Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Etnojazz vytvořil magický rej

  15:47aktualizováno  15:47
Opava - Stovky mladých zavítaly do odsvěceného kostela svatého Václava v Opavě, aby na festivalu Etnojazz prožili magickou extázi. Housle Ivy Bittové, rumunské lidovky Opavských romských muzikantů, didjeridoo či klávesy Wooden Toys, ale i další kapely spojující hudební žánry etno a jazz roztančily stovky mladých lidí pod oprýskanou klenbou bývalého svatostánku. Ani vytrvalý déšť tak v sobotu nezabránil, aby se v Opavě konal již třetí ročník festivalu Etnojazz.
Festival uspořádalo Občanské sdružení Bludný kámen ve spolupráci s nadací Člověk v tísni. Původně plánovaný prostor klášterní zahrady Minoritského kláštera operativně vystřídal sugestivní interiér "chátrajícího" kostela svatého Václava.

Stovky barvitě oděných mladých lidí s nezbytnými batůžky se rozsadily na umělohmotné židle, ti bezprostřednější se však uvelebili na zemi, stačil jim papundekl nebo jen umělohmotný pytel, našel se však i měkký koberec. Někteří otrlí jedinci ale dokonce nepohrdli ani valem kamenů.

Pořadatelé zajistili bohaté občerstvení ve stáncích poblíž bývalého oltáře. Nechyběla improvizovaná čajovna, kde ti odvážnější bafali vodní dýmky, nebo obchůdky se suvenýry. Prokřehlý divák uvítal zejména vydatný svařák nebo teplý buřt. Etnické rytmy houstly až do půlnoci. "Myslel jsem si, že to bude více jazzovější," sděloval své první dojmy jeden z návštěvníků po vystoupení kapely Muziga.

První vlaštovky vyznávající šamansky extatické taneční rytmy rozkmitali již v podvečer exotičtí Wooden Toys. Iva Bittová, jejíž příchod byl napjatě očekáván, přijela až z Portugalska. Magická osobnost si sjednala naprosté ticho do nějž se vtiskla tóny houslí.

"S jejím příchodem se Etnojazz změnil. Najednou zde byla jiná atmosféra než na pouhém koncertu, " sdělil své dojmy jeden z pořadatelů akce Jiří Siostrzonek. Mimořádnou duchovní koncentrace vyvrcholila vystoupením slovenské skupiny Ghymes. "Mrazení v zádech a autentická podívaná," tajili dech nadšení učastníci Etnojazzu.
Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz