Evropští diváci se začínají vracet do kin

Štrasburk - Dvě zprávy vyplynuly z výzkumu Evropské audiovizuální observatoře se sídlem ve Štrasburku. Ta první hlásí, že diváků kin v zemích Evropské unie loni přibylo ve srovnání s rokem 1999 o více než čtyři procenta. Druhá zpráva ovšem dodává, že se v zemích unie snížil podíl evropských filmů na celkové návštěvnosti a že narostl ve prospěch amerických; také o čtyři procenta.

"Ještě v roce 1999 měly evropské filmy na evropském trhu téměř třicetiprocentní podíl, loni už jich nebyla ani čtvrtina. Zato americký dovoz pokryl téměř tři čtvrtiny a výrazně se prosadily i snímky asijské díky dvěma dílům Pokémona či Tygru a drakovi," uvádějí André Lange a Susan Newmanová ze štrasburské instituce.

Pozvolný návrat diváků do kin Evropu těší. Loňská návštěvnost ve výši 844 milionů převýšila i éru Titaniku z roku 1998 a přiblížila se stále ještě nepřekonaným, rekordním 854 milionům diváků z roku 1983. Příjemný loňský nárůst "zařídily" různé

Na které filmy se v Evropské unii
loni nejvíc chodilo

Celkový přehled
(v milionech diváků)

Gladiátor (USA) 24,6
Příběh hraček 2 (USA) 23,7
Americká krása (USA) 21,4
Mission: Impossible 2 (USA) 20,3
Šestý smysl (USA) 18,9
Scary Movie - Děsnej biják (USA) 14,1
Dinosaurus (USA) 13,7
Erin Brockovich (USA) 12,4
Myšák Stuart Little (USA) 12,3
Slepičí úlet (VB - USA) 12,1

Snímky evropského původu
(v milionech diváků)

Slepičí úlet (VB-USA) 12,1
Taxi 2 (Francie) 11,3
Jeden svět nestačí (VB-USA)   6,3
Billy Elliot (VB)   5
Purpurové řeky (Francie)   4,5
Každý to rád jinak (Francie)   4,1
Podfu(c)k (VB)   4
Chiedimi se sono felice (Itálie)   3
Andělin popel (Irsko-USA)   2,6
Tanec v temnotách (Dánsko-Fr. 
Nizozemí-Německo)
  2,5
země rozdílným podílem: největší skok učinily Irsko a Nizozemsko, s odstupem pak Rakousko, Francie a Švédsko, naopak třeba v Dánsku diváků ubylo. Největší objem publika "dodávají" Francie, Německo, Velká Británie a Španělsko každá z těchto zemí přes sto milionů lidí ročně.

V zemích evropské patnáctky loni vzniklo téměř šest set novinek. Rubem téhle mince je fakt, že ve Spojených státech přišlo na všechny evropské filmy dohromady pouze 51 milionů diváků, což je nejslabší výsledek za posledních pět let, a že naopak Evropané v kinech vyhledávali stále víc zámořskou tvorbu. Odborníci pro to mají dvojí vysvětlení: slabé postavení národních filmů na jejich vlastním, domácím hřišti i jejich neúspěšné pronikání za hranice té které země. Už tradičně na své vlastní filmy chodí nejvíce Francouzi(i tam jich ovšem ve srovnání s předloňskem ubylo) a v posledních letech také Angličané.

Právě z Velké Británie také vzešel v Evropě vůbec nejúspěšnější neamerický film roku 2000, animovaný Slepičí úlet - byť vyrobený i za americké peníze. Obdobný je případ Pokémona, japonského díla s americkou podporou.

V celkovém přehledu evropské návštěvnosti, kde figurují filmy z celého světa, nicméně patří Slepičímu úletu až desáté a Pokémonu jedenácté místo. Devět titulů, na něž se loni v zemích EU nejvíc chodilo, pochází výhradně ze Států. V čele stojí Gladiátor, ten se objevil v první desítce téměř všech evropských zemí; u jiných hollywoodských hitů se však národní vkus lišil víc. "Třeba ve Švýcarsku kralovala Americká krása, v Německu komedie Prci, prci, prcičky, disneyovka Tarzan vedla v Rakousku a Lucembursku, thriller Šestý smysl v Belgii.

Jen ve Francii, Itálii a Švédsku vyhrály domácí komedie," uvádí Evropská audiovizuální observatoř. Pro úplnost dodejme, že také v Česku vítězila česká tvorba.

Milion diváků za jeden měsíc
Milion diváků za jediný měsíc přišlo do tuzemských kin naposledy v říjnu 1998 a pak až po dvou a půl letech, letos v březnu. Distributoři doufají, že je to první potvrzení nadějí, které vkládali do vícesálových kin, takzvaných multiplexů. Lidé se do hledišť vracejí, i když jsou vstupenky dávno dražší; rozhodující podíl na vzestupu návštěvnosti mají Praha a Brno, kde multikina působí. Zároveň se ovšem čeká "lámaní chleba" pro původní malá kina v těchto metropolích.

Nabídka října 1998 a března 2001 se přitom zdá srovnatelná. Z hitů tehdy dozníval Armageddon a nastupovaly Godzilla či Čas dluhů, nyní lákaly filmy Z pekla štěstí 2 a Po čem touží ženy, zcela jednoznačným "tahounem" celého prvého čtvrtletí byla Kytice. Předběžné výsledky za duben slibují, že by příliv diváků mohl vydržet, a květnový nástup Tmavomodrého světa naděje ještě posílil.

Svěrákův nadgenerační snímek může objevit cestu do multiplexů, kde převládají mladí, i starším ročníkům. Zatím tuzemská sezona splňuje dva předpoklady úspěchu - trh a produkt, tedy mít kde a pro koho hrát i mít co hrát. Distributor Jan Bradáč dokonce odhaduje, že "není nereálné" překonat letos 10 milionů diváků za rok; to by se povedlo po sedmileté pauze.

,