Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Blues Alive míří do Polska

  8:43aktualizováno  8:43
Šumperk - Necelé dva měsíce před zazněním prvních tónů se začíná naplno rozjíždět propagace Blues Alive. Úspěšný festival se letos uskuteční od 15. do 18. listopadu. Jasné kontury již má program či obsah bonusového cédéčka ke vstupence, jejichž cena je již také určena.
Prohlédněte si fotografie

Expanze do okolí
Po nesmělých krůčcích mimo Šumperk se letos pořadatelé festivalu rozhodli expandovat ve větší míře. Poprvé ochutná atmosféru bluesové přehlídky Olomouc, kde v U-klubu zahrají dvě bluesové kapely z regionu - olomoučtí Blues Angels a přerovští Mothers Follow Chairs. Doprovodí je slovenská formace Boboš & Frozen Dozen. Hvězdou večera bude australský muzikant Hugo Race.

"Dohodli jsme také na páteční večer koncert v polské Nyse, kam pošleme dvě kapely, vybrané během letošního ročníku naší výběrové přehlídky Blues Aperitiv," prozradila Ilona Vařeková, dramaturgyně šumperské Domu kultury, který Blues Alive pořádá. Další přesahy již k Blues Alive patří. Koncertní zastavení v jesenické kapli se ale letos poprvé oficiálně začlenilo do programu a neodmyslitelnou součástí je vystoupení v mírovské věznici.

Čekání na eso
Tytam jsou dřevní doby Blues Alive, kdy se festival obešel bez zahraničních hvězd v programu. I když se snaží těžit hlavně z domácích zdrojů a pomocí Blues Aperitiv objevovat i naděje, fanoušci si žádají interprety z kolébky blues, Spojených států amerických.

"Potvrzeni jsou na pátek Holmes Brothers, bluesová formace, která je momentálně v USA hodně v kurzu," říká Vladimír Rybička, šéf festivalu i Domu kultury. V sobotu se mohou lidé těšit na amerického bluesmana Davida Murphyho, doprovázeného českým bandem, který hraje moderní americké blues, stejně tak jako funk a soul. "Mohu říci, že přijede i kapela The Groove, ovšem bez Jamese Wheelera. Čekáme, koho se podaří sehnat místo něj," podotýká Rybička.

Také další dva muzikanti v programu pochází z anglicky mluvících zemí. Již zmíněný Australan Hugo Race okoření sobotní a Brit John Crampton páteční večer v hlavním sále. Slovenská scéna nabídne ochutnávku bluesové podoby Petera Lipy a formace Boboš & Frozen Dozen. Volba českých zástupců do nabité dramaturgie jde systémem protikladu - ostřílené a slavné Amatérské sdružení profesionálních muzikantů ASPM v čele s Janem Spáleným doplňuje mladý brněnský Hoochie Coochie Band, který si již vysloužil ostruhy i na Blues Alive v roce 1999.

Bluesové perličky
Pustí Marek Hlavica někoho jiného k moderování Blues Alive? Odpověď zní - ano. "Vytíženého muzikanta pro letošek nahradí Michal Prokop, k čemuž myslím není co dodávat," říká Vladimír Rybička. Další perličku přinese pravidelné sobotní odpoledne, které do loňska neslo název akustické a beze zbytku jej naplňovalo. Letos tomu bude trochu jinak.

"Podařilo se přesvědčit kapely ze severních Čech, které vzešly z legendární formace Blues Bujón, aby vystoupily na jedné scéně," prozradil Ondřej Bezr, dramaturg Blues Alive a hudební publicista. Proto se odpoledne letos jmenuje Severočeský bluesový bujón a sestava účinkujících je následující: Blues No More, B. B. Band, Lady I., Blues Bujón Reunion.

Nejen mládí vpřed
Mapování bluesového tuzemského podhoubí přehlídkou Blues Aperitiv nabízí pořadatelům vybrat do podzimního Blues Alive opravdu to nejlepší. Loňský úspěch si letos připomenou v hlavním sále Mothers Follow Chairs (Přerov) a Černý mosty (Tábor). Z letošního Blues Aperitiv vzešlo pro festival hned šest účinkujících, ovšem jen dva - Walkin' Blues Band (Třebíč) a XXL (Praha) - vystoupí na "své místo" ve foyer šumperského Domu kultury.

"Oslovit publikum hlavního programu dostane i Jiří Míža, který velmi příjemně překvapil," uvedla Ilona Vařeková. Další dvě formace okoření doprovodný program festivalu. Blues Angels (Olomouc) hrají v domácím U-klubu a v Polsku, kde jedou i Eric Clapton Revival (Šumperk), a Film Blues Bandu (Rakovník) bude patřit čtvrteční tancovačka v Šumperku.

Co bude dál?
Blues Alive, to jsou i výchovné koncerty pro šumperskou mládež. Loňského Sváťu Karáska nyní nahradí Irena Budweiserová. Se speciálním vydáním své Antidiskotéky přijede publicista Jiří Černý. Fanoušci se mohou těšit na bonusovou desku se záznamem loňského ročníku Blues Alive k permanentce i trička.

"Jelikož se rozjíždí propagace, chtěl bych vyzvat i poprosit všechny zájemce o festival, aby si zavčas zajistili vstupenky a ubytování a vyhnuli se případným potížím při velkém zájmu o festival," varuje šéf festivalu Vladimír Rybička.

Petar Introvič z kapely Bluesberry na akustickém odpoledni na 5. ročníku festivalu Blues Alive v Šumperku.

Největší hvězdou pátého ročníku festivalu Blues Alive byla Američanka Ann Rabson

Jeden z objevů přehlídky Blues Aperitiv 2001 - Jiří Míža ze Staré vsi u Rýmařova
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz