Evropské filmové legendy se vracejí

Volání filmových fanoušků po slavných evropských dílech je vyslyšeno - paradoxně z USA. Americká společnost Warner Bros. totiž nabídla Francii, Itálii a dalším zemím, že poklady z jejich zlatého fondu kinematografie vydá a bude celosvětově šířit na DVD.

Na český trh tak přicházejí klasikové v čele s Fellinim právě teď, symbolickou shodou okolností před naším vstupem do Evropské unie.

"Kolegové z některých států váhali, jestli mají várku starších evropských filmů odebrat, ale my jsme po nabídce okamžitě skočili," líčí Michal Izakovič ze společnosti Warner Home Video.

V Česku je totiž po slavných dílech mistrů poptávka z řad pamětníků i mladých nadšenců, kteří je nemají možnost vidět jinde než na festivalech či jednorázových akcích filmových klubů.

Práva k evropské klasice jsou příliš drahá, takže místním distributorům se její vydávání nevyplatí. Pro Warner Bros., jež má navíc zkušenost s podobnou edicí skvostů z hollywoodského zlatého fondu, je výhodou nadnárodní síť.

Šestice filmů, jež se na DVD vracejí ve vylepšené kvalitě a s různými doplňky, patří k těm nejvýznamnějším, vesměs ověnčeným Oscary za nejlepší neanglicky mluvené dílo či poctami světových festivalů. Zastupují dvě někdejší filmařské velmoci.

Jednou je Itálie, odkud pochází Michelangelo Antonioni a jeho proslulá Zvětšenina z roku 1966. Příběh fotografa, jenž mimoděk na svých obrázcích zachytí vraždu, ale marně hledá skutečnost, neboť všechny stopy vzápětí zmizí, proslavil Davida Hemmingse v hlavní roli, jehož partnerkami byly Jane Birkinová či Vanessa Redgraveová.

Nemůže chybět Federico Fellini a jeho proslulý výlet do dětství Amarcord z roku 1973. Itálie ve 30. letech 20. století, dospívání za vzestupu fašismu, figurky z rodného města, ženy podněcující klukovské sny o sexu od dámy v červeném po legendární trafikantku s obřími vnady... to je obraz světa křížící velké a malé dějiny podle Felliniho paměti i fantazie. Film doplňují přidané scény a dobové upoutávky pro kina.

Dvakrát se připomíná Luchino Visconti. V Soumraku bohů (1969) se vrací rovněž do období nástupu fašismu, do roku 1934, kdy se v mocném klanu barona von Essenbecka koná rodinná večeře. Šumí tu konverzace, dívenky recitují verše, hrají si na schovávanou - a náhle se ozve výstřel... Dramatu vévodí Dirk Bogarde a Ingrid Thulinová. Na DVD je rozšířeno o portrét režiséra při práci.

Dick Bogarde kraluje i druhému Viscontiho snímku, Smrti v Benátkách (1971). V přepisu knihy Thomase Manna představuje uzavřeného spisovatele, který propadné skryté vášni a s ní i vlastní zkáze.

Francie dodala dva příspěvky. Z roku 1966 je Muž a žena, nesmrtelná love story od Clauda Lelouche, v níž se setkají Jean-Louis Trintignant coby ovdovělý automobilový závodník a rovněž ovdovělá žena v podání Anouk Aiméeové. Náhodná známost přeroste v přátelství, pak v silný cit, ale nezažene vzpomínky na mrtvé. Zajímavým bonusem filmu je vyprávění obou herců a zejména režisérův komentář po 37 letech.

Oscarová Americká noc (1973) Francoise Truffauta je mistrovskou ukázkou "filmu ve filmu" a zároveň zábavnou poctou řemeslu, sledovanému ze zákulisí plného zmatků a hysterie. Na snímek s Jacqueline Bissetovou v hvězdné roli vzpomíná v jednom z bonusů další herečka Nathalie Bayeová.

,