Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurosong může vyhrát „čiki-čiki“ či krkající krocan

  15:56aktualizováno  15:56
Zakladatelé hudební soutěže Eurovision Song Contest mají o čem přemýšlet, do bělehradského semifinále se totiž dostali i "problematičtí" interpreti - komik parodující pop či krkající loutka.

Eurosong - krocan Dustin | foto: Profimedia.cz

Začalo to v Irsku. Tamní hlasující nevzali mezinárodní soutěž vážně a jako svého zástupce zvolili loutku krocana Dustina, proslulou svým severodublinským přízvukem a krkáním. Jeho skladba Irelande Douze Pointe je parodií na hlasovací systém soutěže.

Obdobně recesisticky se rozhodli i Španělé. Diváci španělské televize totiž odhlasovali, že zástupcem jejich země v soutěži má být fiktivní hudebník Rodolfo Chikilicuatre a jeho parodický song Baila el Chiki-chiki (Tancuj čiki-čiki).

Rozhodnutí vyvolalo ve Španělsku necelé dva měsíce před velkým finále soutěže v srbském hlavním městě Bělehradě značný rozruch.

Jedni považovali rozhodnutí za vtipné a chválili televizní diváky, že projevili smysl pro humor. Druzí mluví o "národní ostudě" a rozhořčují se nad tím, že jejich zemi má v soutěži reprezentovat "nedůstojný" příspěvek.

Chikilicuatre nosí účes s nadměrnou vlnkou vlasů a kotletami napodobujícími Elvise Presleyho, na hrudi nosí plastovou hračku v podobě kytary. Tato figura, kterou hraje komik David Fernández, předvádí na scéně parodii na reggae kombinovanou s příměsí hip hopu a dětského popěvku.

Tuto směs vydává za "originální čiki-čiki" a vyzývá všechny, aby tuto novinku tančili. Text obsahuje mnoho slovních hříček a vyčísluje řadu prominentů, kteří již údajně čiki-čiki tančí.

Eurosong - Rodolfo ChikilicuatrePro soutěž budou prý z výčtu v textu vyškrtnuta jména politiků, "aby nenastaly potíže s pořadateli". Doplněna bude naopak sloka v angličtině, v níž budou jako příznivci čiki-čiki jmenováni v zahraničí známí Španělé, například pilot formule 1 Fernando Alonso nebo hollywoodské hvězdy Javier Bardem a Antonio Banderas.

Zpěvačku Massiel, která pro Španělsko vyhrála soutěž Eurovize v roce 1968, rozhodnutí diváků znechutilo. "Co vybrali, se snad nedá označit jako píseň," řekla.

Španělsko ale už nikdy svůj úspěch nezopakovalo, dokonce i slavný pěvec Julio Iglesias dobyl v roce 1970 jen čtvrté místo, v posledních letech se žádný španělský zástupce nedostal ani nad 20. místo.

Zájem o soutěž v zemi rapidně poklesla, proto se veřejnoprávní televize TVE rozhodla pro zvýšení zájmu nechat hlasovat diváky. Tím ale podle kritiků otevřela dveře recesistům a těm, kdo si chtějí jen "zablbnout".

Renomovaný deník El País však recesi přijímá a vidí v ní svého druhu pomstu. "Chikilicuatre přebírá roli španělského mstitele. Vyrovnává tak letitý účet španělských televizních diváků s tím nejnechutnějším festivalem na světě. Poselství je jasné: když jsme nezaujali s belcantem ani s tanečními pasážemi flamenka, podpoříme aspoň směr, do nějž se soutěž nezadržitelně řítí: naprostý propadák jako celek."

Eurosong - Tereza KerndlováČesko bude v soutěži zastupovat zpěvačka Tereza Kerndlová. Soutěž, dříve známá pod názvem Velká cena Eurovize, se poprvé uskutečnila před 52 lety; Česko se jí však poprvé zúčastnilo až v loňském roce. Vítězi domácího kola, populární rockové skupině Kabát, se tehdy probojovat do finále nepodařilo.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz