Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EXKLUZIVNĚ: Gipsy.cz odtajnili hudební bajku o Čunkovi

  0:01aktualizováno  0:01
Načunkoval ke dvoum mega/Kdo to práskne, tomu běda!!! Tak zní klíčová pasáž písničky Gipsy.cz o Jiřím Čunkovi, kterou chce kapela bojovat proti přístupu předsedy KDU-ČSL k řešení romských problémů.

Gipsy.cz - promo snímek k albu Reprezent (2008) | foto: Indies Scope © Roman Černý

"Doufáme, že si lidé budou refrén písně pamatovat a zpívat. Vždyť není větší paradox, než si dělat z Čunka legraci. V našem okolí se slovo načunkovat běžně používá," říká zpěvák a raper Radoslav "Gipsy" Banga.

Jiří Čunek"Myslím, že tu máme svobodu projevu, tak ať dělají, co umí. Jestli si myslí, že tím zaujmou posluchače, je to jejich věc," reagoval na písničku Jiří Čunek poté, co jsme mu přečetli její text. "Ale určitě si ji chci poslechnout," dodal.

Skladba se objeví na novém albu Gipsy.cz pojmenovaném Reprezent, které do obchodů dorazí na přelomu května a června. V seznamu písní je uvedena jako poslední pod názvem A na závěr si s námi dejte trochu té Čunárny.

Text napsal Banga s kamarádem Antonínem Pešíkem. "Stačí z konta Boha modlitbu vybrat / a pak luštit šifru Mistra Čunkoarda / Mistře, slyšte, na drátě je lid! / Chceme to tajemství vysvětlit!" stojí v textu, který je parodií na bajky.

"Přišlo nám šílené, jak stojí pohlavár s našetřenejma milionama na sociálce mezi těmi lidmi z holobytů a žádá příspěvečky ze státní kasy. Dle práva, to je přeci jasné, že," usmívají se členové Gipsy.cz.

Gipsy.czŽaloby se nebojí. "Kdyby nás žaloval, přiznal by, že text je pravdivý. Takže nás - bohužel - nezažaluje. Je to přece jen taková obyčejná Čunárna," říká Banga.

Písnička se začala rodit v lednu, kdy Čunek pobouřil Gipsy.cz výrokem, že romská kultura je v rozporu s Listinou práv a svobod. I když muzikanti chtěli natočit skladbu co nejdřív, její vznik se protáhl.

"Vznikala dlouho, protože pan Čunek je velmi inspirativní materiál a jeho skutky či výroky umožňují napsat desítky dalších písní," vysvětluje zdržení houslista Vojta Lavička, který působí také jako mluvčí Občanského sdružení Romea.

Postoj kapely k šéfovi lidovců se nijak nezměnil, pořád jsou vůči němu kritičtí. "Nemyslím si, že se lidé, obzvláště v jeho věku, tak rychle mění. To boží desatero mi u něj nějak nehraje," přiznává Lavička.

Kapela dlouho přemýšlela, zda píseň o předsedovi lidovců vůbec natočit. "Váhali jsme, zda si máme slovem Čunek zašpinit desku. Ale lidi pořád volali a říkali si o ni," líčí muzikanti. Ve studiu Gipsy.cz natočili celkem osm verzí, než vybrousili finální podobu.

Gipsy.cz - obal alba Reprezent"Nakonec jsme zvolili takovou naschvál směšnou hudební formu, kterou by bylo škoda na desku nezařadit. A přišla nám natolik dobrá, že se neztratí ani v konkurenci jiných písní na desce," podotýká Lavička.

Kapela nepředpokládá, že by její písnička dokázala nějak výrazně ovlivnit chování samotného Čunka nebo vztah lidí k němu. "Skalní příznivci mu budou věrní až za hrob, ale ostatní lidi by písnička mohla v těžké době pobavit. Kdo nebude línej si text trochu přelouskat, zjistí, že takový člověk nejen do vlády prostě nepatří," míní Banga a vyzývá: "Nechť je šifra mistra Čunkoarda rozluštěna!"


Co zpívají Gipsy.cz o šéfovi lidovců

Píseň: A na závěr si s námi dejte trochu té Čunárny
Text: Radoslav "Gipsy" Banga a Antonín Pešík

Bylo nebylo, těžko říct
Vyhrál ten, kdo mazal med víc
Kdepak liška, ta nefrčí dneska
Teď je v kurzu straka a sojka práskačka

Paranormální jev je to, zdá se
Jak může vypadat poctivá práce
Mám otázku, Mistře, hello!
Jak bez vody může vyrůst meloun?

Stačí z konta Boha modlitbu vybrat
a pak luštit šifru Mistra Čunkoarda
Mistře, slyšte, na drátě je lid!
Chceme to tajemství vysvětlit!

Načunkoval ke dvoum mega
Kdo to práskne, tomu běda!!!

Na úřadu sociálnym bitka veliká
Předběh´ nám tam Čuňa Jirka Romíka
Na radnici bida sviňa, taky nemám peňáze
na gauči si vybiju svý nesnáze

Meloun roste bez vody, kterou káže
Víno hnije, tož nalej číše, páže
Kázat vodu, pít víno a smát se
Tomu říkám poctivá práce

Říká: „Vytáhnu ti z oka třísku!“
Sám má trám v oku i pysku
Deviantně, mediálně, elegantně
Trochu jako Borat, ale oficiálně

V zemi, kde politika je ten jedinej binec
Kde by mohl vládnout i Luis de Funes
Mám otázku, mistře, hello!
Jak bez vody může vyrůst meloun?
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Najdete na iDNES.cz