Conchita Wurst s vítěznou trofejí (Eurovize 2014) | foto: Reuters

Eurovize je živoucí historií bizarností. ABBA si kostýmy odepsala z daní

  • 72
Už příští týden to vypukne. Po dvou semifinálových kolech v úterý a ve čtvrtek se v sobotu utkají finalisté letošního ročníku Eurovize. Soutěže, která od roku 1956 zažila nemálo bizarních událostí.

Finálový přenos se vůbec poprvé bude vysílat také ve Spojených státech, které jsou pouze přidruženým členem pořádající Evropské vysílací unie a samotného klání se dosud neúčastnily a nepřidají se ani letos. Jinak se toho za šedesát let trvání soutěže příliš nezměnilo. Eurovize je stále přehlídkou spíše bizarních postaviček než oslnivé hudební kvality.

Jména, jež upadla v zapomnění

Finále Eurovision Song Contest - Lordi - Hartwall Arena, Helsinky (12. května 2007)

Ostatně, koho z vítězů alespoň nedávných ročníků si pamatujeme? Dozajista vousatou rakouskou zpěvačku Conchitu Wurst a možná díky hororovým kostýmům ještě finskou kapelu Lordi. A to ještě lze pochybovat o tom, že si kdokoliv vybaví nápěv jejich soutěžních písní. Marija Šerifovićová, Dima Bilan či Alexander Rybak? Jména vítězů z prvních tří ročníků, jichž se účastnilo také Česko, upadla v zapomnění zcela.

Eurovize kroutí jednašedesátý ročník a zjevně se stále vyplatí ji pořádat, ačkoliv ani to není pravidlem. Regule žádají, aby se každého ročníku ujala země, jejíž „borec“ zvítězil v tom předchozím. Celkem pětkrát se to nepovedlo – zpravidla z prostého důvodu, že zamýšlená pořadatelská země neměla na tenhle cirkus peníze.

ABBA

Tak například ročník 1974, v němž zvítězila švédská kapela ABBA, jeden z mála skutečně výrazných účastníků, se původně měl konat v Lucembursku. Švédové si tedy pro své vítězství došli v britském Brightonu pod taktovkou pořádající televize BBC.

Rovněž kvůli vysokým nákladům odstoupila z pořádání Eurovize vítězná Francie v roce 1963. Ročník nakonec dopadl opět na bedra Britů, ač Spojené království o rok dříve skončilo až čtvrté – druhé Monako a třetí Lucembursko si na hostování soutěže také netroufly.

Odepsat si šaty z daní

Sedmkrát zvítězilo Irsko. Kde je konec jejich Johnnymu Loganovi, jenž vyhrál v osmdesátých letech hned dvakrát? Na své šesté první místo loni dosáhlo Švédsko. Ale opět – jaká je písnička Heroes, s níž uspěl Mans Zelmerlöw? Nikdo neví. Drobný úspěch zaznamenal Udo Jürgens v roce 1966, větší Céline Dion v roce 1988, ačkoliv ta už svou kariéru měla nastartovanou předtím.

Cliff Richard v roce 2014

Eurovize vůbec dovedla hrdinně nedržet prst na tepu doby. S Karlem Gottem soutěžícím za Rakousko se v roce 1968 utkal Cliff Richard. Těžil z domácího prostředí londýnské Royal Albert Hall i opakovaného úspěchu u britského publika, přesto skončil druhý.

Takže nakonec největší díru do Eurovize udělala ABBA a její Waterloo, jež se do televizní maškarády vlastně nehodilo. A aby bizarností nebylo dost, Björn Ulvaeus po letech přiznal, že ty své kostýmy oblékali kvůli švédským zákonům – když prokázali, že pódiové šaty nenosí jako běžné oblečení, mohli si je odepsat z daní.

Letos nás bude reprezentovat zpěvačka Gunčíková: