Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurosong nepatří hvězdičkám, ale krokoušům

  10:24aktualizováno  10:24
Ani letos národní kolo Eurosongu nepřineslo, co se od něj očekává. Divák se v převážné většině dočkal jen hudební šedi a unylé show bez špetky invence.

Eurosong - Dan Nekonečný - z generální zkoušky, Praha (26. ledna 2008) | foto: Tomáš Martínek

Nemá cenu hodnotit výkony moderátorů Aleše Hámy a Kateřiny Kristelové či celkové pojetí českého finále. Podobné soutěže prostě neumíme prodat, a vše tak zavání jen trochu více nablýskanou estrádou, na kterou jsme zvyklí.

foto Eurosong? Proboha, pro koho a proč?
názor čtenáře z Blogu iDNES.cz

Největší rozpaky budí výběr soutěžících. Těžko říct, jestli organizátoři považují vybranou desítku za opravdu reprezentativní vzorek české hudební scény, nebo jen hmátli vedle.

foto Díky za tu šanci, plakala Kerndlová
rozhovor s vítězkou Eurosongu

Pokud by platila první varianta, je až k pláči, že česká hudební scéna působí tak unyle a bezpohlavně. A jestli šlo o výběr podle "nejlepšího vědomí a svědomí", dá se na první pohled s úspěchem pochybovat o soudnosti porotců.

Eurosong - Gipsy.czPravda, mezi soutěžícími se dalo najít několik výjimek. Gipsy.cz umí a nemusí to nijak složitě dokazovat. Ani Čechomor není nijak šedivý. Jenže skladba Jozef, mój kochany nebyla pro Eurosong zrovna nejlepší výběr, protože tam uspějí přímočaré hitovky.

Nebo se dá celá taškařice vysvětlit opačně - soutěžící byli vybíráni záměrně podle klíče "nekonfliktní pop hojně provařovaný českými komerčními rádiovými stanicemi".

Eurosong - Tereza KerndlováV tom případě není co vytknout. Toto kritérium splnili Tereza Kerndlová, Iva Frühlingová či Le Monde bez chyby. Skladbu vítězky Kerndlové nazvanou Have Some Fun už rádia rotují vpravdě statečně, a tudíž ji má publikum řádně zarytou.

Otázkou zůstává, zda má česká popová hvězdička šanci uspět v mezinárodní konkurenci. Nevýrazné podání s řadou intonačních chyb, jaké v sobotu předvedla, zavání spíš ostudou než reprezentací.

Eurosong - Dan NekonečnýZ dojmů, které po českém kole zůstaly, tak v závěru vychází jediný výsledek: na Eurosong jsme měli vyslat Dana Nekonečného. Jeho vystoupení totiž splnilo vše, co se od takového klání očekává - téměř světovou a řádně extravagantní pompéznost, hudební i textovou nenáročnost. A zapamatovatelnost.

A kdyby už nic jiného, Nekonečný to mohl v Bělehradu se svými "krokouši" a velrybami pořádně rozjet a všem vypálit rybník. A nad doutnajícími popovými oharky by se vznesla otázka, zda Eurosong není v době internetu a YouTube opravdu zbytečná veselice.

Líbilo se vám vystoupení Terezy Kerndlové v národním kole soutěže Eurosong?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

NE 13260

ANO 1386
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz