Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropské filmy lákají především mladé diváky

  0:41aktualizováno  0:41
Po úvodním víkendu pražské části Dnů evropského filmu je už jasné, že spousta zájemců o italský snímek Život je krásný si bude muset počkat na jeho dubnovou distribuční premiéru. "Druhé představení bylo vyprodáno prakticky okamžitě," říká organizátorka přehlídky Eva Kačerová o filmu nominovaném na Oscara, jehož slavnostní uvedení při čtvrtečním zahájení festivalu pozdravil faxovým dopisem Roberto Benigni, režisér a představitel hlavní role, přímo z Los Angeles.
Jiný titul, který si zdejší publikum zamilovalo, má jméno Zkouška tvrdosti, přišel z Německa a připomíná prý loňský generační "trhák" stejné provenience, Klepání na nebeskou bránu, který se pak objevil i v tuzemské distribuci. "Lidé v hledišti se doslova váleli smíchy," vysvětluje Kačerová, proč čeká stejný nápor i od reprízy Zkoušky tvrdosti, označované za "německého Woddyho Allena". K filmům, o něž je v předprodeji největší zájem, dále patří Stará známá písnička režiséra Alaina Resnaise, "ženský" příběh Med a popel, britská Láska prokletá s Derekem Jacobim v hlavní roli i nejúspěšnější švédský titul roku 1997 Adam a Eva.
"Ale snad nejvíc nás překvapilo, kolik diváků stojí o francouzský snímek z romského prostředí Gádžo dilo, přestože jej nedávno uvedla televize, a běžná kina se proto jeho nasazení spíše brání," dodávají pořadatelé.
Naopak relativně "volno" je ještě na celonoční filmový maraton, který bude ze soboty na neděli hostit kino Lucerna; příští pondělí se pak festivalová kolekce přesune do Brna.
Složení publika se od předchozích ročníků nijak výrazně neliší. "Na evropské filmy opět houfně přicházejí především mladí lidé," říká koordinátorka přehlídky Jana Černíková, "jen mne trochu zaskočilo, že na setkání se zástupci zahraničních filmových škol se tiší tuzemští studenti odvážili sotva dvou otázek." Zato besedy filmových tvůrců s diváky, které následovaly třeba po projekcích snímků Červený trpaslík či Báječné ženy u vody, se žádným ostychem nevyznačovaly; dokonce prý spontánně a dlouze pokračovaly ještě u baru.
"Nicméně kolegové z přehlídky nezávislé tvorby Indies se domnívají, že 'naši' mladí návštěvníci evropských filmů jsou přece jen o trošku starší než ti, kteří prý plní sály v rámci 'jejich' Indies," dodávají organizátorky. Možná však tenhle "optický klam" vznikl také tím, že na letošní Dny evropského filmu snad poprvé nacházejí cestu i "dříve narození" zaměstnanci různých institucí, které s festivalem spolupracují. A to prý nejde o oficiální hosty, nýbrž o řadové úředníky, kteří na pracovišti objevili festivalový katalog, prolistovali si ho a teď si chodí zcela soukromě nakupovat vstupenky.
Autor:


Témata: Roberto Benigni

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Najdete na iDNES.cz