Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Farář potkal čerta. A čtenáře to donutí přemýšlet

  5:52aktualizováno  5:52
Ďábel, Mefistofeles, Lucifer, Belzebub, Satan, rarach, čert - tak lidská fantazie pojmenovává věčného nepřítele, ztělesnění zla. Temná postava se však nehodí jen do mýtů, ke strašení dětí či do církevních kázání. Alespoň se o tom snaží přesvědčit skotský prozaik James Robertson s románem Závěť Gedeona Macka.

James Robertson | foto: Profimedia.cz

Ocitáme se ve skotském maloměstě počátku 20. století. Ve skříni útulného penzionku je nalezen obsáhlý rukopis podepsaný jménem faráře Gedeona Macka, který před několika měsíci zmizel a jehož mrtvé tělo bylo posléze nalezeno kdesi v horách.

Zajímavější než osudy nešťastného faráře se ukáže samotný rukopis, jeho vlastní závěť, nebo ještě lépe zpověď, kterou napsal v předtuše blížící se smrti. V samém středu románu tedy stojí literární dílo, s jehož obsahem (a především autenticitou) se musí vypořádat nejprve fiktivní nakladatel a posléze i sami čtenáři.

Robertson situoval svůj román do Skotska - kde jinde než v drsném kraji plném rázovitých a v mnohém konzervativních lidí by našel živnou půdu pro příběh, který zkoumá vztah mezi tradicí a moderností, církevním dědictvím a způsobem života na počátku třetího tisíciletí? Skotsko je v Británii nejvíce prodchnuto duchem kalvinismu, zároveň je však i místem, které během dvou generací urazilo obrovský kus cesty od výhradně křesťansky smýšlející společnosti k čistě sekulární.

Co je lidem proti srsti
Jaký dopad měl takový "pokrok" na zemi a její obyvatele? Jsou skutečně natolik moderní, aby dokázali zabouchnout dveře před mýty či legendami a byli s to shovívavě respektovat libůstky a mnohdy i zvláštnosti svých bližních? Robertson dospěl k názoru, že nikoliv, že je Skotsko více než co jiného ideálním místem pro dualitu, rovněž i přetvářku.

Není tedy divu, že hlavní postava příběhu, Gedeon Mack, je přímo prototypem takového rozštěpení. Farář v Boha nevěří, kněžství si vybral jen proto, že jde ve šlépějích otce, že ho nic lepšího nenapadlo, a snad i proto, že chce pomáhat lidem.

O tom, do jaké míry je skotská společnost moderní, se má ostatně přesvědčit na vlastní kůži. Pro malé město bylo těžko stravitelným soustem již jen to, že měl za ženu bezvěrkyni. I jeho nepříliš "důstojné" záliby, jako například přespolní běh, jsou mnohým občanům proti srsti. Když se nakonec spřátelí s místní černou ovcí, poněkud excentrickou starší dámou zajímající se o dávné legendy a pokuřující marihuanu, vyslouží si veřejné pokárání.

Gedeon jim však připraví mnohem větší šok: po záhadném pádu do propasti, který jen zázrakem přežije, vyrukuje s příběhem, který je pro některé komický a těžko uvěřitelný, pro druhé jasným důkazem toho, že se definitivně zbláznil: tvrdí, že ho od jisté smrti zachránil sám ďábel.

Nejde ani tak o to, zda se Gedeon Mack skutečně setkal s ďáblem, či nikoliv, a ani to nebylo autorovým záměrem. Robertson chtěl neotřelým způsobem popsat současné Skotsko, ve kterém jsou mýty, historie a legendy natolik propleteny s každodenní realitou, že je mnohdy těžké rozeznat, kde končí hranice jednoho a začíná druhé.

Autor chce zpochybnit dogmatické pojetí pravdy, obzvláště ono křesťanské. Jak říká: "Co jiného jsou dějiny křesťanství v téhle malinkaté zemi než dějiny pochybností a obav, snah propojit nebesa se skálou a močály?"

A právě tyto pochybnosti, zda se přiklonit na stranu Macka a jeho stěží uvěřitelného příběhu, nebo na stranu zkostnatělého maloměsta, jež vše hodnotí značně černobílou optikou, činí z Robertsonova románu  knihu, která v každém případě stojí za přečtení a která kromě kvalitního čtenářského zážitku nutí své čtenáře i tak trochu přemýšlet.

JAMES ROBERTSON - Závěť Gedeona Macka
Překlad Ladislav Nagy. BB art, 431 stran, doporučená cena 299 korun.
Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Najdete na iDNES.cz