Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eva Zaoralová: Letos jsou Vary zatím bez průšvihů

  0:02aktualizováno  12:07
Eva Zaoralová a Jiří Bartoška stojí v čele karlovarského festivalu už patnáctým rokem. Pod jejich vedením se stal nejprestižnější podobnou akcí v bývalém "východním bloku". "K žádnému většímu průšvihu zatím letos nedošlo, ale festival končí až zítra," uvedla v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

43. MFFKV - Eva Zaoralová - chat se čtenáři iDNES.cz - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (11. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

. ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

Čtenářům odpovídala Eva Zaoralová

Eva Zaoralová měla odpovídat čtenářům již ve čtvrtek od 13 hodin, ale na poslední chvíli chat přeložila na páteční dopoledne kvůli pracovním povinnostem.

Nejedna otázka od čtenářů iDNES.cz směřovala k jejímu osobnímu tipu na vítěze letošní hlavní soutěže. "Nechci žádného favorita jmenovat, nebylo by to z mé strany vhodné," bránila se Zaoralová. Ale nakonec přiznala, že pokud jde o její vkus, vybrala by Zelenkův film Karamazovi.

Z filmů mimo soutěž doktorka vypíchla filmy Valčík s Baširem Ariho Folmana a italský film Il Divo Paola Sorrentina.

Úlohou umělecké ředitelky je vybírat filmy, které každý rok diváci v Karlových Varech uvidí. Obyčejně se tak musí "prokousat" stovkami snímků, z nichž se jich do festivalové nabídky dostanou zhruba dvě stovky.

"Lze říci, že já a moji spolupracovníci musíme k postavení programu každého ročníku zhlédnout kolem tisíce filmů, z nichž pak na festivalu vidí diváci pouhou čtvrtinu," potvrdila Zaoralová.

Čtenáře také zajímalo, jak umělecká ředitelka po náročném festivalu odpočívá. "Pojedu navštívit dceru a vnuky a než po prázdninách začnou přípravy na další ročník festivalu, budu ještě trochu relaxovat, ovšem tak, že jedu na jiné festivaly, kde nemám tolik povinností - za týden například odjíždím do Puly, kde doufám nebude tolik filmů, abych se nemohla také vykoupat v moři," přeje si Zaoralová.

Čtenáři iDNES.cz z řad návštěvníků festivalu si často stěžovali na nedostupnost lístků. "To je věčná bolest karlovarského festivalu, protože skutečně dobrých kinosálů nemáme dostatek, ale snad se to změní příští rok, kdy má být uvedena do provozu multifunkční hala, v níž má být také promítací sál pro 500 lidí," slibuje umělecká ředitelka.

Zaoralová se současně ohradila vůči kverulanstkému tvrzení, že celý festival je hrazen ze státního rozpočtu. "Věčné upozorňování, že festival je hrazen z peněz daňových poplatníků, je dílem některých spíše bulvárních médií. Festival je určitou prestižní vizitkou pro naši zemi. Za ta léta, co existuje, velmi stouplo v zahraniční povědomí o našem státě, a pokud jde o financování, stát se na něm podílí jen asi z 25 procent, celý zbytek rozpočtu je hrazen z peněz sponzorů," vysvětlila Zaoralová.

Umělecká ředitelka MFF KV je známá také jako špičková překladatelka z francouzštiny a italštiny. Na festivalové Media Party letos dostala od novinářů "Zlatý glóbus" v podobě dětské kačenky. - čtěte Bartošku potěšil „pindík“ Oscar, Zaoralovou zase glóbus

Eva Zaoralová pracovala původně jako filmová publicistka, její doménou byl především francouzský a italský film. "Všechny filmy Federica Felliniho jsou pro mě dodneška tím nejkrásnějším, co z kinematografie znám," vyznala se kdysi Zaoralová.

Festivalová "doktorka" se do dneška podílí na vydávání odborného filmového časopisu Film a doba, jehož byla dříve šéfredaktorkou.

Zaoralová působila současně jako pedagožka. Přednášela filmovou historii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Dále zasedala v porotách mnoha filmových festivalů, mezi kterými nechyběly přehlídky v Benátkách, Berlíně nebo v Cannes.

Na tomto nejvýznamnějším evropském festivalu filmu získala u příležitosti jeho šedesátého výročí ocenění za svou dlouholetou práci. V roce 2004 dostala cenu také na "svém" festivalu, a to za přínos světové kinematografii.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Thermal obsadil jeden z Avengers, ve Varech řeší smrt indiánky

Na kolonádě se na akci pořádané Innogy podepisovali filmoví tvůrci fanouškům,...

Karlovarský festival uzavírá předposlední den. Vše se pomalu chýlí k sobotnímu vyhlášení, ale v lázeňském městě se...

Dám si českou vodu a pak vám zahraju na piano, žertoval Jeremy Renner

Jeremy Renner se v Karlových Varech prošel po červeném koberci a předstoupil...

Nositel dvou oscarových nominací Jeremy Renner, hrdina snímku Smrt čeká všude, herecký kolega Toma Cruise z Mission:...

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

Najdete na iDNES.cz