Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exekuce? Nesmysl, tvrdí Deana Jakubisková

  0:02aktualizováno  0:02
Nad nejdražším českým filmem historie se rýsuje další právní spor. Producentka snímku Bathory Deana Jakubisková nehodlá nechat bez povšimnutí tvrzení, že je na ni podaná exekuce a na její firmu Jakubisko Film konkurzní řízení.

Z filmu Bathory - Darvulie (Deana Jakubisková) a Erzsébet (Anna Friel) | foto: Larry Horricks © Jakubisko Film

"Čekám na právníka, zvažujeme trestní oznámení. Nikoli na redakci, ale na konkrétní osoby," řekla ke včerejšímu článku deníku Šíp. - více zde

Deník tvrdí, že červencová premiéra filmu Juraje Jakubiska za tři sta milionů korun je ohrožena, a cituje nejmenovaného investora, který prý díky exekutorům dostal od Jakubiskových zpět dlužné peníze. "Nesmysl. Žádný investor neexistuje, žádná exekuce neexistuje. Vím dobře, oč jde," říká producentka.

Podle ní celý spor začal ve chvíli, kdy po dokončení filmu začala kontrolovat účty. Při revizi faktur zjistila nesrovnalosti: "Některé byly zdvojené, za pronájem osvětlovací techniky jsme měli platit o třináct dní víc, šlo o neoprávněné nároky ve výši několika set tisíc korun. Začali jsme tedy šetřit, kdo za tím stojí, a dotyčné lidi jsme vyhodili. Ti pak podali návrh na konkurz, prohráli sice, ale odvolali se, takže to sezení nás čeká za týden znovu," shrnuje Jakubisková.

Co bude následovat, nechce producentka předjímat: "Po poradě s právníkem vydáme prohlášení." Dodává pouze, že celý spor má "prapodivnou pointu", neboť některé jeho nitky podle Jakubiskové vedou k projektům, odkud vzešli i pachatelé krádeže filmové kopie Bathory. Ti byli nedávno odsouzeni.

Jakubisková nevylučuje, že se kolem mimořádně nákladného projektu objeví další pochybnosti. "Ale tím spíše musíme mít všechno v pořádku. Jde o koprodukci čtyř zemí s podporou fondu Eurimages, takže podléhá mezinárodním auditům. Tady se nemůže ztratit ani pět korun," tvrdí. "Naopak my teď žalujeme firmu, která nedodala, zač jsme jí zaplatili."

Historický velkofilm o Alžbětě Báthoryové přezdívané Čachtická paní vznikl ve spolupráci Česka, Slovenska, Maďarska a Velké Británie, titulní roli hraje Angličanka Anna Frielová. Pověsti o občasných finančních potížích, které kolovaly během natáčení, ještě podpořila odkládaná premiéra.

Film Bathory měl vstoupit do kin už loni v říjnu, pak se posunul na letošní leden, poté na únor a nakonec má startovat 10. července v rámci karlovarského festivalu, kde režisér dostane cenu za přínos kinematografii.

Nicméně tvůrci i distributor filmu shodně tvrdí, že za odklady stojí pouze výroba několika jazykových verzí ve vysoké zvukové kvalitě. Dohodli se též, že česká a slovenská premiéra se odehrají současně. "Původně měly rozdílné termíny, ale bojíme se úniku na internet," říká Jakubisková.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz