Česko bylo jednou z posledních zemí, kde filmové pobídky neexistovaly.

Česko bylo jednou z posledních zemí, kde filmové pobídky neexistovaly. | foto: Evropská komise

Evropa řekla „ano“ na filmové pobídky. Do Česka se mohou vrátit slavné štáby

  • 1
Do Česka by se v budoucnu mohli vrátit slavní tvůrci. Evropská komise schválila naší zemi program finančních pobídek filmovým produkcím, na jehož základě tak bude moci stát vrátit filmovým producentům, kteří budou natáčet v Česku, část utracených peněz. Informoval o tom v pátek Český rozhlas (ČRo) s odvoláním na zdroje blízké unijní exekutivě.

Ministerstvo kultury požádalo Evropskou komisi o schválení pobídek už v lednu. Očekávalo se přitom, že komise o něm záhy rozhodne. Toho se filmaři podle informací rozhlasu dočkali tedy až nyní. Takzvaný program podpory filmového průmyslu v Česku má pomoci navrátit zejména zahraniční filmové štáby do českých exteriérů, a tak zastavit propad filmového průmyslu. Štáby by mohly dostávat zpět až 20 procent financí, které tu při natáčení prokazatelně utratí.

Propad filmové produkce způsobila podobná podpůrná opatření přijatá v okolních zemích; Česko je jednou z posledních zemí, kde pobídky neexistují.

Na program, který loni v říjnu schválila vláda, uvolní ministerstvo kultury půl miliardy korun.

Filmové pobídky

Investoři budou moci po splnění podmínek požádat o vrácení až 20 procent některých utracených nákladů. Opatření má zajistit zakázky firmám v souvisejících službách i ve výrobě, zaměstnat odborníky a vytvořit krátkodobá pracovní místa. Evropská unie udělila podporám filmovému průmyslu výjimku ze zákazu veřejných podpor. Proto se v uplynulých pěti letech objevilo v členských zemích i v dalších státech množství systémů.

Pobídky zavedly například Irsko, Británie, Německo, Francie a Maďarsko.

Jejich výše se pohybuje mezi 15 až 28 procenty z celkového rozpočtu filmu.

Vývoj objemu filmové produkce v České republice v letech 2002 až 2008 poznamenal prudký pokles zahraničních filmových produkcí. V roce 2004 meziročně poklesla celková produkce téměř o polovinu, což způsobil pokles natáčení zahraničních filmů o 70 procent. V roce 2008 nastal další meziroční propad zahraniční filmové výroby o 66 procent.

,