Václav Jirásek - Václav Jirásek - fotografie z výstavy Industria | foto: Galerie Rudolfinum

Fabrika nádherná, fabrika zrůdná

Eva Švankmajerová se retrospektivní výstavou dočkala zasloužené pocty, Rudolfin názorně předvádí, že i fabrika má tvář krásnou i ohavnou.

TIP TÝDNE
Václav JirásekV pražské prestižní Galerii Rudolfinum se koná pod názvem Industria výstava Václava Jiráska - Industria. Jirásek patří ke střední generaci výtvarných umělců, kteří si zvolili jako médium své práce fotografii. Pro Galerii Rudolfinum vytvořil speciální projekt, jehož jediným tématem jsou "umírající" továrny.

Ve velkém souboru přibližně sedmdesáti až osmdesáti barevných velkoformátových fotografií se pokouší zdokumentovat interiéry zanikajících továren, prostory převážně metalurgických provozů v celé jejich monumentalitě, rozkladu, zmaru a současné opuštěnosti. - snímky z výstavy naleznete ve fotogalerii

Chen Chieh-jenParalelně s touto výstavou je v malé galerii promítán videofilm Factory, jehož autorem je tchajvanský umělec Chen Chieh-jen. Jedná se o video o ženách, které dlouhá desetiletí pracovaly v textilní továrně kdesi v Číně a těsně před důchodem byly vyhozeny a továrna zavřena jenom proto, aby nynější majitel nemusel platit těmto lidem důchody. Ženy se tak díky uměleckému projektu Chen Chieh-jen vrátily na svá místa a vyprávějí beze slov na kameru svůj němý příběh.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
František ŽeníšekFrantišek Ženíšek.
V roce 2006 uplyne devadesát let od úmrtí Františka Ženíška, jednoho z představitelů "generace Národního divadla". K tomuto výročí uspořádala Národní galerie v Praze výstavu, která ukáže, že ve své době Ženíšek vynikl jako portrétista, kreslíř a malíř historických a alegorických výjevů, a především jako představitel monumentální malby.

František Hudeček a František Gross. Výstava v Galerii hlavního města Prahy představuje dvojici malířů, zakládajících členů a čelných představitelů legendární Skupiny 42. Jde o objemnou konfrontaci a rozsáhlou přehlídku děl od začátku 30. let do roku 1948, která v závěru seznámí diváky s pozdními pracemi těchto stěžejních reprezentantů české výtvarné kultury.

CO SE DĚJE
obraz, výstava, výtvarné umění  - ilustrační fotoMuzeum hmatu.
V Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě vznikne sbírka hmatového modelování. Bude pořízena ze souboru uměleckých předmětů vytvořených zrakově nebo mentálně postiženými tvůrci z Mezinárodního výukového centra hmatového modelování v Tasově na Třebíčsku. "Ucelená sbírka uměleckých děl vzniklých hmatovým modelováním bude v Jihlavě jediná na světě," dodal ředitel OGV Aleš Seifert.

obraz, výstava, výtvarné umění  - ilustrační fotoNová galerie. Město Plzeň stále chce koupit bývalé městské lázně a přebudovat je spolu s krajem na regionální galerii obrazů. Kraj nevylučuje využít lázně ke stálé expozici zhruba 10 000 obrazů, které má Západočeská galerie v depozitářích. "Jde o jednu z nejlepších regionálních sbírek v zemi, kterou už dvě generace lidí neviděli," uvedl radní pro kulturu Martin Baxa.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Eva ŠvankmajerováDeníky 1963-2005.
V pražské Galerii Václava Špály končí 26. února retrospektivní výstava jedné z nejoriginálnějších českých malířek Evy Švankmajerové (1940-2005), která představí v kombinaci s deníkovými zápisy nejen celé malířské a kresebné dílo, ale i jedinečný svět imaginace autorky, jejímž životním postojem byl surrealismus.

Lee Jin WooLee Jin Woo. V pražském Mánesu končí 26. února výstava vůbec prvního korejského malíře, který bude představen v Čechách. Lee Jin Woo zpracovává klasické přírodní motivy originální technikou - pomocí seříznuté hůlky maluje inkoustem stromy na jemný rýžový papír, ten pak přelepí dalšími vrstvami průsvitného papíru, na který znovu maluje. Svými obrazy vyjadřuje silný vztah k přírodě, a to již použitím materiálů, jako jsou květiny nebo hlína.