Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Der Film slibuje teroristy, emigrantky a dealery

  17:09aktualizováno  17:09
Hlavně k reflexím čtyřicátého výročí roku 1968 se hlásí dramaturgie třetího ročníku festivalu německy mluvených filmů Der Film, který se uskuteční od 1. do 9. října v pražských kinech Aero a Světozor.

z filmu Draussen Bleiben | foto: Archiv festivalu Der Film

Dramaturgie festivalu tradičně snímky vybírala nejen na prestižním Berlinale, ale také na přehlídkách národních kinematografií Německa, Rakouska a Švýcarska.

Jedna z hlavních programových sekcí festivalu nese název Der ParagRAF, který v sobě skrývá zkratku kdysi mocné a obávané teroristické skupiny Frakce Rudé armády - RAF. Tato skupina se v roce 1968 v Německu vyrekrutovala z řad radikálních studentů a jejich ozbrojeného boje proti "kapitalistickému" zřízení.

"Není úplně známo, že relikty skupiny RAF byly v Německu na pořadu dne ještě zkraje devadesátých let,“ podotýká programová ředitelka festivalu Klára Konečná.

"Tři generace bojovníků RAF, politicko-společenský diskurs celého období nebo nechvalně známý soudní proces s představiteli této teroristické jednotky, během něhož docházelo k závažnému porušování práv a svobod obžalovaných, přiblíží hned pět hraných snímků a jeden dokument," dodává Konečná.

Takový počet filmů podle ní svědčí o zájmu, který teroristická skupina stále vzbuzuje. A to i přesto, že její činnost byla oficiálně ukončena už před deseti lety.

z filmu Todesspiel Brenner RAF

Od politiky k dealerům a emigrantům
Návštěvníky festivalu ale nečeká jen politika a dobové výpovědi - promítnuto bude i dvacet hraných a dokumentárních snímků, z nichž většina představuje špičku současné německé, rakouské nebo švýcarské tvorby.

Diváci si budou moci vybrat celkem z pěti sekcí, a to Der Film Spezi, Das Debüt, Die Doku, výše zmíněné Der ParagRAF a Die Ikone `68 – Uschi Obermaier, které nabídnou aktuální témata i pohledy do nedávné německé minulosti.

Jedním z nejlákavějších titulů, který letos pořadatelé přivezou, je gangsterka Chiko o vzestupu a pádu jednoho drogového dealera. Jde o snímek hlásící se k odkazu klasiky od Martina Scorseseho či Briana De Palmy.

TRAILER K FILMU CHIKO 

Chiko podle tvůrců nabízí strhující děj a drsnou atmosféru. Režisér Özgür Yildirim a producent Fatih Akin totiž film postavili zejména na autenticitě a atmosféře Hamburku. A samozřejmě také na hereckých výkonech a hudbě - tu vybral Klaus Maeck, bývalý manažer industriálních Einstürzende Neubauten.

Velký ohlas předpokládá také dokument Draussen bleiben (Zůstat stranou), tedy ničím nepřikrášlený portrét šestnáctileté dívky, které za jedenáct let pobytu nebylo umožněno v Německu zapustit kořeny.

Mladou emigrantku Valentinu totiž sledoval režisér Andreas Riedel celý rok a pozoroval všední den protagonistky a jejích přítelkyň v uprchlickém domově v Mnichově.

TRAILER K FILMU DRAUSSEN BLEIBEN
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz