Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Simonová, Zíma, Pilarová. Lucernou prošly za jeden večer dějiny popu

  2:45aktualizováno  2:45
Bylo to jak z jiného světa. Jména a tváře, z nichž většinu člověk zná jen ze starých časopisů, ale písničky, které má až na pár výjimek usazené někde hluboko v povědomí. Ve velkém sále pražské Lucerny se ve středu 29. dubna zastavila Evergreen Tour 2015.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Yvetta Simonová a Josef Zíma | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Fotogalerie

Protagonisté turné, tedy hlavní zpěváci, které doprovázel základní orchestr, případně jejich vlastní kapely, spočítali, že je jim dohromady neuvěřitelných 537 let.

Všichni tu větší, tu menší měrou psali dějiny české populární hudby 50. až 70. let, někteří dokonce stihli ještě její před-rock’n’rollové, tedy swingem odkojené období. Není divu, že jejich společný koncert byl chvílemi dojemný. Hrozící trapnost ale prakticky všichni s přehledem překryli šarmem, vtipem a vitalitou.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Viktor Sodoma

Viktor Sodoma

To nejhorší vlastně přišlo na samém začátku, v tom byla dramaturgie dokonalá. Po bubblegumových odrhovačkách Viktora Sodomy (69 let), které na začátku 70. let vnutil původně jednomu z našich nejlepších rockových zpěváků jeho textař a impresário František Ringo Čech (Tygr z Indie, Žárlivý kakadu ad.), už prostě nemohlo přijít nic horšího. Na druhou stranu je fakt, že by zřejmě Sodomův repertoár z dob jeho slavného účinkování v Matadors nynější publikum věkové kategorie „70 plus“ asi ani dnes nestrávilo.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Karel Kahovec

Karel Kahovec

Bylo ostatně vidět, jak se někteří diváci ošívali při následujícím bloku Karla Kahovce (68 let), hlavně při Popravě blond holky s exponovanou elektrickou kytarou. Jakkoli je to stále krásná písnička, tenhle „moderní výdobytek“ sem jakoby nepatřil. Naštěstí měl Kahovec v rukávu i jiná esa, ze svého repertoáru třeba Paní v černém, a připomněl také kolegu Petra Nováka v jeho Povídej a Náhrobním kameni. Lucernou toho večera poprvé prošlo dojetí.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: skupina Rangers Band

Rangers Band

Kapela Rangers Band byla svým způsobem jaksi mimo program, neboť šlo de facto o revival: v sestavě není nikdo ze zakládajících členů (dva ostatně již zemřeli). Publikum to ale nijak zvlášť nezaskočilo, možná to jeho většina ani nezaregistrovala. V tomto případě šlo hlavně o písničky jako takové a „promovaní inženýři / sinus cosinus deskriptiva“ si vesele prozpěvovali i ti, kteří diplom z techniky nemají.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Karel Štědrý a Pavlína...

Karel Štědrý a Pavlína Filipovská

Večer moderovala, občas poněkud neorganizovaně, semaforská dvojice Karel Štědrý (77 let) a Pavlína Filipovská (73 let). Oba si ve svých pěveckých blocích přišli na své před přestávkou a ukázali, že i když provedení někdy není zrovna perfektní (na dokonalost se ale přece jen při takovémto setkání, jak sama Filipovská přiznala, nemůže hrát), písničky převážně z dílny Suchého a Šlitra prostě jsou osou životního soundtracku této generace.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Patrola Šlapeto

Patrola Šlapeto

Druhou polovinu nejprve rozproudila svým kabaretním staropražským blokem kapela Patrola Šlapeto, druhý a poslední revival toho večera. V tomto případě pochopitelný, neboť připomněl ještě hlubší kořeny české pop music, než mohli nabídnout žijící zúčastnění: zejména písničky Karla Hašlera. Ostatně, režisérem koncertu byl kapelník Šlapeta Radan Dolejš a má logiku, že si přiložil polínko ze svého ranku.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Yvetta Simonová

Yvetta Simonová

Jinak ale druhá půle patřila třem nejočekávanějším hvězdám. Nejprve nastoupila nejstarší veteránka Yvetta Simonová (86 let), jíž by mohla vizáž a vitalitu závidět i leckterá o dvacet let mladší dáma z publika. S výjimkou Je po dešti sice možná nezpívala tak jednoznačné hity, ale vidět tuto legendu „v akci“ na pódiu byl bez ohledu na repertoár prostě úžasný zážitek. Není divu, že se dočkala ovací vestoje a přívalu kytic od diváků.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Eva Pilarová

Eva Pilarová

Pěvecky nejjistější, protože stále i mimo toto turné aktivní (k bandu, doprovázejícímu ostatní zpěváky, si přizvala i muzikanty ze své standardní kapely), byla jednoznačně Eva Pilarová. Na scénu vstoupila „ve velkém“ s elvisovkou Co je to láska a nezapomněla ani na svoje další parádní čísla, jakými je vokalizovaný Montiho čardáš nebo Hello Dolly s imitací Louise Armstronga skoro jako zamlada.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Josef Zíma

Josef Zíma

Závěr pak obstaral Josef Zíma (82 let), který svým repertoárem připomněl, že zpíval také úplně jiné písničky než dechovkové šlágry. Jeho blok byl vlastně stylově nejkošatější, od písně geniálního Zdeňka Lišky z Hříšných lidí města pražského, přes duet s Karlem Štědrým Milenci v texaskách ze Starců na chmelu či Suchého Blues pro tebe, až po písničky z pohádek Princezna se zlatou hvězdou a Pyšná princezna.

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: finále

Evergreen Tour 2015: finále

Ve finále se k Zímovi přidali všichni předešlí, aby připomněli prostřednictvím Nebe na zemi další slavnou kapitolu českého písničkářství, tvorbu Jaroslava Ježka a Voskovce s Werichem. Koncert tak vlastně zmapoval podstatnou část domácí pop music skoro celého minulého století. A to, že zčásti v podání původních interpretů, naživo, bez playbacků, a s profi kapelou, to se rovnalo malému zázraku. Bůh ví, jestli se ještě někdy bude opakovat.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Něžná noc napodruhé míchá rock i country. Tak se věci mají

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Tichá dohoda (Blanka Šrůmová)

První deska Něžné noci Neměj strach z roku 2016 se dočkala nominace na Anděla v rockové kategorii a v rámci žánru byla...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Najdete na iDNES.cz