Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Excentrický virtuos Kennedy na festivalu zahraje poprvé

  17:17aktualizováno  17:17
Nejslavnější houslista současnosti, Brit Nigel Kennedy, bude bezpochyby největší hvězdou Pražského jara 2008. Zahraje 26. května v Obecním domě.

Nigel Kennedy | foto: Rankin licenced for EMI

Nigel KennedyNa Kennedyho programu bude Mozartův Koncert pro housle a orchestr D dur, KV 218, a Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur, op.61. Doprovodí jej Polský komorní orchestr, příležitostné těleso, tvořené členy varšavské filharmonie. Houslista v posledních letech v Polsku pobývá z osobních důvodů velmi často (jeho druhá manželka Agnieszka je z Krakowa) a s tamními umělci běžně spolupracuje.

Nigel Kennedy o Mozartových a Beethovenových koncertech

Nigel Kennedy je ročník 1956 a první houslistické kroky vykonal pod dohledem jednoho z největších mistrů tohoto nástroje Yehudiho Menuhina. Posléze studoval na prestižní newyorské Julliard School pod vedením uznávané Dorothy DeLay.

Kennedy je jeden z nejneortodoxnějších současných hudebníků bez ohledu na styl a žánr. Nejde jen o jeho image, ke které patří extravagantní účesy a obleky stejně jako auto Jaguar v klubových barvách fotbalového týmu Aston Villa, jehož je vášnivým fanouškem, ale i rozpětím tvůrčího záběru.

Nigel KennedyHouslistovou doménou je samozřejmě především klasická hudba, v níž je mimořádně komerčně úspěšný. Jeho nahrávka Vivaldiho Čtyř ročních období z roku 1989 se s dvěma miliony prodaných výlisků zapsala do Guinessovy knihy rekordů jako nejprodávanější album klasické hudby všech dob.

Antonio Vivaldi: Čtyči roční období - Jaro (Nigel Kennedy)

Ruku v ruce s vynikající prodejností Kennedyho nahrávek jde ovšem i uznání odbornou veřejností. Už jeho debut, nahrávka Elgarova Houslového koncertu z roku 1985, byl zvolen Nahrávkou roku v prestižní anketě časopisu Gramophone. Nejrůznějších odborných ocenění za svou čtvrtstoletou kariéru nasbíral řadu v celém světě.

Nigel Kennedy je ovšem pojem i v jiných hudebních žánrech. Ostatně, už v šestnácti letech jej uvedl jako hosta při svém vystoupení v newyorské Carnegie Hall fenomenální jazzový houslista, Francouz Stéphane Grappelli.

V roce 1999 natočil album The Kennedy Experience, svou originální poctu géniovi rockové kytary Jimimu Hendrixovi - a mnozí odborníci se shodují, že z množství podobných projektů je tento Kennedyho zdaleka nejlepší, neboť jako jeden z mála neklouzal po povrchu, nýbrž pronikl skutečně do hloubi Hendrixovy hudby.

Jimi Hendrix: Purple Haze (Nigel Kennedy)

Nigel KennedySvůj tvůrčí rozlet a neobvyklost ostatně Kennedy traktoval už o tři roky dříve albem Kafka, na kterém se dotkl velmi neobvyklého a místy značně bláznivého popu. Za hranice klasiky zatím naposledy vstoupil v roce 2006 vynikajícím albem The Blue Note Sessions, nahraným pro stejnojmenný legendární jazzový label s věhlasnými klasiky moderního jazzu Ronem Carterem (kontrabas), Jackem DeJohnettem (bicí) a Joem Lovanem (saxofon).

Nigel Kennedy: Sudel (The Blue Note Sessions)

Svým příjezdem na Pražské jaro splácí Nigel Kennedy, houslista, který je "jako doma" i v Buckinghamském paláci, kde opakovaně koncertoval pro britskou královskou rodinu, velký dluh vůči svým českým posluchačům.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Lang Lang hudbu umí prodat. A posluchač kupuje první jakost

Klavírista Lang Lang hrál na Pražském jaru za doprovodu Vídeňských...

Čtvrteční večer na Pražském jaru bude určitě aspirovat na koncert letošního roku. Obecní dům zaplavil oslnivý zvuk...

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

RECENZE: Kabaret z kufru nabízí zábavu, ale s lokomotivami nesouvisí

Záběr z vystoupení Kabaret z kufru

I letos Pražské jaro vyvedlo diváky z tradičních koncertních sálů do Národního technického muzea. Tentokrát na Kabaret...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz