Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Experimentální scéně Roxy hrozí uzavření

  16:20aktualizováno  16:20
- Experimentální prostor Roxy v Dlouhé ulici, který je jednou z nejdůležitějších scén alternativní kultury v Praze, má být uzavřen. Ačkoliv se radnice první městské části takto jasně dosud nevyjádřila, jednotlivé odbory obvodního úřadu v současnosti podnikají kroky, které k tomu směřují.
Za zachování Roxy se v posledních dnech postavily osobnosti stojící v čele "Praha - evropské město kultury roku 2000". Projekt nazvaný Prostor pro otevřenou komunikaci, s nímž přišli lidé z Roxy, byl totiž zařazen mezi akce, které mají město reprezentovat jako kulturní metropoli v celoevropském měřítku.

Problémy, které existenci Roxy ohrožují, jsou podobné jako u již neexistujícího rockového klubu Bunkr, který  z kulturní mapy metropole zmizel. Je to hluk a muzika znějící do pozdních nočních, někdy i ranních hodin. Přesto místostarosta první městské části tvrdí, že o likvidaci alternativní kultury nemůže být řeč...
"Nenechám se vmanipulovat do odpovědi na otázku, zda po Bunkru uzavřeme také Roxy. Nelikvidujeme alternativní kulturu, naopak ji máme rádi, ale nemáme rádi hluk. Ti lidé žijící poblíž Roxy jsou už zralí na blázinec," prohlásil místostarosta Vladimír Koronthály.

Lidé stojící v čele projektu Praha - evropské město kultury 2000 však upozorňují na to, že zavření této scény může mít negativní dopad. Šéf dramaturgie Praha - evropské město kultury Ladislav Kantor poslal starostovi první městské části Janu Bürgermeisterovi v souvislosti s chystaným uzavřením Roxy dopis.
"Víme o tom, že chtějí Roxy zavřít. Kantorův dopis upozorňuje na to, že jsme Roxy zařadili do našich projektů a že jejich projekt má mezinárodní dopad. Roxy je něco neopakovatelného, o tom není sporu. Kdyby ho skutečně zavřeli, vnímali bychom to jako velkou škodu na kulturní mapě Prahy, protože nic podobného v hlavním městě není, natož v centru," řekl Michal Prokop, ředitel projektu Praha - evropské město kultury.
"Ministerstvu kultury záleží na tom, aby Experimentální prostor Roxy fungoval dál. Prostorů, kde by se formovala nezávislá scéna, které mají tradici a za sebou konkrétní přínos, jako je tomu v případě Roxy, je minimum a vůbec to nemají lehké.
Nevím, proč se nepokusit řešit to jinak, zavření je z našeho hlediska velmi nešťastným řešením a kdyby k němu mělo dojít, byla by to škoda," uvedla k této situaci ing. Pavla Petrová, ředitelka Odboru umění ministerstva kultury.

Radnice ale stále tvrdí, že o kulturu v tomto sporu vůbec nejde.
"Mně je úplně jedno, jestli je tam avantgarda nebo nuda, ale ať je ticho. Neustále porušují kolaudační rozhodnutí, když hrají déle než do dvaadvaceti hodin. A zákony v této zemi jsou takové, že chrání zločince proti obětem. Tím neříkám, že jsou zločinci, ale že dobře vědí, že je jednodušší zákony porušovat než dodržovat," namítl Koronthály.

To, že Roxy nedodržuje podmínku kolaudačního rozhodnutí, aby koncerty a diskotéky končily do dvaadvaceti hodin, byl hlavní důvod, proč na podzim živnostenský odbor Prahy 1 zrušil společnosti Roxy živnostenské oprávnění. Toto rozhodnutí, jež se týká provozování diskoték a hostinské činnosti, dosud není pravomocné, protože společnost Roxy se odvolala.
"Pokud by magistrát nakonec dal za pravdu nám, znamenalo by to, že nemohou podnikat. Pokud by to Roxy nerespektovalo, podnikali by neoprávněně a za to můžeme udělit sankci a při opakování je to i trestný čin. Do budoucna tedy zrušení živnostenského oprávnění může mít za následek zavření Roxy," potvrdila vedoucí živnostenského odboru Yvona Matějková.
"Provozování hudebních produkcí a hostinská činnost jsou jedinými komerčními aktivitami, které umožňují finančně zajistit již rozběhnutý program projektu Prostor pro otevřenou komunikaci," řekl Jan Mayer za Linhartovu nadaci, která projekt připravila. Projekt, jenž má probíhat celý příští rok, je zaměřen na nová média, divadlo, hudbu a vizuální umění. Jeho náplní je kromě hostování virtuální internetové kavárny a výstav na síti i živé mixování videa a hudby či workshopy pro studenty uměleckých škol a veřejnost. Zavření jednoho z prostorů, kde se to má odehrávat, by zřejmě zmařilo celý projekt.
"Celé je to o dohodě. Souvisí to s určitou opatrností komunálních politiků a s tím, nakolik se tato politická reprezentace umí dohodnout," konstatoval Michal Prokop.

Pokud se sami chcete vyjádřit k této situaci nebo přidat svůj podpis do seznamu těch, kterým bude Roxy na mapě Prahy chybět, podívejte se na http://www.roxy.cz/varia/podpis.html .

Autor:


Témata: Hluk, virtuální

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz