Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exit do světa umělých snů

  15:03aktualizováno  15:03
Po mezinárodním úspěchu celovečerního filmu Je třeba zabít Sekala přichází do kin další snímek režiséra Vladimíra Michálka. Spolu s Jáchymem Topolem je Michálek rovněž autorem scénáře nového filmu Anděl Exit. Do příběhu o hledání smyslu života, o útěcích do drogové náhradní reality, o nekonečné složitosti lidských vztahů nechají divákům nahlédnout herci Klára Issová, Jan Čechtický, Pavel Landovský, Eva Holubová a další.

Mikeš (Jan Čechtický) je  třicátník, který toho zatím v životě mnoho nedokázal. Patří mu jen několik svršků a dluhy. Mikeš získává kutloch k přespání v jednom z různými vyšinutci obývaných pavlačových domů na smíchovské výpadovce z Prahy. Tam má svůj kvelb brutální obchodník Landovský a jeho žena, vyšinutá modlilka Holubová, lze tam potkat sirotky a děti ulice, kšeftaře, pasáky, veksláky a různé magory. Mezi těmito lidmi však Mikeš jako zázrakem potkává svou sousedku Janu (Zuzana S tivínová). Cit mezi nimi se zdá být jejich nalezenou nadějí. Parťák ze starých dob Lukáš však seznamuje Mikeše s Klárou (Klára Issová).

Anděl Exit
ČR, 2000

Režie Vladimír Michálek
Scénář Jáchym Topol, Vladimír Michálek
Kamera Martin Štrba
Střih Jiří Brožek
Hudba Jan Čechtický
Hrají Jan Čechtický, Klára Issová, Zuzana Stivínová, Vojtěch Pavlíček, Pavel Landovský, Eva Holubová, Martin Sitta, Jan Kehar, Lucie Váchová, Markéta Tanner, Žofie Hradilková, Pavel Zajíček, Věra Galatíková ad.
Žánr drama
Délka 100 minut

Anděl Exit - premiéry

kina 26. 10. 2000
video
půjčovny
5/2001
Klára strhává Mikeše opět do temnoty, kterou se mu díky Janě téměř podařilo opustit. S Klárou však překračuje znovu práh do jiných světů, do světa umělých snů a extáze, do zářivého prostoru, v němž vládne jiná realita. Na cestu do ní se ale platí známá daň. Mikeš se opět dostává do styku s drogou. Je jejím konzumentem a producentem.
 
Mikeš s Klárou prchají z Prahy. Jejich cílem je druhý konec světa, snad jih Afriky. Jako novodobí alchymisté tam vaří fantastickou zázračnou drogu Čeko, vzniklou podivuhodným spojením jejich tělesných ingrediencí. Ani oni sami však netuší, jak se jim podařilo zázračný elixír, který se však pro Mikeše pomalu mění v noční můru, namíchat. Mikeš chce utéct od drogy i od Kláry a instinktivně cítí možnou záchranu na pražském Smíchově.

První český titul natočený digitální kamerou

Film vstupuje do kin jako historicky první český titul natočený digitální kamerou a až následně převedený na klasický materiál. "S grantem od státního fondu kinematografie dostal Anděl Exit křídla, s malým štábem a možností točit příběh chronologicky získal i docela jiný styl práce. A současně jsem věděl, že tak nezvyklá volnost vyžaduje děsivou kázeň," líčí režisér natáčení, při němž nepotřebovali velká produkční auta, kabely, koleje či světla. Vše zvládla "parta lidí s brašnou" a ve střižně se prý dalo s materiálem tak "málo upjatým" bohatě experimentovat.

Recenze Mirky Spáčilové


Film s nesourodým obsahem přichází po sezoně

Režisér Vladimír Michálek debutoval experimentem Amerika, rychle dozrál ke klasickému vypravěčství v oceněných dílech Zapomenuté světlo a Je třeba zabít Sekala, pak zaskočil recesním úletem Karty jsou rozdaný z povídkového filmu Praha očima. Ona hříčka pokládaná za nepříliš šťastný, leč jednorázový návrat "oficiálního" tvůrce ke studentské provokaci však nezůstala osamocenou epizodou: Michálkova novinka Anděl Exit ji rozvíjí další spoluprací s Jáchymem Topolem, ale i náladou, výrazem, tématem. Jako by vedl rebelii vůči krizi středního věku: Já vám ukážu, že ještě umím překvapit!

Což sice dokázal, jenže na sporné látce. Po režijní stránce je Anděl Exit asi opravdu nejvýraznější Michálkovou vizitkou, avšak jako celek to nejlepší film není. Nesporně zajímavý vnější tvar má smůlu v obsahu, který se rozpadá kompozičně i stylově, nadsázku zaměňuje naivitou a hlavně přichází po sezoně. Světová vlna filmů drogové generace se už láme, a i kdyby tvůrci stokrát tvrdili opak, Anděl Exit je příběhem o takovém pokolení: o životě ze dne na den a odnikud nikam, o partičce, o drogových halucinacích... To všecko už tu bylo, byť nálada "sjíždění se" je přesná, i ten "cool" jazyk mladých, kteří líčí historky o smrti rodičů s morbidním humorem, ve výprodeji marnosti křičí "Seš hnusnej! - Seš chcíplá!" a lásku nepojmenují, aby neztratili módní zdání nezranitelných.

Ano, film vypráví i o lásce a tady je nejsilnější, neboť zde se může opřít o výjimečné ženské herectví. Typově přesný Jan Čechtický putuje mezi dvěma dívkami: výstřední Klára Issová je přeludem z barevného tripu, zemitá Zuzana Stivínová ženou pro všední den. Tím herecký koncert souznící s vypjatou stylizací končí: Eva Holubová snad poprvé neví, koho a proč vlastně hraje; není divu, neboť motiv sekty, v jejímž čele stojí, působí uměle a směšně. Pavel Landovský coby její muž dutě deklamuje a ostatní jen figurkaří, postavy z podsvětí až na hraně parodie.

Kromě milostného trojúhelníku, drog a turistické pohlednice, jež ve střední, nejspornější části filmu zavede hrdiny do Kapského Města a žánr zlomí v béčkovou gangsterku, se totiž ve filmu pěstuje jakási nová hrabalovština, pocitové mapování zašlých pavlačí, podivínů, toulavých dětí a psů - světa, jenž emotivně a dravě působí v prvé třetině. To se ještě zdá, jako by nízké nebe už už padalo na Anděla, předpeklí i očistec téhle stanice metra. Ale pak film uteče k africké mafii a návrat s krimizápletkou a apokalyptickým vykoupením už onu autentickou sirobu znovu nenastolí.

Z filmu Anděl Exit.

Z filmu Anděl Exit.

Z filmu Anděl Exit.

Z filmu Anděl Exit.

Z filmu Anděl Exit.

Z filmu Anděl Exit.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz