Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Falešný Da Vinci svléknul Monu Lisu do půl těla

  0:01aktualizováno  0:01
Od lásky mateřské až k erotickým fantaziím zavede návštěvníky pražského Clam-Gallasova paláce výstava Láska - touha - vášeň. Ta mapuje milostné náměty v umění 15. - 19. století, mezi kuriozitami láká na nahou Monu Lisu.

Joos van Cleve podle Leonarda da Vinci - Mona Vanna Nuda - Národní galerie v Praze | foto: Domus pragensis

Výstavu, která potrvá do 31. srpna, otevírají ukázky z německého a nizozemského umění 16. století. Ovlivněni italskou tvorbou autoři rozvíjejí zobrazování nahého lidského těla.

"Mezi kuriózní exponáty zde náleží vyobrazení polonahé krásky reprodukující ztracené dílo Mona Vanna Nuda od Leonarda da Vinci. Deska nese dobovou Leonardovu falešnou signaturu, ale ve skutečnosti jde o práci Nizozemce z tak zvané fontainebleauské školy, snad Joose van Cleve," uvádí kurátorka výstavy Lenka Stolárová.

Albrecht Dürer - Mořský div (1498)Idealizovaný svět antického starověku připomínají díla italských mistrů. "Nově a jinak se začala číst i klasická literární díla, která působila jako nevyčerpatelný zdroj umělecké inspirace," připomíná Stolárová.

Příkladem toho je plátno plátno Angelika a Medor na námět z Ariostova Zuřivého Rolanda, jež namaloval Carlo Caliari, syn slavného Paola Veronese.

I flámské malířství 17. století začalo nově interpretovat klasické milostné příběhy bohů a hrdinů i žánrové obrazy zachycující lásky smrtelníků. V Clam-Gallasově paláci tuto dráždivou a smyslovou rovinu zastupují staré, umělecky hodnotné kopie Rubensových děl či originály od členů malířské dynastie Brueghelů.

Agostino Carracci - Satyr bije nymfu přivázanou ke stromu (1590-95)"Nechybí ani 'tajný kabinet', evokující soukromé kolekce vybraných obrazů s erotickými náměty, jaké často zdobily rezidence významných sběratelů a milovníků umění i života," láká kurátorka.

Svébytnou část zastupují díla českého umění 19. století. Úsměvné je zjištění, že Josef Mánes, jehož nečekaně otevřený přístup k erotice nemá v soudobém českém malířství obdoby, se ke svým lehce frivolně komponovaným ženským aktům Jitro a Večer (1857) raději nehlásil a signoval je falešným monogramem L.G.

Tyto působivé obrazy zde visí v sousedství Schalckenovy rafinovaně dráždivé Spící Venuše s Amorem (1680/85). "Nejde o setkání náhodné: Mánes holandské dílo znal a vědomě se jím inspiroval," vysvětluje autorka kolekce.


Láska - touha - vášeň

Doprovodný program - středy od 16.30 hodin

14. května
Smyslno či duchovno? Erotické motivy v umění 19. století (Monika Sybolová, NG)

21. května
Psíka škádliti, fíka ukazovati. Erotické motivy v žánrové malbě 17. století (Andrea Rousová, NG)

28. května
Drsná erotika grafického umění (Eva Bendová, NG a Blanka Kubíková, NG)

4. června
Pod křídly Mílka. Vlastenská láska v českém umění 19. století (Jiří Rak, FSV UK a Vít Vlnas, NG)

11. června a 25. června
Bude upřesněno

18. června
Láska, rozkoš, utrpení. Ikonografie mytologických a biblických námětů ve starém umění (Lenka Stolárová, NG)


Nedílnou součást výstavy tvoří grafický kabinet s vybranými díly od renesance až po 19. století. S nadhledem a značnou dávkou frivolnosti, přistupovali k erotické látce autoři výzdoby na barokním skle. Na drobných pánských proprietách z počátku 19. století, určených pro intimní sféru, se už objevuje i ryzí pornografie.

"K výstavě je vydán katalog. Od 14. 5. do 25. 6. se budou v prostorách výstavy konat tematické přednášky pro veřejnost, a to vždy ve středu od 16.30 hodin. Podrobný program bude k dispozici na adrese www.domuspragensis.cz," uvedla za pořadatele Mariana Tarčániová.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Najdete na iDNES.cz