Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Der Film slibuje teroristy, emigrantky a dealery

  17:09aktualizováno  17:09
Hlavně k reflexím čtyřicátého výročí roku 1968 se hlásí dramaturgie třetího ročníku festivalu německy mluvených filmů Der Film, který se uskuteční od 1. do 9. října v pražských kinech Aero a Světozor.

z filmu Draussen Bleiben | foto: Archiv festivalu Der Film

Dramaturgie festivalu tradičně snímky vybírala nejen na prestižním Berlinale, ale také na přehlídkách národních kinematografií Německa, Rakouska a Švýcarska.

Jedna z hlavních programových sekcí festivalu nese název Der ParagRAF, který v sobě skrývá zkratku kdysi mocné a obávané teroristické skupiny Frakce Rudé armády - RAF. Tato skupina se v roce 1968 v Německu vyrekrutovala z řad radikálních studentů a jejich ozbrojeného boje proti "kapitalistickému" zřízení.

"Není úplně známo, že relikty skupiny RAF byly v Německu na pořadu dne ještě zkraje devadesátých let,“ podotýká programová ředitelka festivalu Klára Konečná.

"Tři generace bojovníků RAF, politicko-společenský diskurs celého období nebo nechvalně známý soudní proces s představiteli této teroristické jednotky, během něhož docházelo k závažnému porušování práv a svobod obžalovaných, přiblíží hned pět hraných snímků a jeden dokument," dodává Konečná.

Takový počet filmů podle ní svědčí o zájmu, který teroristická skupina stále vzbuzuje. A to i přesto, že její činnost byla oficiálně ukončena už před deseti lety.

z filmu Todesspiel Brenner RAF

Od politiky k dealerům a emigrantům
Návštěvníky festivalu ale nečeká jen politika a dobové výpovědi - promítnuto bude i dvacet hraných a dokumentárních snímků, z nichž většina představuje špičku současné německé, rakouské nebo švýcarské tvorby.

Diváci si budou moci vybrat celkem z pěti sekcí, a to Der Film Spezi, Das Debüt, Die Doku, výše zmíněné Der ParagRAF a Die Ikone `68 – Uschi Obermaier, které nabídnou aktuální témata i pohledy do nedávné německé minulosti.

Jedním z nejlákavějších titulů, který letos pořadatelé přivezou, je gangsterka Chiko o vzestupu a pádu jednoho drogového dealera. Jde o snímek hlásící se k odkazu klasiky od Martina Scorseseho či Briana De Palmy.

TRAILER K FILMU CHIKO 

Chiko podle tvůrců nabízí strhující děj a drsnou atmosféru. Režisér Özgür Yildirim a producent Fatih Akin totiž film postavili zejména na autenticitě a atmosféře Hamburku. A samozřejmě také na hereckých výkonech a hudbě - tu vybral Klaus Maeck, bývalý manažer industriálních Einstürzende Neubauten.

Velký ohlas předpokládá také dokument Draussen bleiben (Zůstat stranou), tedy ničím nepřikrášlený portrét šestnáctileté dívky, které za jedenáct let pobytu nebylo umožněno v Německu zapustit kořeny.

Mladou emigrantku Valentinu totiž sledoval režisér Andreas Riedel celý rok a pozoroval všední den protagonistky a jejích přítelkyň v uprchlickém domově v Mnichově.

TRAILER K FILMU DRAUSSEN BLEIBEN
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz