V rámci festivalu Akcent vystoupí skupina vlánských hiphoperů.

V rámci festivalu Akcent vystoupí skupina vlánských hiphoperů. | foto: Divadlo Archa

Festival Akcent představí vlámské hiphopery i vietnamské stánkaře

  • 0
Mezinárodní festival divadla s přesahem Akcent představí během pěti dnů řadu zahraničních i místních souborů, které se věnují sociálnímu a komunitnímu divadlu. Přehlídku zahájí 15. listopadu inscenace Testament německého uměleckého kolektivu She She Pop.

"Festival Akcent vznikl z naléhavé potřeby vytvořit platformu pro umění, které překračuje hranice mezi uměleckou tvorbou, sociálními problémy a politikou," uvedla mluvčí divadla Archa Pavlína Svatoňová. Organizátoři festivalu chápou umění jako specifickou formu komunikace a chtějí představit projekty, které uměleckými prostředky vstupují na pole společensky prospěšné či společensky kritické činnosti.

Centrem festivalu Akcent budou všechny prostory Divadla Archa. Kromě Archy, kde se odehraje většina produkcí, zasáhne festival svým programem bližší i vzdálenější okolí divadla – Zlatnickou ulici, Pražskou tržnici v Holešovicích či KC Zahrada na Jižním městě.

První ročník festivalu Akcent budou tvořit divadelní představení domácích i zahraničních souborů,  koncerty, prezentace, dílny, akce ve veřejném prostoru a projekce dokumentárních filmů. Festival otevře vernisáž portrétů uprchlíků fotografa Jindřicha Štreita a vernisáž komiksových portrétů výtvarnice Toy_Box, která je i autorkou vizuální kampaně Akcentu.

První festivalový den se diváci mohou těšit na vystoupení německého divadelního souboru She She Pop, který na scénu přizval své otce. Neotřelá konfrontace dvou generací s názvem Testament bude v Divadle Archa uvedena ve spolupráci s Pražským festivalem divadla německého jazyka 15. listopadu.

Mezi hlavní hvězdy festivalu patří Královské vlámské divadlo – KVS, které 18. 11. představí svou inscenaci Occupied City (Obsazené město). Projekt, na kterém se podílí umělci ulice, hiphopeři a beatboxeři, předznamená koncert 17. listopadu, kdy vlámští street artisté vystoupí v rámci jednoho večera s kapelou Divadla Archa Allstar Refjúdží Band.

Na závěr festivalu 20. listopadu uvede svůj taneční projekt Bastard skupina Palissimo. Jde o první část trilogie Painted bird (Nabarvené ptáče) newyorského choreografa slovenského původu Pavla Zuštiaka, která se zabývá tématem vykořenění, proměny a "jinakosti". Bastard vypovídá o pocitech člověka, kterého svět považuje za vetřelce. Je sám, přichází z jiné kultury a v novém prostředí si vytváří vlastní malý svět.

Součástí festivalového dění je i řada workshopů, přednášek a filmových projekcí. Představí se například egyptská režisérka Laila Soliman, která se ve své práci zabývá politickým a sociálně orientovaným divadlem a aktivně se účastnila "arabského jara". Maďarská autorka Anna Lengyel přiblíží svůj nový projekt Word for word, který je reakcí na rasově motivované vraždy maďarských Romů.

Osobní prožitek na téma osamělosti, neužitečnosti a naděje je tématem zvukového experimentu  tvůrčího týmu Divadla Archa Pojď se mnou. Prostřednictvím hlasu v MP3 přehrávači diváci nahlédnou do světa vietnamských stánkařů. Happening v prostoru Holešovické tržnice je založen na osobním prožitku každého zúčastněného.