Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Faulks vypustil do světa nový Bondův příběh

  19:06aktualizováno  19:06
Milovníci dobrodružných příběhů s Jamesem Bondem se dočkali dalšího pokračování, alespoň v knižní podobě. Nový příběh Peklo pro zvané, jehož autorem je Sebastian Faulks, se dnes objevil na pultech v 21 jazykových verzích včetně češtiny.

Sebastian Faulks představuje novou knižní bondovku Peklo pro zvané - Londýn (27. května 2008) | foto: Reuters

Nakladatelé se těší, že nový příběh rozmnoží více než 100 milionů výtisků bondovek prodaných od roku 1952. A v internetovém knihkupectví Amazon.com se knížka opravdu hned vyhoupla do čela nejprodávanějších děl v Británii.

V knihkupectví Luxor, které je jedním ze dvou největších v Praze, si pro knihu od začátku prodeje v poledne přišlo několik desítek lidí.

Datum vydání nové bondovky záměrně připadlo na den nedožitých stých narozenin tvůrce ústřední postavy, britského autora Iana Fleminga. Ten napsal o Bondovi dvanáct románů a dvě knihy povídek.

Po jeho smrti v roce 1964 v líčení dobrodružství pokračovali Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner a Raymond Benson. Nyní do řady přispěl Sebastian Faulks, známý dosud jako autor spíše seriózních románů.

"Takhle normálně své dny netrávím," ujišťoval pětapadesátiletý autor před hradbou kamer a mikrofonů na tiskové konferenci poté, co křtil knihu na palubě válečné lodi po boku blonďaté modelky v rudé róbě. "Jsem chlápek, co ráno luští křížovky, pak osm hodin píše a pak jde domů, aby se koukal na fotbal."

I neteř původního tvůrce Lucy Flemingová připustila, že ji překvapilo, že Faulks nabídku přijal. Oba teď svorně tvrdí, že je výsledek těší, a doufají, že udělají radost i ortodoxním vyznavačům Flemingova stylu.

Podle Lucy byl její strýc "složitý, ale laskavý muž s velkým smyslem pro humor a spoustou zájmů". Koneckonců mnohé z koníčků promítl i do svých knih: lyžování, plavání, potápění, auta, technické hračky, martini "a samozřejmě ženské".

Zatímco poslední bondovky byly napsány podle filmů, které odrážely dobu, nová kniha je původní a má být návratem ke kořenům. Příběh se odehrává uprostřed studené války v roce 1967 a zavede Bonda ke břehům Kaspického moře, do Íránu a Ruska, což je podle Faulkse stále "aktuální destinace". Cestou si Bond zase užije sexu, násilí a neuvěřitelných úniků před jistou smrtí.

Faulks uvedl, že ve skutečnosti zná "jednoho či dva" opravdové vyzvědače a taky si prostudoval poznatky o britské špionáži v 60. letech. Ale nejvíce ho inspirovaly původní Flemingovy bondovky. Sice prý původně čekal pořádný škvár, ale Bondův tvůrce jej příjemně překvapil "vkusným a jiskřivým novinářským stylem".

Ve svém dílku se pak pokusil vzdát poctu Bondovi, který dělá radost milionům čtenářů. Dovolil si však ústřední postavu vykreslit na stránkách jako poněkud zranitelnějšího chlapíka než bývá superhrdina z filmového plátna.

Zpočátku je Bond osamělý a otrávený na nucené "nemocenské", během níž abstinuje a vzorně chodí spát před desátou večer - a to mu v posteli dělá společnost jedině knížka a prášek na spaní.

V dalším ději ho pak místo arzenálu technických fíglů vybavil jen malou pistolkou, takže s nástrahami se musí vypořádat skoro jako nějaký civilista. Koneckonců je podle autora hlavní příběh, na kterém knížka stojí, či padá. Faulks se přiznal, že se snažil napodobit Flemingův styl, aniž by však sklouzl k jeho parodii. "To je hrozně těžké," připustil.

Fanoušci agenta 007 si ještě úsudek nestihli udělat, ale spousta se jich postavila ještě v noci do fronty před knihkupectvím Waterstone uprostřed Londýna, kde bylo k mání 200 podepsaných a očíslovaných výtisků ze zvláštního vydání - kus za 100 liber, čili bezmála 3 200 Kč. "Každý britský kluk chce být Bondem," prohlásil jeden z obdivovatelů tajného agenta, pětadvacetiletý Daniel Woolman.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Najdete na iDNES.cz