Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fary také skrývají poklady

  13:35aktualizováno  13:35
Olomouc - Leckterý hledač pokladů by možná dal kdovíco za to, aby dnes mohl stát na místě památkářů z olomouckého arcibiskupství. Právě oni totiž nyní při inventuře církevního majetku na střední Moravě objevují řadu pozoruhodných a dosud opomíjených věcí, které zůstávaly skryty v kostelech a farách. Památkáři při svém pátrání nacházejí nejeden unikát. Jak je to možné? "Takřka čtyřicet let totiž nebyly na farách inventury. Až nyní jsme započali s generální inventurou všech předmětů, nejen uměleckých," vysvětluje Eva Krystýnková, která má na arcibiskupství na starosti památkovou péči.

Kolik uměleckých předmětů obsahují církevní sbírky na střední Moravě, sotva kdo dokáže zcela přesně říct. "Stále ještě objevujeme nové předměty," říká Krystýnková. "Orientačním číslem může být údaj pět tisíc. Tolik je ve středomoravském regionu státem chráněných movitých kulturních památek. Přitom ale nejde pouze o pět tisíc předmětů. Často je totiž pod jednou položkou zahrnut celý soubor, například několikadílný oltář," doplňuje kolegyni Štěpán Sittek.

Co tedy vlastně mohou památkáři konkrétně objevit? Kromě obrazů a soch také řadu pozoruhodných předmětů uměleckého průmyslu. Právě tato oblast je podle odborníků nejméně zmapovaná. "Vycházíme z památkových karet, které ale vznikly již v šedesátých a sedmdesátých let. Tehdy se dělala inventarizace, která se ale zaměřovala na jiné předměty než na věci uměleckého průmyslu. Když nyní procházíme kostely a fary, objevujeme tak mnohé zajímavé nálezy. Mezi ty pozoruhodné patří například nález svícnů z roku 1695 nebo rozsáhlá kolekce secesních váz, zahrnující patnáct kusů, jejichž hodnotu odborníci odhadují na tři čtvrtě milionu korun," dodává Krystýnková.

Uměleckému řemeslu se doposud nevěnovali odborníci ze dvou důvodů: prvním je, že šlo "jen" o užitkové předměty. "Druhá příčina je v minulosti.  Totalitní režim s církví nespolupracoval a mnozí kněží tak měli obavu tyto drobné předměty památkářům ukazovat, neboť se báli zabavení. Díky tomu můžeme dnes říct, že v církevních sbírkách existuje celá řada předmětů například ze zlatnictví, o nichž odborné kruhy doposud nevěděly," řekl Sittek.

Inventura také slouží ke zjištění stavu předmětů. Jsou-li některé poškozené, mají díky současnému soupisu naději na restaurování. "Někdy i nově určujeme autory u uměleckých děl, která byla dříve přiřknuta nesprávnému tvůrci. Například na Kroměřížsku jsme zjistili, že obrazy, které byly datovány do druhé poloviny 19. století, jsou ve skutečnosti barokní a namaloval je známý malíř Jan Kryštof Handke," dodává Sittek. Na určování, co je a co není památka, často zapracuje i čas. "Před padesáti lety byla například secese víceméně na okraji zájmu. Dnes i vlivem západních sběratelů předměty z tohoto období nesmírně získávají na ceně," soudí Eva Krystýnková.

Najde-li se v malém kostelíku oceňovaný unikát, změní se život i správci kostela nebo fary. "Dostanou od nás přesné instrukce, jak cenný je předmět a jak s ním mají nakládat. Pokud jde o skutečný unikát, tak se z důvodů bezpečnosti  uloží do depozitáře. Proto například nyní svážíme gotické plastiky," doplňuje památkářka.

Depozitář by se ovšem neměl stát konečnou stanicí. V Olomouci vzniká Arcidiecézní muzeum, které by mělo v budoucnu tyto předměty prezentovat veřejnosti. "Snažíme se ale také o to, aby mnohé předměty zůstaly na svém místě, v kostelech. Vždyť jde o věci, které mají duchovní rozměr a ten nenahradí sebelepší prezentace v muzeu," míní Štěpán Sittek.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz