Novinky i kuriozity. Febiofest hraje rockovou Janis i Popírání holocaustu

  • 2
Distribuční novinky i kuriozity, jež jinde nejsou k vidění, soutěž mladých Evropanů, filmy pro děti či vizitky zahrnující Asii, Balkán nebo Skandinávii. To vše nabízí 24. Febiofest.

Mainstreamové filmy představí sekce Central Park, v níž bude uveden třeba britský snímek o generační vzpouře z poloviny 80. let v Irsku, který pod názvem Sing Street natočil John Carney, tvůrce oscarové romance Once.

Dorazí rovněž Polina, film o dospívání, baletu a tanci, který přiveze sám jeho autor, francouzský choreograf Angelin Preljocaj. A ještě jeden tip z téže kategorie – Pátá loď režisérky Ivety Grofové, v níž si malé děti spolu s batolaty vybudují náhradní rodinu, slavila úspěch už na letošním Berlinale v soutěži Generation Kplus.

Z předpremiér do kolekce spadá Úkryt v zoo, který se točil také u nás, soudní drama Popírání holocaustu, černá severská komedie Zabijáci z maloměsta či akční film s Michaelem Fassbenderem Proti vlastní krvi.

Novinky klasiků

Žánrová sekce půlnočních filmů Noční cirkus obsáhne bizarní komedie i akční krváky, třeba Nenarozenou pomstu v režii britské komičky Alice Lowe.

Příznivci hudebních dokumentů nahlédnou do soukromí slavné kapely ve filmu Oasis: Supersonic nebo rockové legendy v portrétu Janis. A sekce Panorama se zaměří na festivalové trendy včetně vítěze z Locarna, díla Lidská vlna od argentinského režiséra Eduarda Williamse, který film uvede osobně.

Program Masters předvede nejnovější snímky světoznámých režisérů. Patří k nim dvouoscarový Ang Lee s dramatem o válečné realitě Iráku Ulička slávy či Werner Herzog s ekologickým thrillerem Sůl a oheň. A Duncan Kenworthy, producent Lásky nebeské, uvede v sekci Queer Now fotbalovou Přihrávku.

Soutěž představí desítku talentů z celé Evropy

Soutěž prvních a druhých snímků Nová Evropa obsáhne letos deset titulů, přičemž některé z nich vykazují českou stopu.

Například se zdejší premiérou intimního dramatu Špína, jehož děj se odehrává v prostředí dospívající mládeže v současné Bratislavě, se vrátí do města svých studií režisérka Tereza Nvotová; její Špína už má za sebou mezinárodní křest na festivalu v Rotterdamu.

Českou premiéru v soutěži bude mít rovněž debut rakouské režisérky Terezy Kotykové Doma je tady, obsazený švédskou herečkou Annou Astromovou a německým hercem chorvatského původu Stipem Ercegem. Příběh o nevšedním setkání dívky a samotáře, kteří díky svému vztahu postupně nalézají sami sebe, se k Česku váže prostřednictvím autorky hudby, jíž je Markéta Irglová.

Předsedou třiatřicetičlenné laické poroty bude režisér Juraj Herz, jehož proslavily filmy Spalovač mrtvol či Petrolejové lampy. V minulých ročnících porotu vedli Věra Čáslavská, Dagmar Havlová, Miroslav Ondříček nebo Theodor Pištěk.

Vedle hlavní soutěže profesionálů Nová Evropa hostí Febiofest rovněž klání nazvané I ty jsi filmařem, ve kterém se utkají krátké snímky od jedné do pěti minut natočené na mobilní telefon nebo tablet. Autor vítězného díla dostane 50 tisíc korun. (spa)