Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fanoušci ztrhali novou knihu o Bondovi

  10:02aktualizováno  10:02
Bond není jako Bond, s M mluví špatným způsobem, neměl by hrát tenis, je nepřítomný v příliš velké části knihy a tam, kde je přítomný, není nikdy ve smrtelném nebezpečí.

Sebastian Faulks představuje novou knižní bondovku Peklo pro zvané. - Londýn (27. května 2008) | foto: Reuters

To jsou jen některé z rekordního počtu stížností, které zarytí fanoušci agenta 007 ventilují prostřednictvím internetu, napsal britský list The Times.

Nová bondovka Peklo pro zvané (Devil May Care), jejímž autorem je britský spisovatel Sebastian Faulks, se 28. května objevila na pultech knihkupectví v jedenadvaceti jazykových verzích včetně češtiny a trhá rekordy prodeje.

První recenze se na serveru Commander Bond objevily už několik hodin poté, co byl prodej knihy zahájen. "Peklo pro zvané mě zklamalo," píše jeden z uživatelů. "Je to slabý příběh, slabá motivace zloduchů a slabé akční scény, které mě nechaly chladným. Bond všechno zachrání, ale má to příliš snadné."

Peklo pro zvané je třiatřicátou knihou-bondovkou, jejíž napsání povolili dědicové původního tvůrce ústřední postavy, britského autora Iana Fleminga. Ten napsal o Bondovi dvanáct románů a dvě knihy povídek.

Po jeho smrti v roce 1964 v líčení dobrodružství pokračovali Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner a Raymond Benson. Nyní do řady přispěl Sebastian Faulks, který je po Kingsleym Amisovi prvním uznávaným romanopiscem, jenž se ujal sepsání bondovky "jako Ian Fleming". Sám tento úkol přirovnal k tomu, "jako by někdo, kdo skládá symfonie, měl napsat popovou písničku".

Kniha, jejíž děj je zasazen do roku 1967, tedy rok poté, co vyšla poslední originální bondovka, staví agenta 007 proti doktoru Juliovi Gornerovi, megalomaniakovi s opičí prackou, který chce koupit list The Times a je pevně rozhodnut rozpoutat třetí světovou válku.

Peklo pro zvané je komerční hit, jemuž pomohla rozsáhlá reklamní kampaň i na letošek chystaná nová filmová bondovka Quantum of Solace (Množství útěchy) s Danielem Craigem v hlavní roli.

Mnozí oddaní flemingologové ovšem mají pocit, že Faulks, autor seriózní románové trilogie Dívka na zlatém tygru, Ptačí píseň a Charlotte Gray, neuspěl při pokusu přeorientovat se na psaní thrilleru.

"Je jasné, že to Faulks podcenil a nevzal vážně," píše David Schofield, další z "krajně zklamaných" uživatelů serveru Commander Bond. "Každý, kdo si myslí, že Faulksův styl oživuje Fleminga nebo připomíná Fleminga, Fleminga nikdy nečetl." Schofielda nejvíc rozčiluje, že v dlouhých pasážích knihy James Bond vůbec není. "Vypadá to, že Faulks měl jednoduše strach PSÁT o JAMESI BONDOVI!"

Stejně sklíčený tón mají i komentáře na dalších bondovských serverech. Jeden z přispěvatelů ve fóru stránek Mezinárodního fanklubu Jamese Bonda si stěžuje, že "Bond nikdy nebyl tak familiární a prostořeký vůči svému nadřízenému M, jako je v téhle knize".

A recenze zveřejněná na serveru AbsolutelyJamesBond oplakává "slabý příběh" a "blábolivého, byť důmyslného Bonda". "Čte se to jako hold, ne jako opravdová bondovka. A na konci si člověk připadá, jako by právě prošel zbytečným setkáním s příbuzným, se kterým ztratil kontakt před mnoha roky. Vztah už je pryč."

Rozdělení jsou čtenáři především v názoru na jeden bod knihy - tenisový zápas mezi Bondem a padouchem, který nevyhnutelně švindluje. Někteří si scénu užívají jako poctu vzdanou golfovému zápasu v Goldfingerovi, ale jeden píše: "Prostě si neumím představit Bonda, jak hraje tenis," zatímco další protestuje: "Tohle není psaní jako od Fleminga, to je plagiátorství Fleminga přecházející v zesměšňování Fleminga."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz