Febiofest - Claude Lelouch

Febiofest - Claude Lelouch - Claude Lelouch přebral sošku Kristián za přínos kinematografii. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Febiofest slaví, už přišlo padesát tisíc lidí

Na začátku víkendu hlásil pražský Febiofest na padesát vyprodaných představení, včera dospěl až k hranici padesáti tisíc diváků.

„Další tisíce lidí zaplavily hudební scénu, takže nastoupilo pravidlo: když jeden odejde, jednoho vpustíme,“ potvrdil šéf festivalu Fero Fenič.

Kromě filmů lákají i hosté. Jejich sérii, kterou v pátek uzavře Claudia Cardinalová, zahájila německá herečka Julia Jentschová, hrdinka Posledních dnů Sophie Schollové nominovaných na Oscara.

„Oscarovou noc jsem si vychutnala, viděla jsem zblízka hvězdy jako Meryl Streepovou či George Clooneyho,“ vyprávěla herečka, která právě točí s Jiřím Menzelem příběh Obsluhoval jsem anglického krále.

„Menzelův scénář mě nejprve zmátl. Je neobvyklý, tvoří jej pozorování lidí z pohledu kamery, obsahuje jen málo dialogů. Ale probudil ve mně zvědavost. Začetla jsem se do knihy, navíc vidím kolem tolik radosti: všichni ve štábu to znají a jsou nadšeni, že se Anglický král konečně točí. Pevně doufám, že film bude přitažlivý i mimo Česko,“ věří osmadvacetiletá nositelka řady cen.

Francouzská legenda
Naopak francouzský režisér Claude Lelouch patří k legendám. „Točím padesát let a myslím, že filmy jsou lepší než život,“ prohlásil tvůrce slavného díla Muž a žena.

„Vždy se mi zdálo, že muž a žena na plátně jsou zajímavější než ve skutečnosti. Navíc film mi zachránil život: za války mě matka schovávala v kinech, na jediném místě, kde Němci nehledali Židy.“

V novince Odvaha milovat spojil dvě kruté pravdy, jež objevil po 68 letech žití: „Zaprvé, věci se seběhnou vždy úplně jinak, než jsme si představovali. Zadruhé, člověk je tak dlouho věrný, dokud nenajde něco lepšího,“ míní Lelouch.

Je proč bojovat
Jeho polský vrstevník Feliks Falk patřil k vlně morálního neklidu, jež útočila proti minulému režimu. „Po roce 1989 jsme měli já, ale i Wajda či Zanussi potíž s hledáním témat. Ale teď už zase je proč bojovat,“ tvrdí režisér, jenž právě natočil Exekutora.

Novou polskou vlnu však nevidí: „Kritika píše, že starší brání mladším točit, ale ve shánění peněz jsme si všichni rovni. V poslední době dělají dobré filmy spíš ti starší, ale kdo je mladý? V Polsku se debutuje i ve čtyřiceti,“ vyprávěl autor slavného Předtanečníka.

Tvůrce kultovního Vibrátoru Rjúči Hiroki přijel ze světa japonských filmů pinku. „Je to jemné umělecké porno, jež se točí čtyři pět dní, obsahuje aspoň tři erotické scény a hraje se v kinech pro dospělé od 18 let, vysvětlil. Cenzurní hranice pro „tvrdší“ scény prý nikdy nepřekročil. A proč v jeho dílech často vystupují ženy-hrdinky? „Protože je mám v oblibě a chci jim porozumět.“

Včera Febiofest patřil Slovensku a vzpomínce Emílie Vášáryové na kdysi trezorové filmy. „Baladu o sedmi oběšených viděl můj strýc v Americe a psal mi, ať mu dám příště vědět, než na to vezme děti -jsem tam totiž na chvilku odhalená,“ smála se hvězda Hřebejkových filmů.

,