Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exbeatle McCartney chystá sbírku poezie

  11:24aktualizováno  11:24
Paul McCartney: Zpívající kos. Tentokrát ovšem exbeatle nevydává desku ani nedokončuje další cyklus olejomaleb. Na jaře chystá k tisku sbírku poezie - jakési osobní vyznání zesnulé manželce Lindě, s kterou žil takřka tři desítky let.

Kniha shrnuje více než stovku básní z posledních pětatřiceti let: jsou tam mladické verše z Liverpoolu, úryvky vzniklé na turné Beatles, jakési rodinné portrétní črty, ale také strofy, které vznikaly v době, kdy McCartneyho žena bojovala s rakovinou. Linda nemoci podlehla v roce 1998.

Smutek / to není smutek/ jen štěstí v černém kabátu. A smrt to není zánik / jen život, který se vrhl ze srázu. I slzy / nejsou slzy / jen kapky smíchu smáčené v soli," píše McCartney v jedné z nejoceňovanějších básní.

"Jsou silné, zasahují," shodně hodnotí McCartneyho poetické pokusy jejich dosavadní čtenáři, vesměs lidé blízcí autorovi či kapele. "Byla to právě Linda, která ho přemlouvala, aby svou poezii někdy vydal," tvrdí dramatik a básník Adrien Mitchell, spolueditor sbírky.

Beatlovského portrétistu Huntera Daviese McCartneyho poetické výboje nijak nepřekvapily: "Měl odjakživa literární sklony. A možná, že cítil jakýsi starý dluh, s Johnem byli vždycky rivalové," říká, čímž upozorňuje na fakt, že Lennon své sbírky poezie vydal už v 60. letech.

V mnoha hudebních i mimohudebních aktivitách ovšem McCartney své druhy předešel: kupříkladu jako jeden z prvních popových skladatelů se pustil na pole vážné hudby. Také ve výtvarném umění není žádným nováčkem, jeho první obrazy vznikly v osmdesátých letech. Tehdy je ještě odkládal, na veřejnost se s nimi odhodlal až v květnu roku 1999 v Německu. A rovněž na tomto poli sklízí úspěch. Když podepisuje svou knihu Paintings čili Malby, jako třeba minulý měsíc v Londýně, děje se tak za velkého zájmu fanoušků i paparazziů.

Otázkou samozřejmě je, do jaké míry to způsobuje McCartneyho talent a do jaké míry neustávající popularita Beatles. Ačkoli se rozpadli už před třiceti lety, beatlmanie zůstává, nebo přesněji řečeno právě přišla její nová vlna: deska sebraných hitů The Beatles "1" právě nabourala žebříčky po celém světě a prodalo se jí na deset milionů kusů.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz