Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ozdoba Febiofestu Moretti je k sobě ráda krutá

  15:02aktualizováno  15:02
Jednu nabídku za druhou odmítá "Woody Allen italské kinematografie" herec a režisér Nanni Moretti. Festival Febiofest uvede sedm jeho snímků včetně melodramaticky laděného Synova pokoje z roku 2001, za který získal Zlatou palmu v Cannes.

Herec a režisér Nanni Moretti | foto: ČTK

"V posledních měsících jsem kupodivu dostal množství nabídek na hraní ve filmech. Některé jsem odmítl, další ještě zvažuji. Dostat nabídku na hereckou roli je výhodnější než současně hrát a režírovat," svěřil se Moretti, jehož účast na letošním Febiofestu domlouvali italští diplomaté. Vedle herectví a režie je i významným producentem a distributorem, který před dvaceti lety otevřel vlastní kino. Rád si prý ze sebe dělá  legraci a je k sobě dokonce i rád krutý. "A to nejenom ve filmech, ale i v životě," uvedl.

Ve svých filmech sarkasticky kritizuje vrcholnou politiku. Jedním ze zahajovacích snímků Febiofestu byla jeho komedie Máme papeže!, v níž "polidštil" představitele Vatikánu. Film o volbě papeže, který se psychicky zhroutil, polemizuje s autoritou církevních institucí, když ukazuje, že i papež může být jen člověk.

Nanni Moretti při natáčení svého filmu Máme papeže!

Nanni Moretti při natáčení svého filmu Máme papeže!

"Publikum je většinou rozděleno na ty, kterým se líbí, a ty, jimž se nelíbí. Ani v tomto případě však nelze říci, že by se třeba katolíkům nelíbil. Ani Vatikán není monolit. Žádné zvláštní reakce, například katolického tisku, jsem nezaznamenal," řekl Moretti o snímku, kteří čeští diváci uvidí v dubnu. Film ale nenatáčel ve Vatikánu, protože tam filmaře nepouštějí. Některé záběry vznikly v reálech, ale například Sixtinskou kapli si prý postavili v ateliérech v Římě.

"Vymyslel jsem si svůj vlastní Vatikán a vlastní kardinály, chtěl jsem překvapit diváky," uvedl filmař, který letos bude předsedou poroty festivalu v Cannes. "Jezdím tam často, protože tam zvou mě i moje filmy. Je to země, pro kterou je kinematografie důležitá jako průmysl i umění. Ceny této přehlídky jsou uznávané na celém světě," uvedl Moretti. Před 15 lety byl členem poroty v Cannes a svou zkušenost označil za zajímavou. Doufá, že se tam i letos setká s těmi, kteří mají rádi film.

Herečka Sandrine Bonnairová

Herečka Sandrine Bonnairová

Moretti v Praze obdržel cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Spolu s ním ocenění převzala také francouzská herečka Sandrine Bonnairová. Mezi šesti tituly uváděné v "kině osobností" je i dokument Jmenuje se Sabine, který natočila jako portrét své autismem postižené sestry.

"Natočila jsem ho především z politických důvodů, abych pohnula lidmi, kteří se na oficiální úrovni zabývají tímto problémem. A abych ovlivnila ty, kteří při podobných příležitostech odvracejí pohled," řekla Bonnairová na pátečním setkání s novináři. O své sestře se rozhodla točit v době, kdy byla hospitalizována. "Ale k realizaci došlo až o několik let později, protože jsem měla vztek, a to by asi nebyl dobrý postoj," dodala. Nechtěla prý uvěřit tomu, že ve Francii mají postižení lidé nevhodné podmínky.

Nanni Moretti a Sandrine Bonnairová

Sympatická herečka má na svém kontě na pět desítek filmových rolí. První ztvárnila už v roce 1983, když ji jako šestnáctiletou na konkurzu objevil režisér Maurice Pialat a obsadil do snímku Našim láskám. Za roli dívky potýkající se s rodinou i vlastní sexualitou získala Césara. Dalšího dostala o tři roky později za výkon ve filmu Bez střechy a bez zákona.

Letos ji bude pětačtyřicet a objevila se i ve snímcích Clauda Chabrola, Agnes Vardové, Philippa Lioreta a dalších předních režisérů.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Najdete na iDNES.cz