Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Alternativa nabízí hudbu v nejširším žánrovém spektru

  9:36aktualizováno  9:36
Festival Alternativa na svém 16. ročníku opět představí mezi 21. a 29. listopadem pestrou řadu zajímavých hudebních projektů, v nichž se sejdou hudebníci z řady zemí několika světadílů.

Woven Hand (Eugene Edwards) | foto: Unijazz

Většina z účinkujících je jako obvykle stylově těžko zařaditelná. Tvůrci hledají inspiraci v tradiční hudbě, v různých hudebních žánrech a postupech, přírodě i v nových technologiích a zvucích na první poslech zcela nehudebních. Uslyšíme hudbu v širokém spektru od alternativního rocku přes jazz, elektronické projekty až k čistě improvizovanému experimentu.

Queen Mab TrioPrvní část festivalu bude v klubu Kaštan věnována spíše komornějším projektům. 21. listopadu zahájí letošní ročník Alternativy Queen Mab Trio, trojice zkušených experimentátorek, které se spolu potkaly před šesti lety a od té doby společně prozkoumávají možnosti improvizované hudby.

Už po jedenácté se stane součástí festivalu tzv. Malá Alternativa, přehlídka zajímavých projektů současné hudební scény. Letos se jich do konce září přihlásilo přes 20 a bude jim patřit sobota 22. 11.

Thomas Bonvalet (L´ocelle Mare)V neděli 23. 11. večer je v Kaštanu na programu L´ocelle Mare, sólový projekt francouzského kytaristy Thomase Bonvaleta, který poprvé vystoupil na Alternativě v roce 2000 v duu Cheval de Frise. Pondělí 24. 11. pak bude patřit projektu Máj dvou známých představitelů české alternativní hudby: křehká poezie Miroslava Wanka doprovázená bicími a perkusemi Pavla Fajta nese výstižný podtitul "Hudba slov a poezie rytmu".

Reportaz a Chris Cutler (vpravo)Poslední večer v Kaštanu, 25. 11.,  bude souběžně také prvním v Arše a otevře druhou polovinu festivalu. V Kaštanu je na programu premiéra hry Varlénova loutkového semináře Kubus & Káva. V Divadle Archa téhož večera jako první představí svůj nový projekt The Media Operation polská kapela Reportaż. Jako spolupracovníka k němu přizvala významného britského hudebníka Chrise Cutlera a velmi osobitým způsobem si v něm bere na paškál roli médií, zejména v současném Polsku.

Kill The DandiesStředa 26. 11. bude patřit svébytné víceméně americké rockové kapele s mezinárodním obsazením, která už má v Čechách své fanoušky a nebude zde hrát poprvé. Skupina Woven Hand s kořeny v kultovních 16 Horsepower a vynikajícím zpěvákem a kytaristou Eugenem Edwardsem v čele přijede představit své čerstvé album Ten Stones a jako host s ní vystoupí česká skupina Kill The Dandies!

Woven Hand: Truly Golden

Akane HosakaNásledující večer, ve čtvrtek 27. 11., se v Arše představí elektronické projekty, které je potřeba nejen slyšet, ale současně také vidět. Po boku české Mateřídoušky vystoupí dvě naprosto odlišné japonské umělkyně Akane Hosaku a Doddodo. Předposlední koncert, a to páteční 28. 11., bude patřit netradičnímu, a přece na Alternativě ne neobvyklému spojení. Pod taktovkou Milana Svobody zahraje Pražský Big Band se skupinou Jablkoň, kteří společně oslaví 30. narozeniny této na naší alternativní scéně naprosto jedinečné skupiny.

Festival Alternativa uzavře večer nesmírně zajímavého finského vydavatelství Fiasko Records, které k nám přiveze tři ze svých projektů: skupiny Ahava a Gnomus a nejnovější sólový projekt bubeníka Miky Kallia.

Bližší informace najdete na www.unijazz.cz.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Najdete na iDNES.cz