Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fazil Say: Klasika je málo v televizi

  0:06aktualizováno  0:06
Jedenatřicetiletý turecký klavírista, jazzman a skladatel Fazil Say je nevšední osobnost. Francouzský list Libération prohlásil, že na něj čekala celá generace posluchačů. V neděli Say poprvé vystoupí v Praze, ve Španělském sále na Pražském hradě. Do první poloviny zařadil díla Bachova a Lisztova, ve druhé bude improvizovat. Před koncertem poskytl MF DNES telefonický rozhovor.
Fazil Say

Fazil Say - Jedenatřicetiletý turecký klavírista, jazzman a skladatel Fazil Say. | foto: Struny podzimu

Improvizujete na koncertech často?
Spíše příležitostně. Párkrát jsem improvizoval ve Francii a Americe. Považuji to za zajímavé zpestření. Člověk je vždycky zvědavý, jak vše dopadne, protože je to něco nového. Improvizace, to je svoboda, a svoboda je pro mě v hudbě nejdůležitější. A nadto jde o zajímavou formu komunikace s publikem.

Na jaká témata budete improvizovat?
To já nevím! Vyzvu diváky, aby mi sami dali podněty. Může to být úplně cokoli - Franz Kafka, Picassův obraz, hory na Sicílii, Anatolie, láska... Všechno budu akceptovat.

Soutěžit o lístky na představení Fazila Saye můžete ZDE.

Profil Fazila Saye čtěte ZDE.

Improvizace, to je také svět jazzu, a v něm jste jako doma. Dá se lehce přecházet z jednoho stylu do druhého? A ovlivňuje jazz třeba vašeho Mozarta?
Svou techniku ani zvuk nijak neměním. Moje jazzová hra ostatně nezní jako hra skutečných jazzových muzikantů, je to prostě jazz v podání klasického hudebníka. Ale ani klasiku nehraji jazzově. Člověk je buď jazzman, nebo klasik - nemůže být obojí. Jazz i klasická hudba však mají v sobě pulz. A ten chci zdůraznit, protože je to součást mé nátury.

O vaší interpretaci Mozartova Tureckého pochodu kritici ve světě psali, že jste ho zbavil obehraně uhlazeného zvuku a dal mu něco z hrůzy, kterou cítili Vídeňané, když je obléhali Turci.
Vždyť je to turecká vojenská hudba! Vzpomínky na válku byly za Mozartovy doby ještě živé. Všechny ty bubny, které zdáli vířily celou noc a nedaly lidem spát... Chci, aby to takhle znělo.

Inspiruje vás turecká hudba i při komponování?
Skoro ve všech svých skladbách, ať už jsou tonální nebo atonální, se snažím využívat turecké elementy, ale nechci mechanicky přebírat melodie, spíše vyjádřit něco z mé krve. To se dá různými prostředky - třeba českou duši geniálně vystihl Leoš Janáček.

Vaše všestrannost a osobitost přitahuje mladé lidi. Je to cesta, jak jim přiblížit klasickou hudbu?
Myslím, že ano. Často pořádám koncerty na univerzitách v Turecku i jinde v Evropě, hovoříme se studenty o hudbě, odpovídám na otázky, jsou to takové malé workshopy. Musíme najít nové ideje - jinak budeme poslední generací posluchačů klasické hudby!

Myslíte, že v soupeření s pop-kulturou má klasika šanci?
Problém je mimo jiné v tom, že klasika je strašně málo v televizi, a pokud v ní je, nevyhlíží zdaleka tak zajímavě jako pop. Přitom mladá generace je navyklá na dynamické a akční klipy - i když je ta hudba špatná. Zato když v televizi hrajete klasický koncert, tak vás dvě hodiny pořád stejně snímají dvě kamery, jako by to byly dvě fotografie. Člověk pak vlastně hraje jakoby z rozhlasu a to je nuda. Klasika by měla být v televizi podávána nápaditěji - nemyslím populisticky, ale barvitě a přitažlivě.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Hyundai i30...
Hyundai i30...

r.v. 2010, naj. 149 322 km, diesel
139 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz