Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

F...in´ Iggy + f...in´ Stooges = f...in´ rock´n´roll

  1:32aktualizováno  1:32
"Tomu říkám aktivní stáří." "Punková univerzita třetího věku." "Takhle bych chtěl zestárnout – škoda, že se toho nedožiju." Taková a mnohá jiná hodnocení padala z úst odcházejících návštěvníků sobotního koncertu Iggyho Popa a The Stooges.

Iggy Pop & The Stooges - Hala HC Sparta Praha (20. září 2008) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

I když se 20. září šlo do Areny HC Sparta ze sta procent na jistotu, asi málokdo očekával, že předpoklad bude naplněn tak vrchovatě. The Stooges odehráli tak jak měli, všechno co měli, očekávané pódiové opičky byly téměř všechny předvedeny (absenci lezení po bednách kytarových zesilovačů odpusťme). Iggy předvedl přesně takový prapunk, jaký všichni chtěli.

Vypsaná fixa a Visací zámek se s nevděčnou rolí předkapel vyrovnali, jak se dalo, jistěže mají svoje zázemí, ale v kontextu toho, co následovalo, se samozřejmě potvrdilo, že český bigbít je proti tomu, jak byla před čtyřiceti lety nastavena laťka mimo jiné právě The Stooges, pořád spíš povyražením pro chovanky klášterních internátů.

Jen tak mimochodem - skutečná Iggyho "předkapela" hodná toho jména hrála už o den dříve v Akropoli: belgické teenagerské duo The Black Box Revelation ve "whitestripeovské" sestavě kytara (18 let) +bicí (16 let) energií, výrazem, ale i instrumentální výší překonalo vlastně všechny zdejší pokušitele garážově-rockových met. Škoda, že u toho byla odhadem stovka - byť evidentně vesměs nadšených - posluchačů.

Když do půl těla tradičně svlečený punkový důchodce vtrhl na pódium sportovní haly, jakoby se najednou otevřel úplně jiný svět. Přestaly platit běžné hudební zákony. Slovo "energie" bývá přečasto zneužíváno k překrytí hráčských nedostatků, jako příslovečné stéblo tonoucího. Jenomže kdyby nikde jinde, tady je právě tato kvalita alfou a omegou. Není třeba řešit nedoladěné kytary či hlasivky. Tlak Iggyho Popa i jeho kumpánů je prostě vražedný, nezastaví se před ničím. Ve věku, kdy jejich vrstevníci krmí v Central Parku holuby!

Iggy Pop & The Stooges

Samozřejmě: ačkoli The Stooges lze věřit každý úder do strun a každé slovo, zároveň je jejich koncert velkým divadlem. Když při I Wanna Be Your Dog Iggy Pop skočí šipku do publika a když si při No Fun pozve na pódium diváky z prvních řad, je to póza non plus ultra, už proto, že se to, jak dobře víme, opakuje na každém koncertě podle pevné režie. Ale rock´n´roll byl vždycky pozérský. Ten dobrý takový musí být.

Stejně tak Popova komunikace s publikem: "We are fuckin´ Stooges" a podobně. Všechny ty "drsné hlášky", prokládané vlastně jen dvěma vulgarismy "fuck" a "shit" (jak je ta angličtina proti češtině chudičká!) - každý trochu soudný posluchač je nemůže nevnímat s úsměvem. Ale nechybělo by něco podstatného, kdyby nezazněly?

The Stooges se drží i zlatého pravidla, že rockový koncert - tedy alespoň jeho základní část, bez přídavků - by neměl trvat déle než hodinu. Už proto, že - ať si to přiznáme nebo ne - hrají vlastně pořád jednu písničku, což je zdůrazněno minimálními pauzami mezi jednotlivými čísly. Nikdo se ale nemohl cítit ošizen.

Pravda, snad s výjimkou těch, kteří - možná i vinou českých médií, prezentujících koncert jako vystoupení Iggyho Popa, nikoli The Stooges - postrádali hity ze zpěvákovy sólové kariéry. "A proč nezahrál The Passenger?" bylo ke slyšení při odchodu. No protože je z repertoáru vlastně někoho úplně jiného. Stejné nedopatření jako chtít slyšet od hypoteticky obnoveného českého Flamenga Stříhali dohola malého chlapečka...

Iggy Pop & The Stooges
předkapely Vypsaná fixa a Visací zámek
Praha, Arena HC Sparta, 20. 9. 2008
Hodnocení iDNES.cz: 100 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Najdete na iDNES.cz