Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Experimentální scéně Roxy hrozí uzavření

  16:20aktualizováno  16:20
- Experimentální prostor Roxy v Dlouhé ulici, který je jednou z nejdůležitějších scén alternativní kultury v Praze, má být uzavřen. Ačkoliv se radnice první městské části takto jasně dosud nevyjádřila, jednotlivé odbory obvodního úřadu v současnosti podnikají kroky, které k tomu směřují.
Za zachování Roxy se v posledních dnech postavily osobnosti stojící v čele "Praha - evropské město kultury roku 2000". Projekt nazvaný Prostor pro otevřenou komunikaci, s nímž přišli lidé z Roxy, byl totiž zařazen mezi akce, které mají město reprezentovat jako kulturní metropoli v celoevropském měřítku.

Problémy, které existenci Roxy ohrožují, jsou podobné jako u již neexistujícího rockového klubu Bunkr, který  z kulturní mapy metropole zmizel. Je to hluk a muzika znějící do pozdních nočních, někdy i ranních hodin. Přesto místostarosta první městské části tvrdí, že o likvidaci alternativní kultury nemůže být řeč...
"Nenechám se vmanipulovat do odpovědi na otázku, zda po Bunkru uzavřeme také Roxy. Nelikvidujeme alternativní kulturu, naopak ji máme rádi, ale nemáme rádi hluk. Ti lidé žijící poblíž Roxy jsou už zralí na blázinec," prohlásil místostarosta Vladimír Koronthály.

Lidé stojící v čele projektu Praha - evropské město kultury 2000 však upozorňují na to, že zavření této scény může mít negativní dopad. Šéf dramaturgie Praha - evropské město kultury Ladislav Kantor poslal starostovi první městské části Janu Bürgermeisterovi v souvislosti s chystaným uzavřením Roxy dopis.
"Víme o tom, že chtějí Roxy zavřít. Kantorův dopis upozorňuje na to, že jsme Roxy zařadili do našich projektů a že jejich projekt má mezinárodní dopad. Roxy je něco neopakovatelného, o tom není sporu. Kdyby ho skutečně zavřeli, vnímali bychom to jako velkou škodu na kulturní mapě Prahy, protože nic podobného v hlavním městě není, natož v centru," řekl Michal Prokop, ředitel projektu Praha - evropské město kultury.
"Ministerstvu kultury záleží na tom, aby Experimentální prostor Roxy fungoval dál. Prostorů, kde by se formovala nezávislá scéna, které mají tradici a za sebou konkrétní přínos, jako je tomu v případě Roxy, je minimum a vůbec to nemají lehké.
Nevím, proč se nepokusit řešit to jinak, zavření je z našeho hlediska velmi nešťastným řešením a kdyby k němu mělo dojít, byla by to škoda," uvedla k této situaci ing. Pavla Petrová, ředitelka Odboru umění ministerstva kultury.

Radnice ale stále tvrdí, že o kulturu v tomto sporu vůbec nejde.
"Mně je úplně jedno, jestli je tam avantgarda nebo nuda, ale ať je ticho. Neustále porušují kolaudační rozhodnutí, když hrají déle než do dvaadvaceti hodin. A zákony v této zemi jsou takové, že chrání zločince proti obětem. Tím neříkám, že jsou zločinci, ale že dobře vědí, že je jednodušší zákony porušovat než dodržovat," namítl Koronthály.

To, že Roxy nedodržuje podmínku kolaudačního rozhodnutí, aby koncerty a diskotéky končily do dvaadvaceti hodin, byl hlavní důvod, proč na podzim živnostenský odbor Prahy 1 zrušil společnosti Roxy živnostenské oprávnění. Toto rozhodnutí, jež se týká provozování diskoték a hostinské činnosti, dosud není pravomocné, protože společnost Roxy se odvolala.
"Pokud by magistrát nakonec dal za pravdu nám, znamenalo by to, že nemohou podnikat. Pokud by to Roxy nerespektovalo, podnikali by neoprávněně a za to můžeme udělit sankci a při opakování je to i trestný čin. Do budoucna tedy zrušení živnostenského oprávnění může mít za následek zavření Roxy," potvrdila vedoucí živnostenského odboru Yvona Matějková.
"Provozování hudebních produkcí a hostinská činnost jsou jedinými komerčními aktivitami, které umožňují finančně zajistit již rozběhnutý program projektu Prostor pro otevřenou komunikaci," řekl Jan Mayer za Linhartovu nadaci, která projekt připravila. Projekt, jenž má probíhat celý příští rok, je zaměřen na nová média, divadlo, hudbu a vizuální umění. Jeho náplní je kromě hostování virtuální internetové kavárny a výstav na síti i živé mixování videa a hudby či workshopy pro studenty uměleckých škol a veřejnost. Zavření jednoho z prostorů, kde se to má odehrávat, by zřejmě zmařilo celý projekt.
"Celé je to o dohodě. Souvisí to s určitou opatrností komunálních politiků a s tím, nakolik se tato politická reprezentace umí dohodnout," konstatoval Michal Prokop.

Pokud se sami chcete vyjádřit k této situaci nebo přidat svůj podpis do seznamu těch, kterým bude Roxy na mapě Prahy chybět, podívejte se na http://www.roxy.cz/varia/podpis.html .

Autor:


Témata: Hluk, virtuální

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Najdete na iDNES.cz