Festival AniFest zdá poctu Karlu Zemanovi. Letos je to dvacet let od smrti největšího z českých filmařů, a hlavně století od jeho narození.

Festival AniFest zdá poctu Karlu Zemanovi. Letos je to dvacet let od smrti největšího z českých filmařů, a hlavně století od jeho narození. | foto: Archiv MAFA

Festival AniFest a nový Anifilm se perou. Proč vlastně?

  • 1
První animovaný festival přešel z Třeboně do Teplic, druhý si Třeboň pozvala. Nyní se obě filmové přehlídky hádají o program i zásluhy, padají i slova o "parazitování na pověsti".

Místo jednoho festivalu animovaných filmů budou letos v Česku dva. Původně třeboňský AniFest už loni rozdělil program mezi jihočeské lázně a Teplice; letos přešel na sever úplně i s novějším týmem. Třeboň poté požádala jeho bývalé organizátory o jinou přehlídku – tak vznikl Anifilm. A spolu s ním i válka. Jedni mají tradiční značku, druzí tradiční místo, ale otázkou zůstává, zda bude pro oba dost diváků a hlavně sponzorů.

AniFest, Třeboň a spor o peníze

Společnost AniFest tvrdí, že z Třeboně odešla kvůli nevýhodným podmínkám. "Starosta nabídl AniFestu z rozpočtu města 240 tisíc korun, o dvacet procent méně než v roce 2008, a Jihočeský kraj jen podporu při jednání s komerčními partnery, žádné peníze," říká Jakub Hora z AniFestu.

Starosta Třeboně Jan Váňa zveřejnil jinou verzi. "Návrh nové smlouvy od AniFestu město dostalo 19. ledna, ale už 28. ledna přišel dopis, že společnost jednání končí. Dotaz, zda to znamená, že AniFest letos v Třeboni nebude, den poté potvrdil e-mail. Město bylo připraveno podpořit AniFest jako jindy asi 300 tisíci, lázně 200 tisíci a z Jihočeského kraje byla domluvena podpora 1,3 milionu korun. Postavili nás před hotovou věc," napsal starosta letos v únoru.

Plakát festivalu Anifilm

Plakát festivalu Anifilm

AniFest však tvrdí, že s vlastníky firmy Anifilm jedná Třeboň už od loňského léta; naopak ředitel nové přehlídky Petr Slavík prohlašuje, že dokud AniFest nezveřejnil přesun do Teplic, žádný festival pro Třeboň se v Anifilmu nepřipravoval. "Starosta nám jen loni řekl, že AniFest vypověděl městu smlouvu, a protože už tehdy rozdělil festival mezi Třeboň a Teplice, ptal se, zda by po případném úplném odchodu AniFestu mohl tradici festivalu v Třeboni převzít Anifilm," líčí Slavík. Anifilm tehdy odpověděl, že do konfrontace s AniFestem jít nechce, byť by profesionály měl, neboť jeho hlavní náplní je výroba animovaných filmů.

AniFest pro svůj přesun sbírá podporu u profesionálů. "Umělecká rada označila náš letošní program za vysoce kvalitní a přijala bez výhrad odchod do Teplic. Festival není pevně spojen s místem konání, ale zejména s dlouhodobou koncepcí," prohlašuje Hora. "I my považujeme program AniFestu za kvalitní, vždyť jsme u jeho koncepcí pár let stáli," připomíná s úsměvem Slavík.

Vykrádal se program?

Důležitější, než "kdo si začal", však je, co který z festivalů přinese. I v tomto ohledu viní AniFest své nástupce z Anifilmu z "parazitování na pověsti". Jako příklad uvádí spor o film Paula Fierlingera Můj pes Tulipán, jejž ve finále získal AniFest – od jeho producenta. Režisér, kterého oslovili z Anifilmu, odepsal s tím, že jim poskytne jiné své filmy.

"Na producenta nemám vliv, já ani neměl tušení, že on poslal Tulipána do AniFestu. Příliš mnoho festivalů mi připomíná spíše pohřebiště filmů než rodiště nových nápadů," posteskl si v dopisu režisér.

Festivaly animovaného filmu

Co nabídnou

Anifilm (Třeboň, 28. 4. – 2. 5.)
Česko-slovenská soutěž, francouzská přehlídka, retrospektiva Jacquesa Drouina včetně děl, jež vytvořil s Břetislavem Pojarem, projekce na rybníku Svět, koncerty a tvůrčí dílny.

AniFest (Teplice, 18. – 23. 5.)
Mezinárodní soutěž, retrospektiva Karla Zemana k 100. narozeninám, animované videoklipy, Otce a syny K. Zemana od Georgese Méliese po Roberta Zemeckise, novinky 3D i pod širým nebem a popůlnoční výběr pro otrlejší diváky.

Hora přidává další případy. "Koncept třeboňského festivalu připravovala osoba, která přitom ještě loni v září pracovala pro AniFest, i jiní bývalí dodavatelé a zaměstnanci AniFestu. Program Anifilmu obsahuje řadu naprosto stejných nápadů: třeba rozdělení programových sekcí, sekci francouzského a kanadského filmu, projekce na rybníku Svět, českou soutěž," jmenuje.

Podle Slavíka sporná "osoba" pro Anifilm vskutku pracuje, ale jen na průvodních akcích, do filmové náplně nezasahuje. "A má-li někdo patent na českou soutěž, francouzskou animaci či rozdělení sekcí, pak by musel obvinit z plagiátorství půlku festivalů v Česku," míní Slavík.

Plakát festivalu AniFest

Plakát festivalu AniFest

Poslední kapkou je bitva o zásluhy a důležitost té které akce. Podle Hory pomáhá třeboňský festival "zejména kulturní nabídce a turistickému ruchu města Třeboně", kdežto "AniFest se věnuje dlouhodobé podpoře a rozvoji animované tvorby v Česku". Na to Anifilm odmítá reagovat, dokonce se přejmenoval na Mezinárodní festival animovaných filmů Třeboň, aby podobnost názvů nemátla.

Ale pomůže to?