Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Febiofest má narváno

  11:42aktualizováno  11:42
Ředitel Febiofestu Fero Fenič má důvod k radosti - festival láká. Již v polovině překročil letošní ročník rekord v počtu diváků, vyprodány jsou i filipínské filmy, s velkým zájmem se u diváků setkává výběr izraelské kinematografie posledních let. Většina pražských projekcí Febiofestu je soustředěna v multikině Ster Century ve Slovanském domě. I přesto, že Fero Fenič měl z prostředí nejnovějšího pražského multiplexu obavy, diváci naplňují Slovanský dům k prasknutí.
"Dojalo mne, když jsem viděla, jak lidé stojí hodinu a půl ve frontě u pokladny," řekla Milica Pechánková ze společnosti Bontonfilm. "Pro zaměstnance multikina je to ovšem otřes, nejsou na nic takového zvyklí," dodala Pechánková.

Nápor u pokladen se společnost Ster Century snaží zvládat čerstvými posilami. "Jste vůbec můj první zákazník, sloužím vůbec první den," svěřila se včera před polednem jedna z pokladních.

Krátce po čtrnácté hodině se vestibulem Slovanského domu vinula zhruba padesátimetrová fronta. "Mám to místo školy, ale musím se samozřejmě vymluvit na chřipku," přiznala studentka Pavla z jednoho pražského gymnázia. "Ceny vstupenek jsou v pohodě, ale jinak je tu draho," dodala její společnice ve frontě. Ke stolkům kaváren a barů ve Slovanském domě se kinofilové skutečně příliš nehrnou, a mnozí si dokonce přinášejí vlastní občerstvení. Například tatranka stojí sedmnáct korun.

O něco domáčtější atmosféra panuje v Městské knihovně, kde se rovněž odehrává část projekcí. Někteří diváci se tam nerozpakují trávit přestávky mezi filmy vleže na polstrovaných lavicích.

Divácký zážitek několikrát poznamenaly technické problémy, například výpadky simultánního tlumočení. Nejzávažnější výhrady vůči kvalitě projekcí však vznesli tvůrci filmu Otesánek, jehož premiéra Febiofest zahájila. Promítací stroje multikina totiž nejsou zařízeny na v současnosti nepříliš užívaný formát, v němž byl film vyroben. Diváci proto viděli na plátně obraz roztažený do šíře a ochuzený o spodní i horní část.

"Obraz na obrovském plátně multiplexu dosahuje dokonalého efektu při použití formátu jedna ku 1,85," sdělil Milan Líčka z Národního filmového archivu. "S některými filmy na Febiofestu tak musel promítač během projekce všelijak manipulovat, aby dostal na p látno titulky i horní část záběru. To je směšné a smutné zároveň," dodal Líčka.

Některým distributorům rovněž vadí, že promítači v multikinech musí zasahovat do kopií filmů. Oproti klasickým kinům, kde se promítá po dílech, se totiž v multiplexech pouští filmy z jediné cívky. "Promítači proto musí konce filmů osekat a slepit k sobě. A po promítání zase rozlepit. Tak se z kopií tu a tam ztratí okénko, někde zapomenou na start, jinde na konec," stěžuje si Milan Líčka. Malí distributoři, kteří kupují filmy v jedné či dvou kopiích, se tak podle něho budou nasazení svých filmů do multikin spíše vyhýbat.

Návštěvníci pražské části Febiofestu 2001.

Návštěvníci pražské části Febiofestu 2001.

Návštěvníci pražské části Febiofestu 2001.

Návštěvníci pražské části Febiofestu 2001.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz