Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Febiofest, místo pro De Nira i Macháčka

  12:12aktualizováno  12:12
Nejen miláčky publika, americké nezávislé filmy, jež uváděli na karlovarském festivalu, přenesli na Febiofest noví programoví šéfové Štefan Uhrík a Hana Cielová. Co vybrat z jejich nabídky?

ze snímku Záchod pro papeže | foto: Febiofest

Angel Heart
Snímek z retrospektivy Alana Parkera, jenž dostane cenu Kristián, spojuje režisérovu vášeň pro hudbu s thrillerem. Boháč si najme soukromého detektiva, aby našel člena černošské swingové kapely; Mickeyho Rourka vodí za nos Robert De Niro.

Sonic Mirror
Opět hudba, ale v dokumentu, jehož průvodcem i hrdinou je jazzový skladatel a bubeník Billy Cobham. Vystupuje v Helsinkách, mezi brazilskými dětmi či ve švýcarském ústavu pro autisty. Finský režisér Mika Kaurismäki málem vybízí k tanci.

Král Kalifornie
Hollywoodský idol Michael Douglas přijal roli, jakou od něj málokdo čekal. Hraje mentálně postiženého snílka, o nějž se musí starat mladičká dcera, zatímco on urputně hledá legendární poklad. To vše v příjemném komediálním balení.

Nikdo se nebude smát
V sekci Pražské jaro 68 se vynoří debut Hynka Bočana podle povídky Milana Kundery, tragikomedie o drobnosti, která přeroste v absurditu. Grafoman zcela rozvrátí život vědci, jenž mu dluží posudek na jeho „dílo“. V hlavní roli se připomene Jan Kačer.

Záchod pro papeže
Když v roce 1988 navštívil papež Jan Pavel II. Uruguay, na mši čekaly tisíce věřících. A tak se místní pustili do podnikání, a to včetně pašeráka, jenž se rozhodl postavit veřejný záchodek. Věrnost příběhu dodávají vesměs neherci.

Duška
Z Nizozemska do festivalového Kina osobností přiveze Jos Stelling i svou novou černou komedii o přátelství a věrnosti. Holandský filmový kritik se v Kyjevě seznámí se samorostem, jehož v opilosti pozve do Holandska. Jenže host opravdu dorazí.

Dech
Ctitelé děl korejského tvůrce Kim Ki-duka se v jeho novince dočkají neobvyklého milostného čtyřúhelníku, na němž kultovní režisér zkoumá vyhrocená zákoutí partnerských vztahů. Tvoří jej umělkyně, její manžel, na smrt odsouzený muž a jeho spoluvězeň.

Dáma z velkého světa
Herečka Pola Negri, polská diva dobývající Hollywood od roku 1923, měla vesměs role dráždivých exotických krásek. Ale tady ji coby dámu z vysoké společnosti poslal scénář i daleko od letovisek a salonů, do amerického maloměsta.

Mongol - Čingischán
První část budoucí trilogie, která získala nominaci na Oscara, zachycuje mládí dávného vojevůdce. Podívané plné výpravných bitev ještě dodá na zajímavosti, že se točila v Kazachstánu, mluví se tu mongolsky a hlavní roli hraje Japonec.

Jahodové víno
Polsko-slovenský film zase našel svého hrdinu v Praze. Jiří Macháček ztvárnil hlavní roli kriminalisty, jenž se rozhodne opustit kariéru ve Varšavě a jde na policejní stanici v odlehlých horách. Doufá, že na vesnici uteče svým úzkostem.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz