Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exekuce? Nesmysl, tvrdí Deana Jakubisková

  0:02aktualizováno  0:02
Nad nejdražším českým filmem historie se rýsuje další právní spor. Producentka snímku Bathory Deana Jakubisková nehodlá nechat bez povšimnutí tvrzení, že je na ni podaná exekuce a na její firmu Jakubisko Film konkurzní řízení.

Z filmu Bathory - Darvulie (Deana Jakubisková) a Erzsébet (Anna Friel) | foto: Larry Horricks © Jakubisko Film

"Čekám na právníka, zvažujeme trestní oznámení. Nikoli na redakci, ale na konkrétní osoby," řekla ke včerejšímu článku deníku Šíp. - více zde

Deník tvrdí, že červencová premiéra filmu Juraje Jakubiska za tři sta milionů korun je ohrožena, a cituje nejmenovaného investora, který prý díky exekutorům dostal od Jakubiskových zpět dlužné peníze. "Nesmysl. Žádný investor neexistuje, žádná exekuce neexistuje. Vím dobře, oč jde," říká producentka.

Podle ní celý spor začal ve chvíli, kdy po dokončení filmu začala kontrolovat účty. Při revizi faktur zjistila nesrovnalosti: "Některé byly zdvojené, za pronájem osvětlovací techniky jsme měli platit o třináct dní víc, šlo o neoprávněné nároky ve výši několika set tisíc korun. Začali jsme tedy šetřit, kdo za tím stojí, a dotyčné lidi jsme vyhodili. Ti pak podali návrh na konkurz, prohráli sice, ale odvolali se, takže to sezení nás čeká za týden znovu," shrnuje Jakubisková.

Co bude následovat, nechce producentka předjímat: "Po poradě s právníkem vydáme prohlášení." Dodává pouze, že celý spor má "prapodivnou pointu", neboť některé jeho nitky podle Jakubiskové vedou k projektům, odkud vzešli i pachatelé krádeže filmové kopie Bathory. Ti byli nedávno odsouzeni.

Jakubisková nevylučuje, že se kolem mimořádně nákladného projektu objeví další pochybnosti. "Ale tím spíše musíme mít všechno v pořádku. Jde o koprodukci čtyř zemí s podporou fondu Eurimages, takže podléhá mezinárodním auditům. Tady se nemůže ztratit ani pět korun," tvrdí. "Naopak my teď žalujeme firmu, která nedodala, zač jsme jí zaplatili."

Historický velkofilm o Alžbětě Báthoryové přezdívané Čachtická paní vznikl ve spolupráci Česka, Slovenska, Maďarska a Velké Británie, titulní roli hraje Angličanka Anna Frielová. Pověsti o občasných finančních potížích, které kolovaly během natáčení, ještě podpořila odkládaná premiéra.

Film Bathory měl vstoupit do kin už loni v říjnu, pak se posunul na letošní leden, poté na únor a nakonec má startovat 10. července v rámci karlovarského festivalu, kde režisér dostane cenu za přínos kinematografii.

Nicméně tvůrci i distributor filmu shodně tvrdí, že za odklady stojí pouze výroba několika jazykových verzí ve vysoké zvukové kvalitě. Dohodli se též, že česká a slovenská premiéra se odehrají současně. "Původně měly rozdílné termíny, ale bojíme se úniku na internet," říká Jakubisková.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz