Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Febiofest: vyprodané filmy a cena pro Parkera

  10:56aktualizováno  10:56
Přehlídka Febiofest začíná teprve dnes, a už má dopředu vyprodané první filmy. V Praze také čekají prvního proslulého hosta. Během dne má přiletět britský režisér sir Alan Parker.

Alan Parker - Mezinárodní fórum kinematografie a literatury v Monte Carlu (Monako) | foto: Profimedia.cz

Americké filmy Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem či Útěk do divočiny, novinka uctívaného korejského režiséra Kim Ki-duka Dech, ale také třeba soutěžní estonský snímek Magnus nebo Guča ze sekce balkánských děl. To všechno jsou filmy, na které se návštěvník pražského Febiofestu už jen stěží dostane. Mají vesměs vyprodáno.

Alan Parker, který byl za Půlnoční expres a Hořící Mississippi nominován na Oscara, si dnes večer v multikině Village do sbírky trofejí přidá českou cenu Kristián a zítra uvede na Febiofestu na půdě Kina osobností výběr svých děl. Fanoušci Parkera znají především díky hudebním hitům Pink Floyd: Zeď nebo Evita.

Spolu se zahájením se také rozběhne letošní novinka, on-line prodej festivalových vstupenek, který by měl omezit fronty provázející předprodej. Zájem se dosud týká všech sekcí – od soutěže mladých evropských děl, z nichž bude poprvé vybírat porota vítěze, až po klasiku.

Třeba cyklus Evropští mistři zahrne tituly režisérů Volkera Schlöndorffa, Carlose Saury, Ermanna Olmiho, bratří Tavianiových či Bernarda Bertolucciho. Naopak ty "nejnovější a nejobjevnější" filmy slibují programoví šéfové Štefan Uhrík a Hana Cielová v sekci Američtí nezávislí, kterou dlouhá léta připravovali pro karlovarský festival.

Během víkendu čeká Febiofest další várku hostů včetně dvou hereček. V sobotu se představí Isild Le Besco, která se ve Francii proslavila vedle rolí ve filmech Sade či Adolphe i vlastními režijními pokusy. Nedělní "slovenský den" bude patřit Magdě Vášáryové. Hrdinka vláčilovské legendy Markéty Lazarové, zařazené rovněž na program Febiofestu, si chce v Praze prohlédnout také výstavu věnovanou Františku Vláčilovi. Do hereččiny festivalové retrospektivy zařadili pořadatelé ještě díla Postřižiny, Jižní pošta, Tichá radost a Soukromé životy.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz