Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šťastný pátek třináctého pro Urbanovou: poprvé zazpívá Věc Makropulos

  11:03aktualizováno  11:03
Pěvkyně Eva Urbanová si může ze seznamu odškrtnout posledního Janáčka, který jí dosud chyběl v repertoáru. Operu Věc Makropulos, respektive roli nesmrtelné Emilie Marty, umělkyně doteď odmítala. Nastudovala ji až pro Národní divadlo moravskoslezské, premiéra bude v pátek 13. ledna.

Eva Urbanová při koncertu v brněnské hale Rondo. | foto: Radek Miča, MAFRA

Urbanová totiž tvrdila, že jde o příliš seriózní věc na to, aby ji dokázala zahrát. Ke změně rozhodnutí ji přiměla až nabídka z Ostravy. "Na otázku dirigenta Roberta Jindry jsem řekla, že jsem zatím vždy viděla na jevišti, že toto dílo je velice seriózně brané, je to pořád ještě sci-fi. Musela bych hodně předstírat, tvářit se, že něco existuje, a to já nedokážu, proto jsem vždy odmítla. On to vzal za ten správný konec. Řekl, že mě toho jevištního pojetí zbaví, ať se naučím jenom part," řekla Urbanová k Janáčkovu dílu, které pojednává o slavné zpěvačce Emilii Marty. Ta žije díky elixíru života již 337 let.

Pěvkyně Eva Urbanová

Robert Jindra, který je hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského, prohlásil, že už při nástupu do funkce se rozhodl uvádět každý rok jednu Janáčkovu operu. Pro koncertní provedení Věci Makropulos se rozhodl kvůli náročnosti představení, ale i proto, aby Evu Urbanovou přesvědčil. "Pan dirigent to se mnou prostě umí," komentovala to sopranistka. V Ostravě vystupuje i v další Janáčkově inscenaci, Její pastorkyni. "Věc Makropulos je poslední Janáček, který mi chyběl. Pořád mi všichni říkali, že bych se to měla naučit," dodala umělkyně.

Když poprvé dostala nabídku zpívat Emilii Martu, bylo jí asi 31 let. "Myslím si, že bych tehdy vůbec nepochopila, jaká Emilie Marty je. Člověk na to musí mít určitý věk. Je to o podstatě lidského bytí, o tom, že každý člověk se bojí smrti a celý život s tím bojuje, to je i případ Emilie Marty," řekla Urbanová.

Urbanová: Do života Emilie Marty se už dokážu vžít

Připouští, že dnes už by přijala i podobnou nabídku, jakou před dvěma lety odřekla v Praze. "Pan dirigent mi tehdy řekl: Je to velká škoda, protože až se to naučíte, tak vám nějaké režijní pojetí vůbec nebude vadit, protože se vám bude líbit ta role a hudba. A měl pravdu. Dneska už bych z toho slevila," vysvětlila pěvkyně.

Pokud podle ní zpěvák dá svému výkonu všechno, co je potřeba, ve výsledku pak není rozdíl mezi tím, zda je provedení opery scénické nebo koncertní. "Když textu věříte, dodáte mu všechno, co má mít, nezáleží, jestli máte nějaké kulisy," řekla Urbanová. Dodala, že už se do života Emilie Marty dokáže vžít. "Dostala jsem se do okamžiku, kdy nemusím nic předstírat, vím, proč se mám takhle chovat. Už mi taky není těch 30, jak mi bylo," řekla pěvkyně.

Eva Urbanová mimo operu

O Urbanové je známo, že ráda poslouchá i rockovou hudbu. Teď se těší, že se jí v březnu splní jedno rockové přání, zatím ale nechce prozradit, o co půjde. "Operní pěvkyně si splní rockový sen. Neřeknu jaký, protože by se to nesplnilo," řekla Urbanová.

Netají, že na svoji rockovou lásku si vždy udělá čas. "Když tady loni byli Judas Priest, tak jsem byla v O2 Aréně a bylo to něco strašného – vyváděla jsem tam jak ve dvaceti a bylo mi to úplně jedno," uvedla. Rock ostatně bude poslouchat i v autě cestou z premiéry Věci Makropulos. "Mám naplánováno, že po představení ještě pojedu až do západních Čech. Tak co si myslíte, že si pustím? To mi bude celou cestu hulákat heavy metal," popsala umělkyně.

Věc Makropulos, ovšem jako výrazně výtvarně stylizovanou inscenaci, uvedl mimo jiné režisér Robert Wilson. Do hlavní role v pražském Stavovském divadle obsadil Soňu Červenou.

Z inscenace Věc Makropulos

Z inscenace Věc Makropulos

"Nemusela jsem se rozhodovat, po Emilii Marty touží každá herečka a zpěvačka, a já jsem byla tou 'šťastnou vyvolenou'. V té roli můžete prožít 337 let života. Můžete být krásná, můžete být ošklivá. Je to úžasná postava," řekla Červená v rozhovoru pro MF DNES.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz