Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropským Oscarům kralovala Láska, vyhrál i český Alois Nebel

  20:56aktualizováno  23:08
Alois Nebel uspěl na předávání Evropských filmových cen. Snímek Tomáše Luňáka vyhrál v kategorii animovaných filmů. Čtyři ze sedmi nominací proměnil snímek Michaela Hanekeho Láska. Rakušan si odnesl cenu za režii i sošku pro film roku. Uspěli i oba herci v hlavních rolích.

Režisér Michael Haneke přebírá cenu za film Láska. | foto: Reuters

Se sedmi nominacemi vstupovala do finále Evropských filmových cen vítězná Láska, favorizovaný francouzsko-německo-rakouský snímek režiséra Michaela Hanekeho líčící stáří a umírání v intimitě dlouholetého manželství. Jedinou nominaci naproti tomu mělo Česko - díky animovanému filmu Alois Nebel, který svou kategorii také vyhrál.

Přehled výsledků

Film roku
Láska

Režie
Michael Haneke, Láska

Herečka
Emmanuelle Riva, Láska

Herec
Jean-Louis Trintignant, Láska

Scénář
Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg, Hon

Kamera
Sean Bobbitt, Stud

Hudba
Alberto Iglesias, Jeden musí z kola ven

Střih
Joe Walker, Stud

Animovaný film
Alois Nebel, ČR

Cena za přínos
Helen Mirrenová, Bernardo Bertolucci

A teď hrané filmy

Zjevně zaskočený debutující režisér Tomáš Luňák na pódiu jen třikrát zopakoval - Děkuji moc, díky, díky. Po nedávné ceně za dokument pro Helenu Třeštíkovou je to druhý triumf naší kinematografie na evropských Oscarech, zbývá ještě dobýt království hraných filmů.

Tu cenu mi hned zase vzali, říká režisér Nebela

V něm panovaly podle pětadvacetileté tradice snímky úspěšné ve festivalových soutěžích. Rakušan Haneke si odnesl i cenu za režii a pronesl děkovnou řeč v rodné němčině s dovětkem, že je nutné zachovat si národní identitu.

Za Lásku bodoval i Jean-Louis Trintignant, který zase děkoval francouzsky v předtočeném vzkazu. A jeho filmová partnerka, herečka Emmanuelle Riva, za svou vítěznou trofej rovněž poděkovala jen zprostředkovaně, omluvila se kvůli chřipce.

Potlesk pro Mirrenovou

Cenu za scénář získal dánský Hon, trofej za kameru a střih britský Stud a nejlepší hudbu napsal Alberto Inglesias k filmu Jeden musí z kola ven, Objevem roku se stal nizozemský Kauboj, dokumentem snímek Zimní nomád.

Jak vznikal Alois Nebel

Největší ovace večera, jejž hostila maltská Valetta, sklidila herečka Helen Mirrenová, která si stejně jako z karlovarského festivalu odnesla cenu za přínos kinematografii. "Když jsem pracovala jako číšnice a jednou pršelo, zašla jsem do blízkého kina, kde promítali jen porno nebo umění," vyprávěla. Naštěstí se trefila do druhé varianty a pod vlivem zážitku se rozhodla pro herectví.

Potlesk vestoje provázel i čestnou cenu pro legendárního režiséra Bernarda Bertolucciho, který poctu přijímal vsedě na invalidním vozíku.

A diváci Evropy stejně jako publikum na karlovarském festivalu ocenili komedii o cestě paniců do nevěstince Hasta la vista.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz