Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Febiofest udělil čtyři výroční ceny

  15:45aktualizováno  15:45
O výročních novinářských cenách Kristián, které byly uděleny při včerejším závěru pražské části filmové přehlídky Febiofest, tentokrát rozhodoval doslova každý hlas. Nejlepším hraným filmem roku 2000 se stala tragikomedie Musíme si pomáhat, jejíž režisér Jan Hřebejk v těchto dnech dílo představuje ve Státech před nominacemi na Oscara. Od druhých Samotářů však Hřebejkův snímek dělil jediný hlas a od bronzového titulu Anděl Exit hlasy dva.

"Letos to bylo opravdu velmi dramatické, velmi těsné a kdyby hlasovaly víc než tři čtvrtiny oslovených, mohly být výsledky úplně jiné," řekl ředitel festivalu Fero Fenič.

V kategorii dokumentů zvítězily Vzlety a pády Věry Chytilové o tři hlasy před Bitvou o život autorského tria Janek, Janeček, Vávra. Nejpřesvědčivější náskok sedmi hlasů si udržel vítězný snímek sekce animované tvorby, Piktogramy Márie Procházkové.


Ceny Kristián za rok 2000

Hraný film

Musíme si pomáhat
(Jan Hřebejk, Petr Jarchovský)

Dokument

Vzlety a pády
(Věra Chytilová)

Animovaný film

Piktogramy
(Mária Procházková)

Zahraniční film

Život jako smrtelná nemoc přenášená pohlavní cestou
(Krzysztof Zanussi)

Osmý ročník Febiofestu udělil vůbec poprvé Kristiána také zahraničnímu tvůrci, polskému režisérovi Krzysztofu Zanussimu, který sem přivezl svou novinku Život jako smrtelná nemoc přenášená pohlavní cestou. "Myslel jsem si, že točím film nekomerční, ale jak s ním teď cestuji po světě, s překvapením zjišťuji, že jeho úspěch je i komerční," řekl režisér s úsměvem o svém snímku, který včera v noci završil týden plných sálů v hlavním městě. Zatímco výběr z programu Febiofestu se dnes přesouvá do dalších měst republiky a poté na Slovensko, první pražské odhady mluví o sedmdesáti tisících diváků. "Ukázalo se, že i hlavní město svou přehlídku potřebuje, jen na rozdíl od karlovarského festivalu či letní filmové školy své diváky teprve trénuje," připomíná Fenič, že publikum Febiofestu se zatím učí od zkušených "frontových bojovníků" jiných filmových akcí.

V hledišti opět převládali mladí lidé, navíc však u pokladen vyšlo najevo, kolik etnických menšin lačných filmů ve svém jazyce v Praze žije; proto budou v příštím roce aspoň základní materiály k mání i v angličtině.

A jak při festivalové premiéře obstál multiplex ve Slovanském domě? "Přesto, že tu nejsou zařízeni na promítání evropských, nýbrž jen amerických formátů, takže u některých děl bohužel uřezávají hlavy, tak se multikino osvědčilo. Vytvořilo se zde přirozené festivalové středisko, lidé přecházeli ze sálu do sálu a objevovali snímky, na které původně třeba ani nepomysleli," tvrdí Fenič.

Pro příští Febiofest chystá nový nápad: bezplatné projekce - jež se loni konaly na nádraží a letos v nemocnici - by v roce 2002 rád přenesl do policejní budovy v Bartolomějské. Hrálo by se tu "pro policajty a zadržené" a samozřejmě pro každého, kdo by se nebál vejít.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz