordinátor festivalu Zámostí.

ROCKOVÝ PÁTEK
Start prvního festivalového dne na hlavní scéně obstarala od 16 hodin formace Boo, po které se ujala mikrofonu i vlády nad posluchači skupina Support lesbiens, jež předvedla novinky ze svého nového alba Regeneration? "Support lesbiens zahráli namísto Kurtizán z 25. avenue, kteří se nemohli zúčastnit," vysvětlil jedinou programovou změnu Šťastný.

Po nich se na podiu vystřídaly Iné kafé, Fru-fru a když zazněly první tóny progresivního saxofonu kapely Už jsme doma, déšť nad Třebíčí a probleskující sluníčko se změnily v duhu. "V jedné recenzi o nás napsali, že v hudbě mísíme oheň a vodu - tak možná proto ta barevná duha," nezalekl se lídr kapely Míra Wanek.
Pak už ale všichni s napětím očekávali Dana Bártu s projektem Illustratosphere. "Čau vodníku," neodpustili si někteří zvolat narážku na jeho filmovou roli ve filmu Kytice, zatímco některé dívky podléhaly frenetickému křiku a téměř omdlévaly, když se jejich dlouhovlasý charismatický idol objevil na podiu.

Otázka ...

... pro Milana Šťastného, hlavního koordinátora hudebního festivalu Zámostí 2001:
Jak strávíte první dny po skončení festivalu?
Samozřejmě pro nás fakt, že odejdou z areálu festivalu poslední hosté, neznamená, že skončila práce jak pro mě, tak pro několik dalších desítek pořadatelů, kteří se na organizaci Zámostí podíleli.
Takže po dvou vyčerpávajících dnech, kdy jsme téměř nespali, si uděláme v neděli brigádu. Budeme totiž uklízet celý travnatý areál pod zámkem, kde se festival konal, abychom jej mohli v pořádku vrátit zpět městu, od něhož máme tuto plochu pronajatou.
Po deváté hodině Dan Bárta přesvědčil festivalové hosty, proč se stal zpěvákem roku a jeho album Illustratosphere hudebním počinem roku. Na přívětivě melancholických jazzových základech a procítěném pěveckém podání zvedl valnou většinu do pomyslné hudební stratosféry a vzal mnohým dech, kyslík i slova. "Byl prostě vynikající," bylo často slyšet ve skupinkách lidí, kteří si sdělovali dojmy. "Zpívalo se mi skutečně dobře. Je třeba vyseknout zvláštní poklonu podiovému zvukaři. Měli jsme nazvučeno za dvacet minut a při tomto nástrojovém obsazení to není žádná sranda. Navíc atmosféra byla vynikající. Měl jsem dobrý pocit z toho, že máme pro koho hrát," pochvaloval si náladu na festivalu Daniel Bárta, který se na podia vrátil ještě druhý den s formací J.A.R. "Sice mám v sobotu ještě jeden koncert v Praze, ale zvládnu se vrátit," dodal zpěvák roku.

Dalším hudební ozdobou večera bylo vystoupení legendární skupiny Plastic People of the Universe, tentokrát již bez Mejly Hlavsy. Toho v sestavě nahradila baskytaristka Eva Turnová. A právě Mejlovi Hlavsovi věnovali jeho spoluhráči hned několik hudebních vzpomínek. "Kluci se dneska koncertu trošku obávají, protože to je jejich vůbec první oficiální festivalové vystoupení," prozradil před koncertem jejich manažer. "Přišel jsem jedině na koncert Plastic People. Ale jejich vystoupení se mi zdálo ještě stále poznamenané nenadálou smrtí Mejly Hlavsy," řekl třiatřicetiletý posluchač Radek Krátký ze Znojma. Rockově laděný první den festivalu uzavřelo dlouho po půlnoci energií sršící pódiové show partičky Děda Mládek Ilegal Band a skupiny Krausberry.

ZAHŘÁT SE DO ŠAPITÓ
Kdo nechtěl podléhat deštivému počasí, mohl se uchýlit pod střechu cirkusového šapitó nebo do indiánského tee-a-pee, kde byly další dvě hudební scény. Příznivci hip hopu, jungle music nebo housu zde mohli potkat například DJs Javas, Xentrix, Orbith a v sobotu se nechat rozehřát tóny, které mixoval DJ Tráva, Tvyks, Liquid A, nebo se na nich pěvecky podílela Dara Rolins. Tito novodobí hudební guruové své mixážní pulty a "gramce" zahřívali vždy od sedmé hodiny večerní. Střídaly tak odvážné videoprodukce, filmové skeče, které se na velkoplošném plátně v šapitó promítaly po celý den. A komu ani tohle nestačilo, byly pro něj po oba dva dny připraveny filmové projekce v kině Morávia či představení divadelního spolku Samota.

TANEČNÍ SOBOTA
Melodicky progresivnější program slibovali pořadatelé na sobotu. Druhý den lákali ze stanů festivalové hosty tóny kapel Che.CZ, Vypsaná fixa, Vyhoukaná sova. K polední siestě zahrály kapely Bumble-bee, následoval Wohnout, Mashy Muxx a osmnáctou hodinu otevřela formace Divokej Bill.

"Jé, Macháček si masíruje hlavu," vzbudil rozruch mezi čekajícím davem lídr skupiny Mig 21, který si v zákulisí důkladně cuchal vlasy, aby vytvořil originální rozevlátý účes jako součást své velkolepé hudební show. "Tak vás tady vítám na Portě," byla jeho první slova směrem k posluchačům. Následně roztočil svůj oranžový kabátek nad hlavou, spustil první skladbu Jaro, léto, podzim a zima po níž následovaly další, ve kterých se příznivci Migu 21 mohli dozvědět, jak sestrojit skateboard či v závěrečném přídavku - jak se hýbou lososi. Vtipnými texty, tanečními kreacemi ve stylu twistu i častým glosováním dění pod podiem si Macháček získal většinu posluchačů.

Pak už ale na podium vtrhly orientální melodie a indická tanečnice - to když na podium vstoupila početná brněnská formace Čankišou, která se stala již pravidelným hostem festivalu. Letos se zúčastnila i přesto, že její zpěvák Karel Herman se právě potýkal s angínou. "Mám to tu moc rád, ale dnes se dlouho nezdržím. Raději honem rychle do postele a léčit se," popsal v zákulisí své trable.
Vzápětí se rozlehlé podium připravovalo pro hosty ze zahraničí - slovenskou formaci Michal Kaščák & Neurópa. Výraznými dechovými sekcemi, řízným projevem a podiovou show rozehřáli několikasethlavý dav pod podiem a ve své mateřštině zpívaná skladba Ryngy, ryngy raja rozdováděla vířící kotel pod podiem.
Ten se již chystal na koncert pražské skupiny J.A.R.

Početná formace na sebe nechala čekat a vyprovokováni pískotem a skandováním vtrhli "Jaři" - hvězdy večera - na podium přibližně o půl jedenácté. Dan Bárta, Ota Klempíř, Michal Viktořík, Roman Holý a jejich spoluhráči uvrhli většinu přítomných do divoké taneční vášně na vlnách funky. Postaraly se o to skladby z dvojalba Frtka - mydlito! i z desky Mein Kaumpfunk. Pak už se jenom čekalo na koncert skupiny Significant Other a Nanazorin, kteří přišli hrát již do nedělního dne, aby festival Zámostí 2001 uzavřeli.

Jiří Macháček

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz