Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Blues Alive míří do Polska

  8:43aktualizováno  8:43
Šumperk - Necelé dva měsíce před zazněním prvních tónů se začíná naplno rozjíždět propagace Blues Alive. Úspěšný festival se letos uskuteční od 15. do 18. listopadu. Jasné kontury již má program či obsah bonusového cédéčka ke vstupence, jejichž cena je již také určena.
Prohlédněte si fotografie

Expanze do okolí
Po nesmělých krůčcích mimo Šumperk se letos pořadatelé festivalu rozhodli expandovat ve větší míře. Poprvé ochutná atmosféru bluesové přehlídky Olomouc, kde v U-klubu zahrají dvě bluesové kapely z regionu - olomoučtí Blues Angels a přerovští Mothers Follow Chairs. Doprovodí je slovenská formace Boboš & Frozen Dozen. Hvězdou večera bude australský muzikant Hugo Race.

"Dohodli jsme také na páteční večer koncert v polské Nyse, kam pošleme dvě kapely, vybrané během letošního ročníku naší výběrové přehlídky Blues Aperitiv," prozradila Ilona Vařeková, dramaturgyně šumperské Domu kultury, který Blues Alive pořádá. Další přesahy již k Blues Alive patří. Koncertní zastavení v jesenické kapli se ale letos poprvé oficiálně začlenilo do programu a neodmyslitelnou součástí je vystoupení v mírovské věznici.

Čekání na eso
Tytam jsou dřevní doby Blues Alive, kdy se festival obešel bez zahraničních hvězd v programu. I když se snaží těžit hlavně z domácích zdrojů a pomocí Blues Aperitiv objevovat i naděje, fanoušci si žádají interprety z kolébky blues, Spojených států amerických.

"Potvrzeni jsou na pátek Holmes Brothers, bluesová formace, která je momentálně v USA hodně v kurzu," říká Vladimír Rybička, šéf festivalu i Domu kultury. V sobotu se mohou lidé těšit na amerického bluesmana Davida Murphyho, doprovázeného českým bandem, který hraje moderní americké blues, stejně tak jako funk a soul. "Mohu říci, že přijede i kapela The Groove, ovšem bez Jamese Wheelera. Čekáme, koho se podaří sehnat místo něj," podotýká Rybička.

Také další dva muzikanti v programu pochází z anglicky mluvících zemí. Již zmíněný Australan Hugo Race okoření sobotní a Brit John Crampton páteční večer v hlavním sále. Slovenská scéna nabídne ochutnávku bluesové podoby Petera Lipy a formace Boboš & Frozen Dozen. Volba českých zástupců do nabité dramaturgie jde systémem protikladu - ostřílené a slavné Amatérské sdružení profesionálních muzikantů ASPM v čele s Janem Spáleným doplňuje mladý brněnský Hoochie Coochie Band, který si již vysloužil ostruhy i na Blues Alive v roce 1999.

Bluesové perličky
Pustí Marek Hlavica někoho jiného k moderování Blues Alive? Odpověď zní - ano. "Vytíženého muzikanta pro letošek nahradí Michal Prokop, k čemuž myslím není co dodávat," říká Vladimír Rybička. Další perličku přinese pravidelné sobotní odpoledne, které do loňska neslo název akustické a beze zbytku jej naplňovalo. Letos tomu bude trochu jinak.

"Podařilo se přesvědčit kapely ze severních Čech, které vzešly z legendární formace Blues Bujón, aby vystoupily na jedné scéně," prozradil Ondřej Bezr, dramaturg Blues Alive a hudební publicista. Proto se odpoledne letos jmenuje Severočeský bluesový bujón a sestava účinkujících je následující: Blues No More, B. B. Band, Lady I., Blues Bujón Reunion.

Nejen mládí vpřed
Mapování bluesového tuzemského podhoubí přehlídkou Blues Aperitiv nabízí pořadatelům vybrat do podzimního Blues Alive opravdu to nejlepší. Loňský úspěch si letos připomenou v hlavním sále Mothers Follow Chairs (Přerov) a Černý mosty (Tábor). Z letošního Blues Aperitiv vzešlo pro festival hned šest účinkujících, ovšem jen dva - Walkin' Blues Band (Třebíč) a XXL (Praha) - vystoupí na "své místo" ve foyer šumperského Domu kultury.

"Oslovit publikum hlavního programu dostane i Jiří Míža, který velmi příjemně překvapil," uvedla Ilona Vařeková. Další dvě formace okoření doprovodný program festivalu. Blues Angels (Olomouc) hrají v domácím U-klubu a v Polsku, kde jedou i Eric Clapton Revival (Šumperk), a Film Blues Bandu (Rakovník) bude patřit čtvrteční tancovačka v Šumperku.

Co bude dál?
Blues Alive, to jsou i výchovné koncerty pro šumperskou mládež. Loňského Sváťu Karáska nyní nahradí Irena Budweiserová. Se speciálním vydáním své Antidiskotéky přijede publicista Jiří Černý. Fanoušci se mohou těšit na bonusovou desku se záznamem loňského ročníku Blues Alive k permanentce i trička.

"Jelikož se rozjíždí propagace, chtěl bych vyzvat i poprosit všechny zájemce o festival, aby si zavčas zajistili vstupenky a ubytování a vyhnuli se případným potížím při velkém zájmu o festival," varuje šéf festivalu Vladimír Rybička.

Petar Introvič z kapely Bluesberry na akustickém odpoledni na 5. ročníku festivalu Blues Alive v Šumperku.

Největší hvězdou pátého ročníku festivalu Blues Alive byla Američanka Ann Rabson

Jeden z objevů přehlídky Blues Aperitiv 2001 - Jiří Míža ze Staré vsi u Rýmařova
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz