Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eva Zaoralová: Letos jsou Vary zatím bez průšvihů

  0:02aktualizováno  12:07
Eva Zaoralová a Jiří Bartoška stojí v čele karlovarského festivalu už patnáctým rokem. Pod jejich vedením se stal nejprestižnější podobnou akcí v bývalém "východním bloku". "K žádnému většímu průšvihu zatím letos nedošlo, ale festival končí až zítra," uvedla v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

43. MFFKV - Eva Zaoralová - chat se čtenáři iDNES.cz - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (11. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

. ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

Čtenářům odpovídala Eva Zaoralová

Eva Zaoralová měla odpovídat čtenářům již ve čtvrtek od 13 hodin, ale na poslední chvíli chat přeložila na páteční dopoledne kvůli pracovním povinnostem.

Nejedna otázka od čtenářů iDNES.cz směřovala k jejímu osobnímu tipu na vítěze letošní hlavní soutěže. "Nechci žádného favorita jmenovat, nebylo by to z mé strany vhodné," bránila se Zaoralová. Ale nakonec přiznala, že pokud jde o její vkus, vybrala by Zelenkův film Karamazovi.

Z filmů mimo soutěž doktorka vypíchla filmy Valčík s Baširem Ariho Folmana a italský film Il Divo Paola Sorrentina.

Úlohou umělecké ředitelky je vybírat filmy, které každý rok diváci v Karlových Varech uvidí. Obyčejně se tak musí "prokousat" stovkami snímků, z nichž se jich do festivalové nabídky dostanou zhruba dvě stovky.

"Lze říci, že já a moji spolupracovníci musíme k postavení programu každého ročníku zhlédnout kolem tisíce filmů, z nichž pak na festivalu vidí diváci pouhou čtvrtinu," potvrdila Zaoralová.

Čtenáře také zajímalo, jak umělecká ředitelka po náročném festivalu odpočívá. "Pojedu navštívit dceru a vnuky a než po prázdninách začnou přípravy na další ročník festivalu, budu ještě trochu relaxovat, ovšem tak, že jedu na jiné festivaly, kde nemám tolik povinností - za týden například odjíždím do Puly, kde doufám nebude tolik filmů, abych se nemohla také vykoupat v moři," přeje si Zaoralová.

Čtenáři iDNES.cz z řad návštěvníků festivalu si často stěžovali na nedostupnost lístků. "To je věčná bolest karlovarského festivalu, protože skutečně dobrých kinosálů nemáme dostatek, ale snad se to změní příští rok, kdy má být uvedena do provozu multifunkční hala, v níž má být také promítací sál pro 500 lidí," slibuje umělecká ředitelka.

Zaoralová se současně ohradila vůči kverulanstkému tvrzení, že celý festival je hrazen ze státního rozpočtu. "Věčné upozorňování, že festival je hrazen z peněz daňových poplatníků, je dílem některých spíše bulvárních médií. Festival je určitou prestižní vizitkou pro naši zemi. Za ta léta, co existuje, velmi stouplo v zahraniční povědomí o našem státě, a pokud jde o financování, stát se na něm podílí jen asi z 25 procent, celý zbytek rozpočtu je hrazen z peněz sponzorů," vysvětlila Zaoralová.

Umělecká ředitelka MFF KV je známá také jako špičková překladatelka z francouzštiny a italštiny. Na festivalové Media Party letos dostala od novinářů "Zlatý glóbus" v podobě dětské kačenky. - čtěte Bartošku potěšil „pindík“ Oscar, Zaoralovou zase glóbus

Eva Zaoralová pracovala původně jako filmová publicistka, její doménou byl především francouzský a italský film. "Všechny filmy Federica Felliniho jsou pro mě dodneška tím nejkrásnějším, co z kinematografie znám," vyznala se kdysi Zaoralová.

Festivalová "doktorka" se do dneška podílí na vydávání odborného filmového časopisu Film a doba, jehož byla dříve šéfredaktorkou.

Zaoralová působila současně jako pedagožka. Přednášela filmovou historii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Dále zasedala v porotách mnoha filmových festivalů, mezi kterými nechyběly přehlídky v Benátkách, Berlíně nebo v Cannes.

Na tomto nejvýznamnějším evropském festivalu filmu získala u příležitosti jeho šedesátého výročí ocenění za svou dlouholetou práci. V roce 2004 dostala cenu také na "svém" festivalu, a to za přínos světové kinematografii.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Češi jsou divní. Pořád někam spěchají, diví se rwandští akrobati

Rwandští akrobaté, hrdinové dokumentu Cirkus Rwanda, předvedli něco ze svého...

Loni začátkem srpna působil Rosťa Novák hodně unaveně. Ústřední postava Cirku La Putyka totiž právě finišovala přípravy...

Najdete na iDNES.cz