Loutky z představení Piškanderdulá jsou českou klasikou.

Loutky z představení Piškanderdulá jsou českou klasikou. | foto: www.metropolislive.cz

Exotické loutky se Praze setkají se svými tradičními českými protějšky

  • 1
Krkolomná nonsensová poezie Christiana Morgensterna a staré loutky z celého světa se večer střetnou v Divadle Archa. Tam má premiéru projekt světově uznávaného Theater am Faden Stuttgart nazvaný podle Morgensternovy básně Skřet Půlnoc levou vzhůru vznes.
Za představením stojí dvě legendy českého loutkářství Věra Říčařová a František Vítek a zakladatelka stuttgartského divadla Helga Brehme. Ta shromáždila sbírku originálních loutek z celého světa, ve které jsou čínské stínové loutky, barmské, indické i české marionety, masky ze Srí Lanky, Afriky a Jávy či dřevěné hračky zvířat.

Od Tokia po New York

Všechny tyhle loutky a předměty opustí večer své bedny a setkají se na jednom jevišti, či spíše na omšelém dřevěném stole. Nikdo už neví, kdo těmhle konkrétním loutkám před lety vdechl duši, teď však ožívají nanovo, střetávají se, odhalují svá tajemství a rozehrávají velký příběh o lásce, kráse, zradě i věrnosti.

Tři ostřílení loutkáři ze staré školy hrají mistrně a uctivě, vzácné exponáty však rozhodně nešetří. "Loutky do sebe často tvrdě narážejí, padají na zem a pak znovu ožívají. Jako by jim loutkáři pouze sloužili. Loutky tak svým vlastním životem vytvářejí odraz našeho světa," dodává ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Věra Říčařová a František Vítek patří ke špičkám světového loutkářství. Se svým slavným představením nazvaným Piškanderdulá!, které hrají už třicet let, okouzlili publikum od New Yorku po Tokio.