Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fanoušky pohltí Noc reklamožroutů. Chtějí hlavně vtip

  0:58aktualizováno  0:58
Je mu pod třicet, má vysokoškolské vzdělání a baví ho věci, které jinde nejsou k vidění. Kdo je to? Typický návštěvník Noci reklamožroutů, barvitého šestihodinového programu vystavěného z nejzajímavějších světových reklam, jejíž letošní kolekce dorazila do Česka.

Noc reklamožroutů | foto: Palace Cinemas

Páteční show v pražském Slovanském domě je už vyprodaná, ještě tu zbývá pár lístků na sobotu; další šance je příští pátek v Brně. Loni hlásily všechny tři Noci reklamožroutů beznadějně plno; nápad se ujal i v Bratislavě. A všude hosté potkávali studenty zlínské Baťovy univerzity, kteří pro výzkumný projekt pod vedením Dušana Pavlů zjišťovali pomocí dotazníků, kdo je milovník reklam a jaké má vlastně rád.

Žen bylo více než mužů jen o pár procent. Zato velmi silné zastoupení měla věková skupina od dvaceti do devětadvaceti let – lidé nad šedesát let prakticky chyběli. Výraznou skupinu tvořili lidé s vysokoškolským vzděláním; včetně středoškoláků jich bylo na devadesát procent.

Čtvrtníček a pivo
Přitom nešlo jen o příslušníky reklamní branže; ti se už, na rozdíl od prvních ročníků Noci reklamožroutů, ocitli v menšině. Naopak počet laických příznivců reklamy se zvedl na bezmála tři čtvrtiny.

"Jsou to lidé, kteří chodí na to, co nikde jinde vidět nemohou," charakterizuje novodobý typ publika Dušan Pavlů. A právě tihle "reklamožrouti", kteří si jdou užít večer plný originality a filmařských nápadů, požadují od reklamy něco jiného než běžná populace.

. Jaká by měla být reklama

Podle fanoušků
1. vtipná - 2. originální - 3. pravdivá - 4. snadno zapamatovatelná - 5. srozumitelná
Podle veřejnosti
1. pravdivá - 2. důvěryhodná - 3. obsahující důležité informace - 4. srozumitelná - 5. bez násilí
Pořadí podle fanoušků vychází z odpovědí 1 826 návštěvníků loňské Noci reklamožroutů. Pořadí podle veřejnosti vzniklo podle pravidelných průzkumů společnosti Factum Invenio na vzorku české společnosti.

Podle průzkumů jich naprostá většina od reklamy očekává hlavně zábavu, humor, jedinečnost a vtip; jen asi pětina by si přála také informaci a doporučení výrobku si žádá pouhých pár procent. Naproti tomu podle pravidelných průzkumů agentury Factum Invenio na vzorku všech občanů chtějí lidé od reklamy hlavně pravdivost a důvěryhodnost.

Zajímavý rozdíl se objevil také mezi "reklamožrouty" v Česku a na Slovensku. Téměř polovina těch českých věří, že existuje národní styl reklamy, kdežto na Slovensku o něm pochybují. A národní styl "po česku", to je podle studentského výzkumu styl zahrnující opět humor, nápaditost, vtip, originalitu, příběh.

Konkrétně lidé jmenovali spoty s hercem Petrem Čtvrtníčkem nebo reklamy na Staropramen a pivo vůbec; obecně pak uváděli ironii, černý humor, hlášky, narážky, citace. "Čím vzdělanější fanoušci reklam jsou, tím víc si vybírají," shrnuje Pavlů. Jinými slovy: žádné prací prášky či jogurty, jak je známe z televize.

Gorbačov i Spice Girls
Nejlepší reklamy českých tvůrců se objeví i v letošní kolekci. "V každém hodinovém bloku se vyskytují vždy jeden až dva místní spoty," slibují pořadatelé Noci reklamožroutů 2008, která zahrne na pět set spotů.

Představí nezvyklou tvorbu asijských, afrických či latinskoamerických zemí, kuriozity i kýče, téma Paříž i zakázky OSN. Zvláštní kapitolu tvoří fotbalové reklamy z celého světa, spojené s letošním evropským šampionátem. Ale chybět nebudou ani celebrity v reklamě: vedle tradičního milovníka martini, amerického herce George Clooneyho, se objeví jeho francouzský kolega Jean Reno, britská skupina Spice Girls či ruský státník Michail Gorbačov.

Sbírka zakladatele Noci reklamožroutů, jímž je Jean Marie Boursicot z Francie, obsahuje přes sedm set tisíc reklam a ročně do ní přibude pětadvacet tisíc novinek. Z nich Boursicot sestaví kolekci, jež projede městy padesátky zemí: premiéra té letošní byla v červnu v Paříži.

"Zájemců přibývá tolik, že zvažujeme možnost pořádat i menší noci s reklamou zaměřenou tematicky – třeba na Vánoce, prázdniny nebo svatého Valentýna," říká ředitel sítě multikin Palace Cinemas David Horáček. Kdo by takovou módní vlnu čekal roku 1957, kdy se v Česku vysílala první televizní reklama? "Mimochodem, reklamní minuta tehdy stála devět set korun," směje se Pavlů. Teď jsou to statisíce i miliony.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Najdete na iDNES.cz