Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Expozice architektury dostala užitečný katalog

  17:35aktualizováno  17:35
Brno - V roce 1998 byla v Muzeu města Brna na hradě Špilberku otevřena stálá výstava O nové Brno. První muzejní expozice architektury v České republice představuje prostřednictvím vystavených plánů, fotografií, nábytku a dalších dokumentů brněnskou meziválečnou architekturu a interiérovou tvorbu. V závěru loňského roku vydalo Muzeum města Brna k této stálé výstavě katalog O nové Brno: Brněnská architektura 1919 - 1939. Jeho autory jsou Lenka Kudělková a Jindřich Chatrný, odborní pracovníci Muzea města Brna, a Zdeněk Kudělka, emeritní profesor dějin umění Masarykovy univerzity.

Nedávno zesnulý Kudělka se meziválečné architektuře Brna věnoval řadu let. Jeho monografie o Bohuslavu Fuchsovi, první soubornější práce o brněnské architektuře v letech 1919 - 1928, a studie o díle Adolfa Loose patří dnes již k zásadní měnovědné literatuře.

Kudělka je autorem úvodní stati katalogu O nové Brno a se svou ženou Lenkou spoluautorem kapitoly věnované brněnským architektům a stavitelům 1919 - 1939. Lenka Kudělková je autorkou stěžejní stati Brněnská architektura 1919 - 1939 a obsáhlé bibliografie. Jindřich Chatrný zase zpracoval kapitolu Brněnský interiér a nábytek 1919 - 1939 a seznam exponátů, jenž čítá celkem 631 položek. Katalog nelze vnímat jen jako průvodce po stálé expozici věnované brněnské meziválečné architektuře, ale především jako první soubornou uměnovědnou publikaci na téma meziválečné architektury a interiérové tvorby v Brně. Je zpracován formou dvoudílné reprezentativní publikace v atraktivní grafické úpravě, která jako první přehledová práce pro toto období hodnotí jednu z nejvýraznějších etap v architektonickém vývoji města.

Stěžejní stať Kudělkové mapuje již předpoklady směřování brněnské architektury po rozpadu rakousko-uherské monarchie, kdy došlo k oslabení tradičních vazeb na Vídeň, která sehrála velkou roli v urbanistickém a stavebním vývoji města v 19. století. Vídeňská moderna ze školy Otto Wagnera zanechala v Brně po roce 1900 stopy jen v podobě několika raných realizací jeho žáků, česká architektonická moderna je zastoupena pouze Jaruškovým domem od Josefa Gočára.

V roce 1919 se Brno značně rozrostlo připojením třiadvaceti předměstských obcí a stalo se zemským hlavním městem, které vyžadovalo výstavbu nových obytných a veřejných budov. Městská stavební politika pod vedením hlavního městského architekta Jindřicha Kumpošta byla progresivní a vstřícná v přijímání nových principů moderní architektury. Řadu projektů realizovali architekti soustředění v městské projekční a regulační kanceláři (B. Fuchs, J. Grunt, M. Kyselka, J. Polášek a O. Poříska). Na pozvání brněnského Klubu architektů přednášeli v Brně představitelé světové architektonické avantgardy (W. Gropius, Le Corbusier aj.). Ve třicátých letech zde bylo vytvořeno centrum Mezinárodních kongresů moderní architektury (CIAM).

K nejvýznamnějším osobnostem patřili Bohuslav Fuchs a Arnošt Wiesner. Fuchs je mimo jiné autorem hotelu Avion v České ulici (1926 - 1927), Městských lázní v Zábrdovicích (1929 - 1931), Masné burzy v Masné ulici (1924) a Zemanovy kavárny v sadech na Kolišti z r. 1925 (zbořena 1964, replika postavena 1994-5), která byla první čistě funkcionalistickou stavbou v Československu a měla zásadní význam pro další vývoj nejen brněnské architektonické tvorby.

Arnošt Wiesner je autorem Moravské zemské životní pojišťovny v Mozartově ulici (1920-22) a jejího protějšku České banky Union v Beethovenově ulici (1923-25). Jeho tzv. palác Morava na nároží Divadelní a Benešovy ulice (1926-29, 1933) patří k vrcholům brněnské meziválečné architektury a monumentální krematorium na kopci nad městem (1925-30, 1932-33) je stavbou evropského významu.

Pozoruhodná byla realizace areálu výstaviště v Pisárkách, kde se v roce 1928 konala u příležitosti desetiletého výročí vzniku republiky Výstava soudobé kultury. Její součástí byla i kolonie Nový dům, která představila na příkladu šestnácti rodinných domů moderní a finančně dostupné individuální bydlení. Tuto otázku řešily i rodinné dvojdomky od Jana Vaňka a zřejmě i Jaroslava Grunta v Černých Polích (1923-24).

S Janem Vaňkem je spojena rovněž soudobá interiérová a nábytková produkce, kterou z velké části zajišťovaly Uměleckoprůmyslové závody Brno. Podnik vznikl v roce 1922 a zaměřil se na výrobu účelného, kvalitního a levného nábytku pro nejširší vrstvy. UP závody zajišťovaly i výrobu koberců, textilií, svítidel a bytových doplňků. Pro funkcionalistický interiér byl typický nábytek z trubkové ohýbané oceli. Tento nábytek navrhovala řada architektů a od počátku třicátých let byly licenčně vyráběny židle podle návrhů Ludwiga Miese van der Rohe a Marcela Breuera.

Brněnská meziválečná architektura a interiérová tvorba představuje pozoruhodný fenomén, který lze bezesporu vnímat jako jedno z nejplodnějších období v historickém vývoji města. Mnoho staveb tohoto období bylo prohlášeno za nemovité kulturní památky a dnes tvoří podstatnou část památkového fondu moderní architektury v rámci České republiky. Publikace O nové Brno je prvním, nepochybně úspěšným, pokusem o ucelený pohled na vývoj města ve 20. a 30. letech dnes již minulého století.

Brněnská architektura 1919 - 1939

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz