Ferda Mravenec podle Ondřeje Sekory

Ferda Mravenec podle Ondřeje Sekory | foto: archivMAFRA

Ferda Mravenec slaví osmdesátku. Jako hračka netáhne, válcuje ho Krtek

  • 5
Je to jediný mravenec, kterého s chutí přivítáte ve svém bytě. Se šátkem uvázaným pod krkem to tak mimochodem děláte už osmdesát let. Ferda Mravenec se totiž poprvé objevil v Lidových novinách 1. ledna v roce 1933 v rubrice, kterou kreslil a psal Ondřej Sekora.

Po třech letech v deníku se slavná postavička objevila také v knize, která vyšla pod názvem Ferda Mravenec, práce všeho druhu. V roce 1937 vyšel další titul Ferda Mravenec v cizích službách, ke které se o rok později přidal titul Ferda v mraveništi. Všechny tři svazky se později vydávaly jednotně pod názvem Knížka Ferdy Mravence, která poprvé vyšla v roce 1962.

Ferda Mravenec podle Ondřeje Sekory

O knihy s Ferdou Mravencem je mezi dětmi stále zájem. "Patří stabilně mezi nejpopulárnější z hlediska prodejů. Nicméně, nedosahují úplně popularity Krtečka nebo Čtyřlístku, kteří patří spolu s Malým princem mezi nejprodávanější dětské knihy," řekla Zuzana Turňová z knihkupectví Neoluxor.

V roce 1941 dostal Sekora z Lidových novin výpověď. Oficiálním důvodem byl židovský původ jeho ženy Ludmily, se kterým současně souvisel zákaz tvorby. O tři roky později byl kreslíř a spisovatel odvezen do pracovního tábora Kleinstein. Postavička Ferdy Mravence z jeho pera znova ožila až po válce mimo jiné v kreslených seriálech dětského časopisu Mateřídouška, který vydává Mladá fronta. "Postavička Ferdy Mravence bude tedy připomenuta dětem mladším, a to v časopise Sluníčko, který je jim určen," řekla mluvčí Mladé fronty Pavlína Míčová s tím, že speciál Ferdy Mravence vyjde v časopise příští rok v květnu.

Plyšový Ferda pomalu končí

Jako hračka se ale Ferda už příliš nevyrábí, potvrdil místopředseda Sdružení po hračku a hru Jiří Šťastný. Plyšového Ferdu vyráběla společnost Moravská ústředna Brno, loni ale její produkci ukončila. "Je nám líto ale licenci Ferda Mravenec jsme z naší nabídky vyřadili. Mezi licencemi z naší nabídky patřil Ferda mezi běžný průměr," uvedl Blahoslav Dobeš z oddělení marketingu firmy. Pro export mimo ČR byl podle něj Ferda nezajímavý. Jediné exportní teritorium, které o něj mělo zájem, bylo Slovensko.

Ferda Mravenec

Ferdu mravence stále vyrábějí jako loutku například firmy Truhlář marionety nebo RICI loutky.

V roce 1943 se mravenčí hrdina dočkal prvního filmového zpracování. Desetiminutový film Ferda Mravenec režisérky Hermíny Tyrlové byl zároveň prvním českým snímkem vytvořeným animací loutek s drátěnými kostrami. V 70. letech Týrlová režírovala také stejnojmenný seriál opět vytvořený animací loutek.

Český kreslený seriál o Ferdovi zatím nevzniknul. Pavel Lipavský ze společnosti Merchandising Prague, která poskytuje licence na užití uměleckých děl, ČTK řekl, že o natočení večerníčkového kresleného seriálu Ferda Mravenec léta usiloval tvůrcův syn Ondřej Sekora mladší. "Z nějakých nám již neznámých důvodů neměla tehdejší Československá televize o výrobu seriálu zájem," přiblížil Lipavský.

Dodal, že po letech bezúspěšného úsilí se nakonec Sekora mladší rozhodl uzavřít smlouvu na výrobu kresleného seriálu s německou společností European Cartoon Production. V 80. letech tak vznikl seriál Ferda, který na českých obrazovkách koncem 90. let vzbudil rozporuplné reakce. "Kritika jej nemilosrdně zkritizovala a děti jej přijaly s nadšením," uvedl Lipavský s tím, že seriál se každopádně postaral o comeback Ferdy Mravence, který by jinak pro roce 2000 nebyl ani zdaleka tak populární.

Upřesnil, že několikrát opakované vysílání seriálu na českých TV kanálech v průběhu let 1998 - 2008 nesmírně pozitivně ovlivnilo prodané náklady knížek s Ferdou Mravencem. Užívací práva se po natočení seriálu podle Lipavského stala předmětem dalšího obchodu. "Po několika změnách majitele v současné době nakonec náleží české společnosti Film Distribution and Licensing," uvedl Lipavský. Majitelkou autorských práv se na základě dědického řízení stala manželka zesnulého Sekory mladšího.

Ondřej Sekora, Ferda Mravenec, Lidové noviny, 1933

Kreslené příběhy o šikovném mravenci, brouku Pytlíkovi, Berušce a dalších hrdinech Sekorova příběhu letos vysílala TV Barrandov. Od ledna do 27. prosince seriál Ferda podle dat ATO-Mediaresearch sledovalo v podvečerním pásmu Animáček v průměru 55 tisíc dětí od čtyř do devíti let. Na pořad se zároveň dívalo 11 tisíc dětí ve věku od deseti do 14 let.

Počet dětských diváků se tak proti loňsku zvýšil. V roce 2011 vysílání Ferdy na TV Barrandov sledovalo v podvečer v průměru 33 tisíc dětí mezi čtyřmi a devíti lety. Ve skupině dětí od deseti do 14 let se na pořad loni dívalo 10 tisíc diváků. Mezi lety 2007 až 2010 seriál Ferda a Ferda II ze zahraniční produkce vysílala Česká televize. V předchozích letech se Ferda objevil také ve vysílání TV Nova.

,