Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Federico Díaz vystavuje manuál pro život po apokalypse

  16:16aktualizováno  16:16
V pražské Galerii Zdeněk Sklenář včera otevřel Federico Díaz výstavu Adheze. Její druhá originální série se příští týden představí v prestižní newyorské Frederieke Taylor Gallery.

Z výstavy Adheze | foto: Repro: Kniha resonance

Nejprve citát: "Ležel a poslouchal, jak v lese kape voda. Byli na samém dně. Zima a Ticho. Popílek ze zaniklého světa hnaný v prázdné krajině nevraživými poryvy větru sem a tam. Popílek hnaný dopředu, pak rozptýlený a zase větrem posbíraný. Všechno se vymklo z kloubů. Ve vzduchu plném popílku chybí sebemenší opora. Naživu je drželo každé nadechnutí, chvějivé a kratičké. Kdybychom aspoň měli srdce z kamene," píše McCarthy v knize Cesta, v příběhu umístěném kdesi po apokalypse, v němž otec a syn po konci všeho hledají nový začátek.

Z výstavy Adheze

Apokalypsa má v sobě naději, dostaneme díky ní šanci zjistit, co je přirozené, co je podstatou a prazákladem všeho. Federico Díaz, jeden z nejslavnějších současných českých umělců, považuje za základ chvění. A na něm vystavěl svůj nový projekt nazvaný Adheze – Manuál pro přežití. Je uměleckým návodem pro to, co dělat, když selže městská infrastruktura – tedy když se McCartyho vize naplní.

Město přežije tři dny

Díaz nechce učit lidi rozdělávat oheň nebo hledat vodu. Chce poskytnout manuál pro hledání základu života, který se podle něj projevuje především ve chvění a rezonanci. "Ptal jsem se přátel, co by dělali, kdyby selhala celá infrastruktura. Je to extrémní situace, která vybudí člověka a jeho svět k aktivitě, která o člověku, o skupině nebo třeba o rodině prozradí, co je její podstatou, jak myslí," říká Díaz a popisuje, co by nastalo: "Přestane fungovat elektřina, doprava, nebude jídlo, lékařská péče. Lidé budou rabovat. Město přestane fungovat, naopak začnou fungovat nové systémy mimo ně. Město je zásobované na tři dny. Supermarkety by za tři dny rozprodaly všechno, i kdyby nikdo nic neukradl – město tedy nepřežije déle než tři dny."

Apokalypsa v Díazově pojetí však postrádá fantastický rozměr známý ze sci-fi filmů. Je spíš seriózní úvahou na hranici kritiky civilizace. Bez hysterie tak člověk může uvažovat, co potřebuje k přežití, co jsou vlastně lidské základní potřeby. Nutnost uspokojit hlad a žízeň? Federico Díaz jde ještě dál: "Vzpomeňte si na McCarthyho Cestu. Nic nezbude. Jak přežijeme? Nejde jen o jídlo a pití, jde o to, být spolu, s někým sdílet emoce. Jak by postapokalyptická vize, v níž jsou na cestě dva lidé, dopadla, kdyby tam byl člověk sám? Základem všeho je chvění. Nejen fyzikální, ale i emoční. V umělecké rovině jsem tedy sestavil manuál pro takovou situaci."

Z výstavy Adheze

Součástí vystaveného manuálu jsou termocitlivé obrazy, které zachytí i velmi pomalý pohyb. Ten se díky změně teploty znázorňuje pomocí barvy reagující na teplo – připomíná linie města při pohledu z letadla či žilnatinu stromů a listů, kterou proudí míza, ale i jemné pohyby trávy. Jsou pro lidi, kteří si tyto obrazy prohlédnou třeba za pět set let, až zapomenou, jak se chvěly listy stromů.

Díaz (jeho otec byl Argentinec, který v 60. letech přijel studovat na FAMU dokument) už dřív dělal podobné projekty – většina z nich by se dala shrnout pod označení laboratoř pro stimulaci smyslů. Na pomezí digitálních technologií, fyziky, muzikologie, architektury, psychologie vytvořil projekt virtuální univerzity E-area (navržen byl v roce 1998 na Letné a podobnosti s Kaplického Chobotnicí si všiml i Kaplický). E v názvu může symbolizovat emoce, ekologii, elektroniku i Zemi (earth). Na jaře "postaví" před massachusettským muzeem Mass Moca instalaci zamrzlé vlny tsunami.

Silnější než politika

Střetávání města a přírody, přirozeného a umělého, živého a izolovaného – to jsou témata, která Díaze fascinují. Umělec se však necítí beze zbytku kritikem civilizace – takové úvahy ho zajímají, ale najít uspokojivou odpověď ohledně vlivu člověka na okolní prostředí je podle něj nemožné. Město má nicméně rád, i ono má totiž chvění. Ke své práci navíc používá nové technologie, které mají s filozofií "zpátky na stromy" jen pramálo společného.

Z výstavy Adheze

"Na tři roky jsem přestal dělat umění a společně s Václavem Havlem a mnoha dalšími jsme vytvořili E-Forum, tedy paralelu k Fóru 2000. Byl to vlastně výzkum, diskuse, mnoho otázek a mnoho odpovědí. Co s tím však dál? Jak to aplikovat? Zjistil jsem, že dát sociologickým otázkám po individualismu, ekologii, globalizaci či kyberprostoru uměleckou podobu je pro mě jediný možný výstup. Umění a jeho jazyk má mnohem větší sílu a energii potřebnou k boji proti průměru než politika," uzavírá Díaz.

Pro současnou informační smršť má navíc ještě jedno vysvětlení: podstatou přenosu informací je podle něj strach ze smrti. "To, že neustále šíříme nové a nové informace, o nás vypovídá jediné – jsem tady, jsem živý. Potvrzujeme tím svou přítomnost, protože budoucnost vytváří minulost."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz