Automobil Tatra 603 pod rozestavěným Atomiem

Automobil Tatra 603 pod rozestavěným Atomiem - z výstavy Bruselský sen | foto: Galerie hlavního města Prahy - repro Svět v obrazech

EXPO a Brusel, kdekdo tam musel

  • 1
Mezinárodní úspěch Československa na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu i jeho vliv na atmosféru 60. let připomene rozsáhlá výstava Městské knihovny v Praze.

Expozice Vkus navržená Antonínem KybalemVýstava nazvaná Bruselský sen přenese do prostoru Galerie hlavního města Prahy emotivní prostředí pavilonu komunistického Československa, jež se v roce 1958 představilo západnímu světu jako země umělecké fantazie a vytříbeného vkusu.

Československý pavilon v Bruselu zhlédlo tehdy více než šest milionů lidí a mnoho z nich zůstalo stát málem v šoku. Místo umění v duchu socialistického realismu představila malá, svou velikostí bezvýznamná země inspirativní architekturu, průmysl, multimediální propojení divadla a filmu, umělecké sklo i designový nábytek.


Výstava Bruselský sen

Od 13. května do 21. září 2008

Pořadateli projektu Bruselský sen jsou Arbor vitae societas, Galerie hl. m. Prahy, Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Národní technické muzeum. Architektonické řešení zpracovalo studio Olgoj Chorchoj, grafický koncept Robert V. Novák.
Součástí výstavy je i obsáhlý katalog, který chce postihnout fenomén československé účasti na EXPO 58 z mnoha pohledů a zároveň připomenout design počátku 60. let. Trojjazyčně vyjde také průvodce k výstavě pro zahraniční návštěvníky. Pestrý doprovodný program je k dispozici na www.arborvitae.eu a www.expo58.info


Ozvěny bruselského stylu
Československo v Bruselu získalo řadu ocenění. Nejvyšší ocenění Světové výstavy - cenu Zlatá hvězda - dostala naše expozice především díky použití nové techniky v konstrukci demontovatelných pavilonů v kombinaci skla s plastickými hmotami, ale také díky originálnímu nábytku či uměleckým a užitkovým předmětům.

Z Důsledkem vítězství na EXPO 58 v Bruselu a posléze i účasti na dalších světových výstavách v Montrealu v roce 1967 či v Ósace o tři roky později byl kulturní rozkvět Československa - i když v posledně jmenovaném případě byl zabrzděn nastupující normalizací.

Expozice Bruselský sen bude rozdělena do dvou hlavních částí. Rekonstrukce postgottwaldovského dobového klimatu s postupným politickým i kulturním uvolňováním bude doprovázet první část expozice. Podobu československé expozice i celého EXPO 58 přiblíží archivní materiály předních českých fotografů, několik projekcí z dobových filmů i autentické exponáty dobového designového nábytku. Organizátoři rozsáhlého projektu připravili například také speciální dokument, který nechá vypovídat aktéry a pamětníky EXPO 58.

Jaroslav Ježek, Moka souprava Manon, 1959Druhá část výstavy představí životní styl Čechoslováků první poloviny 60. let, jenž v mnoha oblastech znamenal revoluci. Do domácností se začaly více dostávat televize, rozšířily se domácí spotřebiče, přišla nová móda, ženy se oficiálně i subjektivně emancipovaly (i díky antikoncepční pilulce), objevily se nové způsoby trávení volného času.

Ozvěny této doby přiblíží kromě archivních materiálů také nábytek v takzvaném bruselském stylu, pro který je charakteristická proměněná barevnost z šedých do pastelových odstínů, pocit lehkosti a zároveň i prostorový neklid a pohyb, jenž je symbolem doby. Autorky projektu Daniela Kramerová a Vanda Skálová na výstavě též poukazují na aktuální designovou vlnu, která se vrací jako ozvěna bruselského stylu.

Slaví i Laterna magika
Výstavní projekt dále doplní řada přednášek v Městské knihovně, módní přehlídky, koncerty, pamětnická setkání i multimediální představení.

Dora Nováková, Laterna Magika, rok 1958, 82x59 cmZahájení výstavy bude doprovázet premiéra nového multimediálního představení pražské Laterny magiky, jež stejně jako EXPO 58 letos slaví své padesátiny. Nové představení Code 58.08. bude charakterizovat interaktivní spojení filmu a nejnovějších technických vymožeností s hereckou a taneční akcí na scéně, podobně jako tomu bylo před padesáti lety.

Autorský tým, který tvoří choreograf Pavel Strouhal, režiséři Michal Cimala a Jan Loukota a výtvarník Jakub Nepraš, se však podíval na show s původními principy bruselského představení očima současné generace.

Z Prahy se výstava přesune do Moravské galerie v Brně, kde bude k vidění od 20. listopadu do 1. března 2009.