Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurosong nepatří hvězdičkám, ale krokoušům

  10:24aktualizováno  10:24
Ani letos národní kolo Eurosongu nepřineslo, co se od něj očekává. Divák se v převážné většině dočkal jen hudební šedi a unylé show bez špetky invence.

Eurosong - Dan Nekonečný - z generální zkoušky, Praha (26. ledna 2008) | foto: Tomáš Martínek

Nemá cenu hodnotit výkony moderátorů Aleše Hámy a Kateřiny Kristelové či celkové pojetí českého finále. Podobné soutěže prostě neumíme prodat, a vše tak zavání jen trochu více nablýskanou estrádou, na kterou jsme zvyklí.

foto Eurosong? Proboha, pro koho a proč?
názor čtenáře z Blogu iDNES.cz

Největší rozpaky budí výběr soutěžících. Těžko říct, jestli organizátoři považují vybranou desítku za opravdu reprezentativní vzorek české hudební scény, nebo jen hmátli vedle.

foto Díky za tu šanci, plakala Kerndlová
rozhovor s vítězkou Eurosongu

Pokud by platila první varianta, je až k pláči, že česká hudební scéna působí tak unyle a bezpohlavně. A jestli šlo o výběr podle "nejlepšího vědomí a svědomí", dá se na první pohled s úspěchem pochybovat o soudnosti porotců.

Eurosong - Gipsy.czPravda, mezi soutěžícími se dalo najít několik výjimek. Gipsy.cz umí a nemusí to nijak složitě dokazovat. Ani Čechomor není nijak šedivý. Jenže skladba Jozef, mój kochany nebyla pro Eurosong zrovna nejlepší výběr, protože tam uspějí přímočaré hitovky.

Nebo se dá celá taškařice vysvětlit opačně - soutěžící byli vybíráni záměrně podle klíče "nekonfliktní pop hojně provařovaný českými komerčními rádiovými stanicemi".

Eurosong - Tereza KerndlováV tom případě není co vytknout. Toto kritérium splnili Tereza Kerndlová, Iva Frühlingová či Le Monde bez chyby. Skladbu vítězky Kerndlové nazvanou Have Some Fun už rádia rotují vpravdě statečně, a tudíž ji má publikum řádně zarytou.

Otázkou zůstává, zda má česká popová hvězdička šanci uspět v mezinárodní konkurenci. Nevýrazné podání s řadou intonačních chyb, jaké v sobotu předvedla, zavání spíš ostudou než reprezentací.

Eurosong - Dan NekonečnýZ dojmů, které po českém kole zůstaly, tak v závěru vychází jediný výsledek: na Eurosong jsme měli vyslat Dana Nekonečného. Jeho vystoupení totiž splnilo vše, co se od takového klání očekává - téměř světovou a řádně extravagantní pompéznost, hudební i textovou nenáročnost. A zapamatovatelnost.

A kdyby už nic jiného, Nekonečný to mohl v Bělehradu se svými "krokouši" a velrybami pořádně rozjet a všem vypálit rybník. A nad doutnajícími popovými oharky by se vznesla otázka, zda Eurosong není v době internetu a YouTube opravdu zbytečná veselice.

Líbilo se vám vystoupení Terezy Kerndlové v národním kole soutěže Eurosong?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

NE 13260

ANO 1386
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz