Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fanoušky pohltí Noc reklamožroutů. Chtějí hlavně vtip

  0:58aktualizováno  0:58
Je mu pod třicet, má vysokoškolské vzdělání a baví ho věci, které jinde nejsou k vidění. Kdo je to? Typický návštěvník Noci reklamožroutů, barvitého šestihodinového programu vystavěného z nejzajímavějších světových reklam, jejíž letošní kolekce dorazila do Česka.

Noc reklamožroutů | foto: Palace Cinemas

Páteční show v pražském Slovanském domě je už vyprodaná, ještě tu zbývá pár lístků na sobotu; další šance je příští pátek v Brně. Loni hlásily všechny tři Noci reklamožroutů beznadějně plno; nápad se ujal i v Bratislavě. A všude hosté potkávali studenty zlínské Baťovy univerzity, kteří pro výzkumný projekt pod vedením Dušana Pavlů zjišťovali pomocí dotazníků, kdo je milovník reklam a jaké má vlastně rád.

Žen bylo více než mužů jen o pár procent. Zato velmi silné zastoupení měla věková skupina od dvaceti do devětadvaceti let – lidé nad šedesát let prakticky chyběli. Výraznou skupinu tvořili lidé s vysokoškolským vzděláním; včetně středoškoláků jich bylo na devadesát procent.

Čtvrtníček a pivo
Přitom nešlo jen o příslušníky reklamní branže; ti se už, na rozdíl od prvních ročníků Noci reklamožroutů, ocitli v menšině. Naopak počet laických příznivců reklamy se zvedl na bezmála tři čtvrtiny.

"Jsou to lidé, kteří chodí na to, co nikde jinde vidět nemohou," charakterizuje novodobý typ publika Dušan Pavlů. A právě tihle "reklamožrouti", kteří si jdou užít večer plný originality a filmařských nápadů, požadují od reklamy něco jiného než běžná populace.

. Jaká by měla být reklama

Podle fanoušků
1. vtipná - 2. originální - 3. pravdivá - 4. snadno zapamatovatelná - 5. srozumitelná
Podle veřejnosti
1. pravdivá - 2. důvěryhodná - 3. obsahující důležité informace - 4. srozumitelná - 5. bez násilí
Pořadí podle fanoušků vychází z odpovědí 1 826 návštěvníků loňské Noci reklamožroutů. Pořadí podle veřejnosti vzniklo podle pravidelných průzkumů společnosti Factum Invenio na vzorku české společnosti.

Podle průzkumů jich naprostá většina od reklamy očekává hlavně zábavu, humor, jedinečnost a vtip; jen asi pětina by si přála také informaci a doporučení výrobku si žádá pouhých pár procent. Naproti tomu podle pravidelných průzkumů agentury Factum Invenio na vzorku všech občanů chtějí lidé od reklamy hlavně pravdivost a důvěryhodnost.

Zajímavý rozdíl se objevil také mezi "reklamožrouty" v Česku a na Slovensku. Téměř polovina těch českých věří, že existuje národní styl reklamy, kdežto na Slovensku o něm pochybují. A národní styl "po česku", to je podle studentského výzkumu styl zahrnující opět humor, nápaditost, vtip, originalitu, příběh.

Konkrétně lidé jmenovali spoty s hercem Petrem Čtvrtníčkem nebo reklamy na Staropramen a pivo vůbec; obecně pak uváděli ironii, černý humor, hlášky, narážky, citace. "Čím vzdělanější fanoušci reklam jsou, tím víc si vybírají," shrnuje Pavlů. Jinými slovy: žádné prací prášky či jogurty, jak je známe z televize.

Gorbačov i Spice Girls
Nejlepší reklamy českých tvůrců se objeví i v letošní kolekci. "V každém hodinovém bloku se vyskytují vždy jeden až dva místní spoty," slibují pořadatelé Noci reklamožroutů 2008, která zahrne na pět set spotů.

Představí nezvyklou tvorbu asijských, afrických či latinskoamerických zemí, kuriozity i kýče, téma Paříž i zakázky OSN. Zvláštní kapitolu tvoří fotbalové reklamy z celého světa, spojené s letošním evropským šampionátem. Ale chybět nebudou ani celebrity v reklamě: vedle tradičního milovníka martini, amerického herce George Clooneyho, se objeví jeho francouzský kolega Jean Reno, britská skupina Spice Girls či ruský státník Michail Gorbačov.

Sbírka zakladatele Noci reklamožroutů, jímž je Jean Marie Boursicot z Francie, obsahuje přes sedm set tisíc reklam a ročně do ní přibude pětadvacet tisíc novinek. Z nich Boursicot sestaví kolekci, jež projede městy padesátky zemí: premiéra té letošní byla v červnu v Paříži.

"Zájemců přibývá tolik, že zvažujeme možnost pořádat i menší noci s reklamou zaměřenou tematicky – třeba na Vánoce, prázdniny nebo svatého Valentýna," říká ředitel sítě multikin Palace Cinemas David Horáček. Kdo by takovou módní vlnu čekal roku 1957, kdy se v Česku vysílala první televizní reklama? "Mimochodem, reklamní minuta tehdy stála devět set korun," směje se Pavlů. Teď jsou to statisíce i miliony.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Najdete na iDNES.cz