Emil Filla - Malíř

Emil Filla - Malíř | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Blíží se aukce ve znamení Filly, útočí se na nový malířův rekord

  • 1
Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery bude ve středu dražit několik významných obrazů. Mezi nimi je i Malíř od Emila Filly, jenž bude s vyvolávací cenou 16 milionů korun aspirovat na nový autorův rekord.

Pro večerní aukce se vybírají díla vyšší hodnoty, je to událost, svátek. Proto půjde do této dražby i výjimečný Fillův obraz. "Malba z let 1920–21 patří k nejlepším Fillovým olejům vůbec a má i nejlepší provenienci," říká jednatel aukční síně Vladimír Lekeš. Obraz Malíř totiž pochází ze sbírky Vincence Kramáře, věhlasného sběratele a teoretika kubismu. Plátno se stalo manifestačním dílem Filly a českého kubismu jako takového.

Z chystané večerní aukce

Zatím nejdražším Fillovým obrazem prodaným v tuzemské aukci bylo Zátiší s lahví Cherry, které v listopadu 2010 našlo kupce za 16,25 milionu korun. Malíř se bude vyvolávat za rovných 16 milionů a má tedy dobrou šanci pokořit dosavadní autorův rekord.

Tím však Fillův příspěvek do aukce nekončí. "Jeho rodina do naší dražby zařadila i mnohokrát vystavovaný a publikovaný Samovar z roku 1914, z Fillova holandského období," dodává Lekeš. Vyvolávací cena je jeden milion a padesát tisíc korun.

Krásný pohled na Prahu

I další položky aukce jsou zaměřené na kubismus. Patří sem například olejomalba Žena s dítětem (950 tisíc korun) od Vlastislav Hofmana, kterou zařadili rovněž dědicové. Na uměleckém trhu je to docela unikát. "Hofman totiž namaloval jen několik málo olejů, které jsou navíc většinou ve sbírce Národní galerie," vysvětluje Lekeš.

Vlastislav Hofman - Matka s dítětem

Chybět nesmí kubistický sochař Otto Gutfreund. Dražit se bude jedinečná signovaná patinovaná sádra nazvaná Viki (100 tisíc korun), která pochází z roku 1912, nebo bronzový reliéf Koncert (380 tisíc korun) z let 1912–13.

K dalším lákadlům patří jeden z nejlepších pohledů na Prahu, konkrétně na Vltavu u Mánesu. Obraz Šítkovské mlýny namaloval Jakub Schikaneder. Dílo, které patří k vrcholům Schikanederovy tvorby, se bude vyvolávat za 4,8 milionu korun.

Až po mladého Kinteru

Mezi dalšími autory z přelomu 19. a 20. století, které aukce nabídne, jsou August Piepenhagen, Antonín Waldhauser, Václav Brožík, Jaroslav Panuška či Josef Ullmann. Donedávna neprávem opomíjený impresionista Václav Radimský je zastoupený dvěma oleji, z nichž vyniká Krajina z okolí Giverny z let 1910–1918.

Krištof Kintera - Talkman

Skupinu Osma na aukci kromě Filly reprezentují dvě olejomalby Otakara Kubína a krásná Kytice Václava Špály.

Sběratelé by rovněž neměli opomenout původní rozměrný odlitek Vítěze od Jana Štursy z roku 1921, olej Otakara Nejedlého z jeho nejvíce ceněného cejlonského období či galerijní díla Antonína Pelce Druhá třída a Oldřicha Blažíčka Pestrá kytice.

Práce na papíře zastupují Toyen, František Tichý, Emil Filla či Josef Lada. V nabídce umění druhé poloviny 20. století jsou obrazy malířů Františka Muziky, Karla Svolinského, Jiřího Sopka, Georga Dokoupila, Bohdana Kopeckého či Adrieny Šimotové. Mladší generaci uzavírá svým proslulým Talkmanem Krištof Kintera.

Letošní Evening Sale Prague se koná ve středu 23. ledna od 18 hodin v Kaiserštejnském paláci na pražském Malostranském náměstí.